דף הבית הודעות לעיתונות תרבות ובידור תקופת הראשונים (משנת 1100 עד 1500, ימיו של ר' יוסף קארו)
תקופת הראשונים (משנת 1100 עד 1500, ימיו של ר' יוסף קארו)
דנה הראלי 26/08/10 |  צפיות: 1400

אגדת 4 השבויים: היו 4 חכמים שיצאו לשייט בים התיכון, שודדים חוטפים אותם והם מסתובבים איתם בארצות הים התיכון ומוכרים את הרבנים. אגדה זו מנסה לספר איך זה שקהילות מאוד קטנות תוך שנים מעטות מקבלות ישיבה עם ראש ישיבה מאוד כריזמטי.

מתחילה החלוקה המוכרת של יהודי ספרד ויהודי אשכנז:

ספרד -  המרכז היה בפורטוגל וצפון אפריקה המערבית. אחד הבולטים באותה תקופה היה רי"ף - רבי יצחק פייז (אלפסי). ראשונים בולטים נוספים - רמב"ם, רמב"ן, רשב"א.

אשכנז - המרכז היה בגרמניה, צפון צרפת וצפון איטליה. אחד הבולטים היה רמ"א, ואחד מתלמידיו היה רש"י. וכן רא"ש ובנו יעקב בעל הטור.

עם תקופת הפרשנות עולה שוב בעיית נגישות, כתשובה לכך הפעולה הראשונה היא כתיבה של רציו של אשר נעשת הן ע"י  הרי"ף (פסקי הרי"ף- ספרד) והרא"ש (פסקי הרא"ש- אשכנז) הנקראת , ע"י ציטוט מהתלמוד של הדעה הסמכותית.

הבעיה היא שרק מי שיודע איפה הסוגיה התלמודית הרלוונטית נמצאת יכול להתמצא בספרי הפסקים.

הרמב"ם לוקח את כל מה שנכתב על המשפט העברי אי פעם וכותב שלוש ספרים" ספר המצוות, פירוש למשנה, מורה נבוכים (ספר פילוסופיה).

משנה תורה

רמב"ם, הי"ד החזקה (14 ספרים),  נכתב בשפה העברית ובו התמודדות עם החקיקה מול הפרשנות השונה באה לידי ביטוי בספרו של הרמב"ם וכך פתר את בעיית ההתמצאות במשפט העברי. הרמב"ם מחלק את התלמוד לנושאים ומכריע בכל נושא בצורה קזואיסטית ללא מקורות וללא מחלוקות לעיתים עם הנמקה ולעיתים בלי. הרמב"ם טוען כי ע"י שימוש בספרו ובתורה בלבד ניתן להתמודד אם המחלוקות ולכן אין צורך במשנה או בתלמוד עוד. היו גילויי התנגדות כלפי הספר משום שהתיימר לרכז את כל ההלכות העבריות ע"מ שלא יצטרכו להשתמש בתלמוד אלא רק בתורה ובספר של הרמב"ם (נכתב בעברית ובצורה משכנעת). "ניסוח מחדש" של התלמוד וההלכות. הרמב"ם רשם את כל ההלכות הקיימות גם בענייני ארץ ישראל, ענייני מלך ועוד'.

נימוקי הרמב"ם להשמטת המחלוקת- (1) קיצור (2) סדורה בפי כל- חלוקה לנושאים (3) ללא קושייה- דברים ברורים (4) גלויים לקטן כלגדול.

הרמב"ם הצטער על כך שהוא לא כתב ספר של מקורות כדי לא לאבד אותם (יושם בהמשך ע"י קארו ב"בית יוסף").

ההתנגדות הגדולה לרמב"ם הביאה את בנו של הרא"ש לכתוב ספר הלכה מתחרה:

ארבע טורים (יעקב בן הרא"ש)

•·         אלטרנטיבה לרמב"ם בו יש שמירה על הצורה הספרותית של התלמוד (ולא פסקים כמו אצל הרמב"ם לא נרשמו הלכות שאינן רלוונטיות לימיו (מקדש, מלך, חקלאות..).

•·         ציטוטים שמופעים בספר הם בארמית ומאוד מזכירים את פסיקותיו של אביו, הרא"ש ואת אופי יהדות אשכנז.

•·         מביא מחלוקות ומקורות ובנוי בצורת הפולמוס.

המשימות שעמדו בפני בעל הטור: (1) להחזיר את ההכרעה בין מחלוקות (2) למצוא דרך קודפקטיבית שמשמרת את המסורת והתלמוד.

לגבי המיסטיקה - יוצאת ממצבה הסודית ונוצרת ע"י משה דלאון במאה ה-14, מכאן והלאה יש ספרות קבלית ומסורות קבליות שמתפתחת במקביל לספרות ההלכתית.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 דנה הראלי


 


מאמרים נוספים מאת דנה הראלי
 
ערן שלזינגר- הדפסת חולצות לאירועים מיוחדים
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

אורי עצמון- הדפסת חולצות בית ספר
עיצוב חולצה לילדים לבית הספר – זו חולצה שמלווה את הילד לכל אורך היום – בשיעורי החינוך הגופני ובהפסקות, מתחת לבגדים או כמלבוש העיקרי לבית הספר.

דנה תדמור מציגה: מצלמות סמויות - לתעד כל רגע במעקב
עוד חידוש כללי בעולם הבילוש, ובייחוד המצלמות למעקב וגם המצלמות הנסתרות הוא שדרוגן לאיכות צילום בHD. הדבר מבטיח תיעוד של המתרחש בצורה חלקה יותר שניתן מיידית להבין את המתרחש בה.

אקסיום אופנת בגדים לילדות
כשהולכים לאירועים לילדים או למבוגרים ויש צורך להיראות יפה ומגונדר, ישנן שמלות מיוחדות לאירועים כמו גם שמלות ערב. פריטי לבוש אלו עולים לרוב סכומי כסף גבוהים יותר, ומי שאינו מעוניין מטעמיו – שלו להזין את פרטיו באתר יכול ליצור קשר טלפוני עם החנות ולהמשיך את הטיפול בתשלום באופן שנוח לו.

פאונדרס הלבשה - חולצות לחתונה - קלאסיות או מפתיעות ?
09/04/13 | חתונות
אחד מן השלבים המשעשעים והכיפיים ביותר בחתונה, הוא שלב הריקודים עם החברים. בשלב זה של החתונה הזוג סוף משחרר לחץ, נהנה ומבלה. בשנים האחרונות, נכנסה מודה חדשה לעולם החתונות והיא חולצות החתונה.

פאונדרס- הפקות ארועים לכל כיס
הפקת ארועים בשנים האחרונות הפכו להיות אחת מההוצאות הגדולות ביותר עבור כל משפחה. בחירת הצלם, אולם ארועים, מעצב וכדומה הם רק חלק מההוצאות הנכנסות תחת קטגוריה זו של הפקת ארוע.

ערן שלזינגר- גן ארועים מה לבדוק?
הדבר החשוב ביותר בעת תכנון ארוע הוא בחירת המקום בו הוא ייתקיים. כיום אין ספק שארוע במקום פתוח מספק חוויה מדהימה לעומת ארוע במקום סגור. שלל הריחות, הצבעים והאוויר הטבעי

עו"ד דנה תדמור- מכרזים-חוקים והגבלות
מכרז היא שיטה להצעת עבודה תמורת מחיר מסוים על פי בקשה. בשיטת המכרז נלקח הספק אשר מציע את איכות העבודה הטובה ביותר תמורת המחיר הנמוך ביותר. מכרז הוא הליך משפטי

אריאל אורי עצמון- משחקים לתינוקות בני שנתיים
20/03/13 | הורות
אם אתם מצפים לתינוק חדש במשפחה, וודאי אתם מתארגנים כבר מבחינת כל הציוד הדרוש. אך מה לגבי משחקים? משחקים לתינוקות הפכו לדבר יקר במיוחד, ובמציאות בה יוקר המחיה גבוה

אקסיום- התפתחות וצעצועים לתינוקות
20/03/13 | הורות
ההתייחסות לילדים ובמיוחד לתינוקות עברה שינוי מהפכני בעשרות השנים האחרונות ואם בעבר ילדים יצרו שעשוע עבור עצמם, כיום תעשיית המשחקים מציעה שפע של אפשרויות לצעצועים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI