כלב חדש בבית – טיפים לחינוך חבר המשפחה החדש
נכתב על ידי: סנונית שירותי תוכן
תאריך: 19/03/13

כלב חדש שמגיע הביתה הוא כמו ילד קטן שמצטרף לחיק המשפחה. וכמו עם תינוק חדש, גם כאן ישנם תמיד חבלי לידה שצריך לעבור על מנת שתוכלו להתרגל אחד לשני. כלב חדש, כמו ילדים קטנים, נוטה תמיד לבחון את גבולות המותר והאסור בבית. לכן, איך שתנהגו עם כלבכם בשבועות הראשונים, יכול להשפיע על התנהגותו בהמשך. זוהי הסיבה שמומלץ תמיד להתייעץ עם אנשי מקצוע המבינים את הנושא כאשר אתם חושבים לאמץ כלב.

אחד הדברים שהכי חשוב להבין, הוא כי הכלב, חכם ככל יהיה, מבין אך ורק את הניואנסים הדקים המשתמעים מטון הדיבור של בעליו. על מנת לחנך את כלבכם, עליכם להשתמש במערכת של תגמולים על התנהגויות חיוביות ורצויות, לצד עונשים קלים על ההתנהגויות שליליות. הרעיון שעומד בבסיסה של שיטת התגמולים, הוא כי על התגמול להיות סמוך בזמנים להתנהגות המתוגמלת. הכלב לא יבין שהוא נענש כי קרע את הריפוד של הספה אם יקבל את העונש כמה שעות לאחר ביצוע המעשה. העונש חייב להיות מידי.

כך גם כאשר מתגמלים את הכלב על התנהגות חיובית. גם אם הכלב שלכם חכם במיוחד, אין שום סיכוי שהוא יבין כי הוא מתוגמל על כך שנתן יד, או התגלגל על הגב, או עזר לזקנה לחצות את הכביש, אם לא יקבל את התגמול מיד עם ביצוע הפעולה החיובית. עם הזמן, ילמד הכלב לקשר בין התגמול החיובי ובין ההתנהגות שתגמלה אותו, וזו תהפוך להתנהגות אוטומטית, גם כאשר התגמול איננו בנמצא.

אם אינכם מצליחים לחנך את כלבכם וזקוקים לעזרה, כלביית שילובים יכולה לעזור לכם לא מעט בטיפול בבן המשפחה החדש שהגיע אליכם הביתה. אנשי המכללה, אשר מעבירה בין היתר קורסים באילוף כלבים, יוכלו לתת בידיכם דגשים חשובים בחינוכו של כלבכם, על מנת שתוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי אתם הולכים בדרך הנכונה.

לסיכום, כלב חדש יכול להכניס חיים חדשים, אהבה גדולה, וכיף ענק לבית שלכם, אבל כל זאת בתנאי שאתם מחנכים אותו כראוי, כי בסופו של דבר כלב פראי ולא מחונך זה לא משחק ילדים.

סנונית, שירותי כתיבה לאתרים


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article37069.aspx