משכנתאות
נכתב על ידי: kinneret
תאריך: 27/02/14

משכנתאות הן השיטה הנפוצה ביותר היום לקבלת הלוואה לרכישת נכס מקרקעין. מחירי הנדל"ן עלו בשנים האחרונות באופן משמעותי לעומת המשכורות שרוב אזרחי המדינה מרוויחים ולכן רבים צריכים להיעזר בשירותים של בנקים וחברות חוץ בנקאיות המעניקות הלוואות לצורך זה.

משכנתא היא זכות קניינית על נכס מקרקעין בה הנכס משמש כבטוחה להחזרת ההלוואה ולכן למעשה נמצא בבעלות הגוף המלווה ומשועבד אליו.  משכנתא חייבת לפי חוק המקרקעין תשכ"ט-1969 להיות  רשומה בלשכת רישום המקרקעין שנכס נמצא באזור השיפוט שלה על מנת שתהיה תקפה לפי הדין.

איזה משכנתאות קיימות?

משכנתאות מוצעות היום על ידי בנקים וגופים אחרים כדוגמת בתי השקעות, חברות אשראי וגופי מימון אחרים, אומנם בתנאים שונים ולאור העובדה שמדובר בהלוואה בסכום משמעותי לתקופת זמן ארוכה יחסית חשוב לבדוק מספר קריטריונים. ראשית, לאחר שבחרתם את הנכס הרצוי לכם כדאי לערוך טבלה ולרשום בה את סך ההכנסות שלכם מול סך ההוצאות לרבות שינויים  אפשריים בשל הרחבת המשפחה, פיטורים ועוד.  בדרך כלל ההמלצה היא לקחת משכנתא שסך כל ההחזר החודשי עליה הוא בין 20 ל-25% מסך הנטו של ההכנסות ופרופורציונאלי לסכום המבוקש על ידכם.

שימו לב שהבנקים מציעים מסלולים שונים של משכנתאות ששונים מבחינת אופן ההחזר החודשי, הריבית ועוד, כאשר לא כולם מתאימים לכל אחד. שני המסלולים העיקריים שמוצעים על ידי הגופים השונים הם צמוד מדד וריבית משתנה ולא צמוד מדד.

מסלול צמוד מדד משמעותו שסכום ההלוואה צמוד למדד המחירים לצרכן, אך הריבית משתנה במועדים קבועים בהתאם להסכם שנחתם בין הצדדים, כאשר בכל מועד ניתן לבחור אם לפרוע את הסכום בפירעון מוקדם או להמשיך בשיטת הריבית הקיימת.

מסלולי משכנתאות שאינן צמודות מדד יכולים להיות צמודים לשערים של מטבעות זרים, בריבית קבועה ועוד.

לקבלת פרטים נוספים אודות משכנתאות, היכנסו לאתר המרכז הארצי למשכנתאות.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42089.aspx