סרטן השד – התקווה שבשחזור
נכתב על ידי: שחזור שד
תאריך: 20/01/13

סרטן השד הוא מחלה שרוב החולים בה הוא נשים; המחלה מאופיינת בגושים בלתי כואבים בחזה הנשי, וגם בבתי השחי. המחלה מתחילה באיזור החזה אבל כמו כל סוגי הסרטן יש לה נטייה להתפתח למקומות אחרים בגוף, אפילו מרוחקים מאד מאיזור החזה. הסוג הנפוץ ביותר הוא קרצינומה. מקור המחלה הוא בצינורות ובלוטות החלב ולכן רוב החולות הן נשים. התקווה במחלה זו היא שאין זו מחלה שמתרחשת באיבר חיוני לחיים; זהו אולי איבר חשוב מאד וחיוני, אבל אפשר לחיות בלעדיו, כך שכריתה שלו בזמן יכולה לאפשר חיים. דרך ההתמודדות עם החיים שאחרי הכריתה היא באמצעות ניתוחים פלסטיים שמדמים את החזה שהיה לפני הניתוח.

שחזור החזה בניתוח פלסטי

ניתוח שחזור שד אפשרי היום במידת יעילות גבוהה, הן ברמה הפונקציונאלית והן ברמה האסתטית. אפשר לעשותו מספר חודשים לאחר הכריתה. ההחלטה על כך נקבעת ביחס לרצונה של החולה – ובהתייעצות עם רופא מומחה. יש לקחת בחשבון את זמן השחזור ביחס למצבה הבריאותי של החולה, קרי האם היא כבר כשירה לעבור ניתוח נוסף או שמא היא עוד בטיפולים שיכולים לסבך את הליך הניתוח. ההנחה כי שחזור החזה יכול להביא לשיפור בביטחונה העצמי והדימוי העצמי של האישה כפקטור מזרז להחלמה (אנו יודעים היום כי אנשים מאושרים ואופטימיים יותר מחלימים יותר ממחלות מאשר אנשים שהתייאשו) נלקח בחשבון, אם כי כאמור זה כפוף למצבה הגופני של האישה.

אפשרויות שחזור שד

אפשר לערוך את הניתוח בסיטואציות מסויימות ממש בעת ניתוח הכריתה. אפשרויות אחרות הן לאחר מספר חודשים או מספר שנים מעת הכריתה. הטכניקה המקובלת ביותר היא אונקופלסטיקה, ניתוח העושה שימוש ברקמות השד שנשארו לאחר ההסרה. בדרך כלל עושים שימוש בנפח שנשאר ומשלימים אותו מאיזורים אחרים בבית החזה או הגב. כלי הדם נלקחים מאיזורים שונים בגוף, באמצעות טכניקה הנקראת מיקרוכירורגיה, ולאחר סיום הניתוח בדרך כלל יש שחזור נאה של החזה, שאמור להחזיר למנותחת את התחושה הנשית שהייתה לפני המחלה. כמובן שישנה גם את האפשרות לשחזר באמצעות ניתוח פלסטי של שתלי סיליקון. בגלל שלא תמיד יש חלל מספיק דיו להכנסת שתל, ישנו הליך כפול שבו מחדירים שתל עם מי מלח שמתנפח כדי להרחיב רקמות ורק אחר כך משתילים סיליקון.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article35868.aspx