תוסף dhea
נכתב על ידי: ליאת ראובן
תאריך: 07/07/11

DHEA הינו תוסף פופולארי שנצרך על ידי אתלטים רבים ואנשים שאינם עוסקים בספורט אך התוודעו לסגולות שלו ולאיכויות האנטי-אייג'ינג שלו. בצורתו הטבעית ה-DHEAהינו הורמון שמיוצר בגוף משחק תפקיד חשוב בשמירה על הבריאות שלנו. הוא מיוצר בשפע בגוף שלנו בילדות ובתקופת גיל הנעורים אבל הרמות שלו פוחתות לאחר מכן באופן הדרגתי.

ישנן יתרונות רבים לDHEA אבל הדרך היחידה לדעת האם התוסף אכן כל כך טוב היא לנסות ולקחת אותו, כתוסף טבעי בכמות מתונה. המפתח ליתרונותיו הרבים של התוסף נמצא כנראה ביכולות של להאט תהליכי הזדקנות.ההורמון עובד בשיתוף עם הורמון הגדילה האנושי, HGH וזאת כדי לעורר ייצור של יותר IGF-1 תוצר לוואי חשוב של הורמון הגדילה.

יתרון של ההורמון הוא יכולתו לסייע למוח שלמור על בריאותו ותפקודו. הסיבה כי הורמון זה טומן בחובו הבטחה גדולה לטיפול בהפרעות הקשורות למוח היא כי תאי המוח מאחסנים DHEA ברמות יחסית גבוהות. הטענות כי ההורמון מסייע לטיפול באלצהיימר טרם הוכח מחקרית נכון להיום אך אין ספק כי הוא משחק תפקיד חשוב בשמירה על המוח ותפקודו.

סיבה נוספת מדוע ליטול את התוסף היא כי התוסף הוכח כמפית סיכונים למחלות רבות ביניהם מחלות לב וטרשת עורקים. בקרב גברים קשישים אשר נמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מטרשת עורקים, DHEA נמצא כתורם להפחתת משקעי השומן בדופן הפנימית של העורקים. כמו כן, הוא תורם לחיזוק מערכת החיסון מפני מחלות רבות הקושרות לגיל.

DHEAנצרך על ידי ספורטאים רבים המאמינים כי הוא מסייע להם לפתח שרירים תוך כדי האצת שריפת שומנים עודפים. ניסויים שהתבצעו על עכברי מעבדה הצביעו על כך שהחיה הפחיתה ממסת השומן של הגוף שלה על אף שהיא קיבלה מאכלים משמינים. איבוד השומן נעשה במקביל לעלייה במסת השריר. מעריצים רבים יש לתוסף ממרימי משקולת דרך אצנים ועד לאסטרונאוטים.

אמנם יש ממצאים המראים כי נטילת התוסף במינונים גבוהים עלולה להגדיל את הסיכוי לחלות בסרטן. חשוב לזכור כי אין לקחת את התוסף במינון העולה על הרמה המומלצת.המנה המומלצת נקבעת באופן אינדיווידואלי ונגזרת בין היתר מהגיל. מחקרים מצביעים כי במינון נכון התוסף עשוי לסייע בהורדת הסיכוי למחלת הסרטן. מחקרים שונים הראו כי DHEA מעכב צמיחה של תאים סרטניים אך יתרון זה פוחת כאשר המינון גבוה מדיי. בדיוק כמו ויטמינים שעלולים להיות רעילים כאשר נצרכים בכמות גדולה מהנדרש. מתינות היא בהחלט המפתח להפיק מהתוסף את המרב.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article18145.aspx