גבס ומוצריו - לבנות את הבית בקלות
נכתב על ידי: אסף ברנר
תאריך: 30/12/12

בלא מעט מבנים בישראל, בתים פרטיים או מוסדות ציבור, הבנייה היא איננה בנייה של לבנים בסגנון הישן אלא בניית גבס . אומנם מבחוץ, קשה להבחין בהבדל בין שתי סגנונות הבנייה, אך מבפנים קל לראות ובעיקר להרגיש, בהבדלים שבין סגנונות הבנייה, אך יתרה מזו, משך זמן הבנייה הוא שונה, וזה לא פעם משחק תפקיד חשוב, עבור בעלי המבנה.

בניית גבס, היא בנייה מאוד פופולארית בימנו, הסיבה לכך שהיא מאוד פשוטה ומהירה. עם זאת, לא נהוג לבצע בניית גבס באופן בודד, אלא כאשר בונים עם גבס, אם זה תקרת גבס , מחיצות גבס או כל דבר אחר מגבס, נהוג לתת תמיכה מחומרים אחרים, כגון פלדה, או בטון, על מנת שיחזיקו את הגבס.

בניית באמצעות גבס, כולל עיצובים בגבס, יש לה יתרונות רבים. יתרונות אשר בגללם, לא מעט אנשי מקצוע ממליצים על בניית גבס, ובלא מעט מבנים אכן מתבצעת בנייה שכזו. לא מדובר רק בקלות של הבנייה, העובדה שמדובר בבנייה, אלא בקלות העבודה עם קירות, מחיצות ותקרות גבס. מאחר ומדובר בקירות ותקרות חלולים, קל מאוד לבצע עבודות תשתית שונות איתם.

ההרכבה של קירות גבס , אשר מגיעים מוכנים כלוחות גבס, נעשות באמצעות ברגים ודיבלים בו במקום, אלו מאפשרים חיבור של הלוחות (המשמשמים כקירות) אל מבנה הבית, ומכאן שאין צורך לבצע בנייה של הקיר ולחכות עד לסיום הבנייה.

יתרון נוסף של קירות גבס, הוא העובדה שמדובר בחומר קל, שניתן לשינוי, ומכאן שאם רוצים, אפשר לבצע בו שינויים שונים בקלות רבה. למשל בניית מדפים שהם חלק מהקיר, מחיצות וכדומה. אחד היתרונות של קירות גבס וכן עבודות גבס, הן ביצירת מחיצות וכן תקרות גבס מעוצבות מדובר בקירות ותקרות אשר מונעות כניסה של רעש חיצוני אל פנים המקום. מאחר והקיר הינו חלול, ניתן להכניס לתוכו חומרי בידוד, שמונעים כניסה של רעש אל המקום.

אך עם זאת, חשוב לציין ולהכיר את החסרונות שיש בעבודה עם גבס. ראשית, מדובר בגבס, חומר שנהרס במגע עם מים, ולכן ימים גשומים עלולים לפגוע קשות בקירות ובתקרה, מכאן שחשוב לבצע ניקוז מתמיד של המים.

שנית, לקירות גבס אומנם יש יתרון עצום על פני קירות לבנים, וזו היכולת להזיז אותו בקלות ממקום למקום, לכן רבים משתמשים בקירות גבס בתור מחיצות אקוסטיות ניידות, כאשר יש להם צורך בכך. אך כאן טמון גם החסרון שלו. מדובר בקיר קל וחלש, יחסית, אשר איננו להחזיק רהיטים גדולים וחזקים. לשם כך יש צורך לבצע חיזוקים בקיר.

לסיכומו של דבר, בניית גבס, של קירות גבס ותקרות גבס, הן שם דבר בעולם הבנייה של ימנו, הקלות של העבודה עם קירות גבס, ומהירות הבנייה, הפכו אותה לפופולארית מאוד. לכן אין פלא שהרבה מבנים בימנו, נבנים כך ולקבלני גבס יש הרבה עבודה.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article35424.aspx