ביטוח משכנתא יכול להציל אתכם
נכתב על ידי: מיכאל רומנסקי
תאריך: 28/02/14

אם יש משהו שמשותף למרבית משקי הבית בישראל הרי שזו המשכנתא. ברור לכולם שללא משכנתא איש כמעט לא יוכל לרכוש לעצמו ולבני משפחתו בית ראוי לשמו. על מנת שהבנק יאשר את ההלוואה המבוקשת, על הלווה לעמוד בתנאים שונים, כאשר ביניהם ניתן למצוא גם את החובה להמציא ביטוח משכנתא. חשוב לדעת שלמרות שמדובר על חובה, ביטוח משכנתא איכותי יכול להציל את המבוטח מלהיכנס לצרות גדולות.

מבטחים את הבית

ביטוח משכנתא כולל בתוכו ביטוח מבנה שתכליתו כפולה. מצד אחד, הוא משמש ביטחון נוסף עבור הבנק המלווה. הבנק שואף להגן על הבית שמהווה ביטחון להחזר ההלוואה מדי חודש בחודשו. מצד שני, מדובר על רשת ביטחון ששומרת על הנכס היקר ביותר של בעלי הבית. כך, במידה וקורה אסון כלשהו או נזק לדירה (מצב שמתואר בשם "מקרה ביטוח"), נמנע מצב של שיקום שלא ניתן לממן או "סתם" של נזק שתיקונו צפוי לעלות אלפי ואפילו עשרות אלפי שקלים חדשים.

באופן מפורט, מטרותיו של ביטוח המשכנתא במקרה זה יהיו:

  • הגנה מפני נזקים בצנרת המים - פיצוצים ונזקי מים יכולים להוות פגיעה של ממש בבית עצמו וכן בתכולתו.
  • הגנה מפני נזקים ישירים לדירה - כאן מדובר על נזקי מבנה שיכולים לנבוע ממצבים של רעית אדמה, שריפה אסונות טבע שונים ועוד.
  • כיסוי צמודי מבנה - ארונות קיר וצמודי מבנה נוספים מכוסים אף הם.

באופן כללי, הביטוח נועד לאפשר מימון של בניה הבית מחדש במקרה של הרס מוחלט. קל לראות שמדובר ברשת ביטחון חשובה, גם ללא קשר למשכנתא.

מבטחים את החיים

היבט נוסף של ביטוח משכנתא טמון בחבילה של ביטוח חיים. חשוב להבין ולהבדיל - כאן אין מדובר בכיסוי דומה לזה של ביטוח בריאות. כל כמה שביטוח כזה חשוב, לבנק אין עניין לחייב את הלווים בביטוחים שכאלה, למרות חיוניותם.

ביטוח החיים של המשכנתא הוא ביטוח מסוג "ריסק" דהיינו כזה שמספק הגנה מפני מקרה של מוות בלבד. במקרה כזה, של מות אחד הלווים, הביטוח מכסה את המשכנתא במלואה. כך, בני המשפחה הנותרים (בן או בת זוג, ילדים, נכדים) לא יצטרכו לממן את יתרת תשלומי ההלוואה.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42100.aspx