יוגה צחוק - זה לא צחוק
נכתב על ידי: shimi
תאריך: 18/06/11

במרס 1995 ד"ר מאדן קטריה, רופא משפחה ממומבאי הודו, פרסם במגזין ההודי "רופא משפחה" מאמר בשם "צחוק - התרופה הטובה ביותר". במאמרו הצביע ד"ר קטריה על ההשפעה שיש לצחוק על המוח ועל הגוף. הוא ארגן סביבו קבוצה של מספר אנשים, שהתראו מדי יום בפארק הלאומי, עמדו במעגל וספרו בדיחות. לדאבונו, כעבור 10 ימים בלבד מלאי הבדיחות אזל. ד"ר קטריה החליט להשתמש בצחוק מזוייף מתוך הנחה שהמוח אינו יודע להבחין בין צחוק מזוייף לצחוק אותנטי. בעזרת אשתו, מדהורי, מורה ליוגה, פיתח שיטה המבוססת על הרפיית שרירי הפנים והבטן ושחרור רפלקס הצחוק. היום, בעקבותיו, פועלים לא פחות מ- 5,000 מועדוני יוגה צחוק ברחבי העולם.

מהו צחוק?
הצחוק הוא רפלקס גופני פשוט של כיווץ שרירים והוצאת אוויר מהירה. שיטת ה יוגה צחוק גורמת לאנשים לצחוק באמצעות גירוי של הרפלקס הגופני ולא באמצעות המוח. לכן, חוש הומור מפותח, מצב רוח חיובי או סיבה ראלית לצחוק מיותרים לגמרי כאשר מצטרפים לסדנת יוגה צחוק. כאשר הרפלקס מגורה פשוט חולף בגוף מעין דגדוג הגורם לנו לצחוק מכל דבר. הצחוק עובר בקבוצה כגל מדבק ותתפלאו לשמוע כי גם מי שאינו צחקן מנוסה נסחף אחרי ההמון ופורץ בצחוק רם.

מדוע חשוב לצחוק?
הצחוק מזוהה אצלנו עם חופש מוחלט וחוסר עכבות וכך גורם לנו להרגיש ולהתנהג כמו ילדים. הצחוק גם מגונן על הלב ומפחית לחץ דם גבוה, משפר טולרנטיות לכאב, מפחית תגובות אלרגיות ותומך במערכת החיסונית. המפתח לכך טמון באנדורפינים, האופיאטים הטבעיים שהגוף שלנו מפריש כאשר אנחנו נסחפים בצחוק פראי. התחושה דומה מאד לתחושת החיות והאופטימיות המתעוררת בגוף כתוצאה מפעילות גופנית אינטנסיבית אבל כידוע לא כולם מוכנים או מסוגלים להתמסר לספורט. עבורם סדנאות הצחוק היא אופציה לא רעה.

בטווח הארוך - הצחוק גורם למשתתפים להיות רגועים יותר, מרוצים יותר, סובלניים יותר ואפילו יצירתיים יותר. מי שמתרגל יוגה צחוק באופן קבוע הופך לאדם קליל ורוכש אומץ ותעוזה לפרוץ קדימה ולחולל שינויים בחייו. לצחוק כח אדיר לפתוח את הלב, להסיר כל מעטה של ציניות וקרירות וליצור קשר מיידי בין אנשים לכן בסיום כל סדנה עולה תחושה של שותפות לחוויה.

מה קורה ב סדנאות יוגה צחוק?
למען הסר חשש כמה מילים על הסדנאות עצמן. הפגישות כוללות בדרך כלל הסבר קצר על השיטה, תרגילי חימום הכוללים נשימות, מתיחות ומחיאות כפיים. תרגיל צחוק ראשון יכול להיות "תרגיל השלום" לפיו פונים לאחד המשתתפים, מושיטים לו יד לשלום, מסתכלים לו בעיניים וצוחקים. עוד תרגילים שמיושמים הם צחוק ללא קול, צחוק האריה, צחוק מילק שייק וצחוק מכל הלב. השילוב בין משחקי ילדים לתרגילי נשימה ומתיחה עדינים מצליח לרכך את האווירה ולסחוף אחריו גם את הרציניים והציניים ביותר. בסיום הסדנה מסדירים את הנשימה ומרפים את הגוף באמצעות מדיטציה.


לסיכום, כדאי לזכר כי הצחוק הוא המצאה גאונית לשיפור הבריאות וההרגשה הכללית וגם פשוט, יעיל, זול ונגיש. המלצת רופא: כדאי לצחוק צחוק גדול, חזק ורציף לפחות 10 - 20 דקות מדי יום.

ענת מסינג, בעלת סטודיו צלול במרכז ת"א, מלמדת יוגה ומספקת שירותי כתיבה. 


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article17434.aspx