חרדות הקיימות מסביבנו נוגעות לאנשים רבים
נכתב על ידי: dadon
תאריך: 31/03/15

קיימות מספר חרדות נפוצות בחברה כגון קלסטרופוביה שהיא חרדה ממקומות סגורים או אגורפוביה שהיא חרדה ממקומות פתוחים, אגטאופוביה שמשמעותה פחד מטירוף, אטלופוביה היא פחד מאי-שלמות, ברופוביה היא פחד מכוח הכבידה, קלפטופוביה זה פחד מגניבה, קולרופוביה משמעותה פחד מליצנים. כמו כן דמונופוביה היא פחד משדים ואלורופוביה היא פחד מחתולים. אלקטרופוביה היא פחד מחשמל וגינופוביה זה פחד מנשים. האדפוביה הוא פחד מהגיהינום, המפוביה זה פחד מדם והומינופוביה משמעותה פחד מגברים.

מה ההבדל בין פוביה לפחד?

ההבדל בין החרדה הבסיסית הקיימת אצל כל אחד  לבין פוביה היא ההשפעה של הפחד על התנהגותם. פחד אינו גורם למצוקה גדולה או לשינוי בהתנהגות. פוביה לעומת זאת גורמת לאדם להמנע ממצבים העלולים לגרום לצורך בהתמודדות עם החרדה ויכולה לפגוע באופן קריטי באיכות חייו. האדם יכול לעשות את כל שביכולתו להמנע מכל מגע בגורם החרדה ובמקרה ומדובר בגורם יום יומי חייו יפגעו מאוד מכך. המגע עם גורם החרדה משפיע על האדם לא רק מבחינה פסיכולוגית אלא עלול להשפיע גם מבחינה גופנית ממש.

סוגי החרדות שאינם כה מוכרות הן:

קיימות עוד חרדות פחות מוכרות כמו היפופוטומונסטרוססקיפדליופוביה שהיא פחד ממילים ארוכות, היילופוביה היא פחד מזכוכית, היפנופוביה היא  פחד משינה או מהיפנוט, ג'ודפוביה זה פחד מיהודים וקואינוניפוביה הינו פחד מחדרים. לצ'נופוביה זה  פחד מירקות, מלופוביה הוא פחד או שנאה של מוזיקה, מטאלופוביה מסביר את עצמו והוא פחד ממתכת ומת'יפוביה הוא פחד מאלכוהול. מטרופוביה היא חרדה או שנאה של שירה ונקרופוביה הוא פחד ממוות, או מאנשים מתים.

השפעת החרדה על האדם מתבטאת בעוררות יתר במוח, מתח עולה בשרירים, עליית לחץ הדם באופן משמעותי, חוץ מפוביה מדם בה לחץ הדם מאוד יורד ואנשים רבים הסובלים מחרדה זו מתעלפים.

חרדות נוספות

קיימת חרדה בשם נפופוביה שהיא פחד מעננים וגם החרדה מחלומות נקראת אוניירופוביה. קיים גם פחד מנייר בשם פפירופוביה, פחד מבובות שנקרא פדיופוביה ופחד מגשם או הרטבות מגשם נקרא פלוביופוביה. אנשים הפוחדים מזקנים סובלים מפוגונופוביה והפחד מלהיקבר בחיים נקרא טאפפוביה. מלבד זאת קיים פחד מחיות שנקרא  זואופוביה ואפילו חרדת פוביות שנקרא פובופוביה.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article45778.aspx