דיכאון והשלכותיו על החולה
נכתב על ידי: יחי כהן
תאריך: 02/09/14

לא פעם אנו נוחלים אכזבה כזו או אחרת ואכזבות אלו יוצרות מורת רוח. חלקנו מתאכזב וממשיך הלאה, חלקנו אוגר את האכזבות אחת ועוד אחת ועוד ועוד, עד אשר מתפתח דיכאון. אמנם אין סיבה חד משמעית אחת שניתן להצביע עליה לדיכאון כשם שאין טיפול בדיכאון שמבטיח את ההחלמה. לעיתים האכזבות מתורגמות ומפורשות בצורת אובדן של אדם קרוב או חיית מחמד שיוצרות את הדיכאון ויתכנו סיבות רבות אחרות. אולם ניתן לומר באופן ברור כי דיכאון הוא תגובה של המח להתמודד עם מפח נפש עד כדי ביטוי ותגובה פיזית לרגשות ולמחשבות, דבר המצריך טיפול בדיכאון.

טיפול בדיכאון ודרכים לאבחן אותו

כאמור המח מתרגם את הדיכאון לתצורה פיזית של הגוף, הדבר בא לידי ביטוי בכמה אופנים כאשר הבולטים בהם הם חוסר האנרגיה, חוסר תאבון, עייפות, הסתגרות כל אלו משפיעים באופן ישי על הגוף עד כדי שהם יוצרים ממש נזקים פיזיים. על מנת שנוכל לדעת אם אנחנו צריכים טיפול בדיכאון עלינו לבדוק ולשאול את עצמינו את השאלות הבאות:

1 - האם אנו שמים לב לכך שאיבדנו עניין בפעולות שגרתיות? - טיפול בדיכאון מאפשר את הבנת יסודות הגורמים לדיכאון ועל ידי כך בחירת טיפול מתאים.

2 - האם דברים מסוימים נראים בעיני רוחנו כחסרי תקווה? - אחד הדברים בהם טיפול בדיכאון מטפל הוא יצירת נקודות של אפשרות בעתיד.

3 - האם אנו מרבים לישון או מתקשים להירדם? - חלק מתחושות הדיכאון יוצרות מצב של חוסר יכולת לישון או עודף שינה על מנת לדכא את הדיכאון עצמו, טיפול בדיכאון מנפה את הגורמים השונים.

4 - האם עלינו או ירדנו במשקל - טיפול בדיכאון מאפשר מניעה של תופעות לוואי כגון בולימיה או אנורקסיה.

5 - עייפות  - האם אתם מרגישים כי אין לכם אנרגיה, או שמשימות פשוטות מתישות אתכם?

6 - האם אתם מתקשים לזכור או להתמקד בנושאים מסוימים - טיפול בדיכאון מאבחן את התופעות של חוסר מיקוד וריכוז ומאפשר טיפול בהם ע ידי שיחות.

לאחר האבחון המקדים יש לנקוט בפעולה של טיפול בדיכאון

יש לפנות לרופא פסיכיאטר או פסיכולוג, לעיתים הטיפול בדיכאון משלב את שניהם. טיפול על ידי שיחות או תרופות או שילוב של שיחות ותרופות יאפשרו לנו להבין ולהפטר מהדיכאון.

לסיכום אם אנו מרגישים מצב רוח ירוד סביר להניח כי זה נורמאלי ואין צורך בטיפול בדיכאון אולם אם חלק מהסימנים שלעיל מאפיינים אתכם כנראה עליכם לקבל טיפול בדיכאון. חשוב לציין כי מאמר זה הוא אינפורמטיבי בלבד וכל אפיון מקצועי לטיפול בדיכאון צריך להתבצע על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article43954.aspx