סובלים מגזים?
נכתב על ידי: פורטל לבית
תאריך: 08/08/16

אנשים רבים סובלים מגזים שהופך למטרד לא פשוט. לעיתים הופעת גזים מגיעה עם סימפטומים נוספים כגון נפיחות בבטן, לעיתים גזים מופיעים עם גרפסים או עם צרבות. כל אדם יכול לסבול מגזים, אך לרוב מדובר בבעיה קלה שעוברת מעצמה לאחר יום או יומיים. אך שסובלים מבעיית גזים חמורה, חשוב לטפל בבעיה.


מהם גזים?

גזים יכולים להיווצר כתוצר של מחלה או בעיה הקיימת במערכת העיכול. גזים הם תוצר של תסיסה של פחמימות וחומרים נוספים הנגרמים על ידי חיידקים הנמצאים במערכת העיכול. התוצאה היא גזים שונים כגון מימן, חמקן ומתאן.


הגורמים לגזים הם שונים ורבים:

מזון ואכילה לא נכונה

גזים יכולים להיגרם גם כתוצר של בליעת אוויר בזמן אכילה. אכילת יתר אף הוא הגורם לגזים, הכבדות של הבטן לאחר הארוחה, עומס של הארוחה מקשה על מערכת העיכול לעכל את האוכל הרב שאינה רגילה לו והתוצאה היא שחלק מהמזון אינו נספג בגוף הגורם להופעת הגזים.


אלרגיה למזון

אלרגיה למזון או אי סבילות למזון יכולים לגרום לכך שמזון לא יתפרק עד הסוף, לדוגמה חוסר של אנזים שתפקידו לפרק חלק מסוים של המזון. הרגישות למזון הוא אינדיבידואלי וכל אדם יכול להגיב אחרת. גורם נוסף הוא מזון הידוע כגורם ליצירת גזים כגון שעועית, חומוס, עדשים, אפונה, כרוב, כרובית, ברוקולי ופירות יבשים וכדומה, סוכרים אף הם גורמים לתסיסה במערכת העיכול העלולה להביא לגזים, הדרך הטובה ביותר היא הימנעות ממזון זה עד כמה שאפשר.


מתח ולחץ נפשי

מצבי לחץ, מתח, עצבנות וכדומה, יכולים לגרום למערכת העיכול להאט את תפקודה, במצב זה המזון נשאר בגוף לאורך זמן  והפסולת יוצרת גזים, הדבר אף עלול להביא לעצירות. ישנם מצבים שהתוצאה היא הפוכה: תפקוד מהיר של מערכת העיכול.


נטילת תרופות

במקרים של נטילת תרופות כגון סטרואידים ואנטיביוטיקה יש חשש לפגיעה בפלורת המעיים, שהינם החיידקים הטובים, וכתוצאה מכך גדלה אוכלוסיה של חיידקים המזיקים כגון קנדידה וטפילים הגורמים לגזים.


טיפול בגזים

טיפול בגזים הוא טיפול הבודק תחילה מהו הגורם לגזים, במידה ומדובר ברגישות או אלרגיה למזון, יש להימנע ממזון וניתנת הסברה והכוונה בנושא אכילה כגון לעיסה, שעות הארוחה וכדומה. הטיפול כולל שיקום פלורת המעיים באמצעות צמחי מרפא ותוספי תזונה.


במידה ומדובר בגורם לגזים בעקבות מחלה או בעיות במערכת העיכול כגון קוליטיס, מחלקת קרוהן, עצירות, תסמונת המעי הגס וכדומה, יש לטפל תחילה במחלה ולרוב בעיית הגזים גם תעלם. 
אודות המחבר

פורטל לבית, הפורטל הגדול לכל השירותים ואנשי המקצוע לבית. רהיטים, אמבטיות, מטבחים, טכנאים, אדריכאלים, סורגים, פרגולות, תריסים, שער חשמלי , פרקטים, הסקה ועוד.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article49512.aspx