תחנת סניקה – עוצרים בדרך לטיהור
נכתב על ידי: שירה ט
תאריך: 05/11/12

תחנת סניקה – עוצרים בדרך לטיהור

אם גם אתם שמעתם פעם על תחנת סניקה, ואף ראיתם תחנה כזו במו עיניכם, אך לא ידעתם מה עושים שם בדיוק, זה הזמן להתעדכן ולקרוא על אחד המתקנים החשובים במערכת הביוב. קצת על תחנת סניקה וחשיבותה בשורות הבאות.

טכנולוגיה מודרנית

תחנת סניקה היא מתקן במערכת הביוב, שכשמה כן היא, מהווה תחנה בדרך אל אתר טיהור שפכים. אל תחנה זו מגיעים השפכים על כל מרכיביהם, שם מופרדים המוצקים מהנוזלים, הגזים מסוננים, והנוזלים נשפכים לבור ומשם נדחפים הלאה אל מתקן הטיהור. נשמע פשוט? אז זהו, שמדובר במערכת טכנולוגית כלל לא פשוטה אלא מתוחכמת ומודרנית ביותר. חשיבותה עצומה, הצפות ותקלות מערכתיות עלולות לגרום לנזק גדול, ומשום כך תחנות אלה פועלות ללא הפסקה ומבטיחות שמירה על הסביבה של כולנו.

הפעולה השקטה

השפכים של כולנו מלאים בחומרים רעילים ומסוכנים. מלחים, חומצות, דלק, מתכות ושומנים עושים את דרכם אל הביוב מדי יום ביומו, כשחלקם הגדול מגיע מהתעשייה ומהמפעלים. תהליך ארוך המתחיל בפעולה מונעת, אך ממשיך גם בצנרת תת קרקעית, דרך תחנת סניקה ועד למתקן טיהור, הופך את כל אלה לפחות מאיימים. בסופו של התהליך חומרים מסוכנים ומזהמים מסוננים ומופרדים מהשפכים, והמים הופכים לקולחים באיכות הניתנת להחזרה או לשימוש. כל זה קורה כמעט בלי שנרגיש בתחנות שפועלות ללא הפסקה ובמתקנים חשובים מאין כמותם הפזורים להם בכל רחבי המדינה מצפון ועד דרום.

איכות הסביבה

תחנת סניקה מהווה אמצעי נוסף בדרך לשמירה על איכות הסביבה, על החי והצומח של כולנו. המערכת כולה מתאימה במיוחד לישראל בה מיעוט המים מהווה בעיה ממשית. בעזרת תהליך טיהור המים גם שומרים שחומרים מסוכנים לא יזהמו את הסביבה, וגם ממחזרים את המים כך שהקולחים מוחזרים אל הים או משמשים להשקיה. במקרים מסוימים תחנת הסניקה עצמה עלולה להיות מטרד סביבתי בגלל הריחות והצחנה העולים ממנה. אחרי הכול מדובר בשפכים שכולנו מייצרים, עם כל המשתמע מכך, והריחות הרעים שנלווים הם חלק מהחבילה הזו. יחד עם זאת, ניתן לפתור בעיה זו בקלות באמצעות מתקן מיוחד לנטרול ריחות.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article34065.aspx