אבחון פסיכודידקטי – המדריך המלא
נכתב על ידי: כיוונים אחרים
תאריך: 11/05/11

המועדות לטיפול בתופעות של בעיות קשב וריכוז גוברת בשנים האחרונות, ואיתה גם דרכי הטיפול המגוונות עבור אבחון לקויי למידה. אבחון פסיכודידקטי הוא אחת מהדרכים השכיחות לביצוע אבחונים ומציאת פתרונות - מדובר בהליך פסיכולוגי המשתלב בקלות עם תוכניות אחרות של אבחון לקויי למידה, והוא נועד לבדוק את מכלול הכישורים של המטופל.


אבחון לקויי למידה דרך אבחון פסיכודידקטי כולל את בדיקת יכולת הקריאה והכתיבה של המטופל, כמו גם כישורי החשבון והשפה הזרה. מעבר ליכולות הלימודיות, אבחון פסיכודידקטי מעניק גם רקע על ההשתלבות החברתית של המטופל, וכן מרכיבי האישיות שלו שעשויים להיות לרועץ - ולגרום להופעה של בעיות קשב וריכוז.


כמו תוכניות שונות של אבחון לקויי למידה, אבחון פסיכודידקטי לטיפול בתופעות של בעיות קשב וריכוז מתבצע ע"י מאבחנים דידקטיים מוסמכים ממשרד החינוך. מעבר לעבודה מול אנשי מקצוע מנוסים, היתרון של אבחון לקויי למידה מסוג זה הוא התמונה הרחבה שהוא מעניק על היכולות הלימודיות והנפשיות של המטופל.  במקרים רבים, המצב בלימודים של המטופל מושפע מבעיות נפשיות שונות - ולכן חשוב לבצע אבחון פסיכודידקטי שייתן תמונת מצב מלאה.


חששות או פחדים שונים עשויים להיות הגורם לתופעות של בעיות קשב וריכוז. עם סיום האבחון מקבלים הורי התלמיד, והתלמיד עצמו, מסמך מקיף המסכם את כישורי הלמידה והכישורים החברתיים של המטופל. הדו"ח המסכם אמור להכיל את אומדן יכולת הקריאה והתפיסה החזותית, כמו גם ניתוח ההישגים הלימודיים - כגון בחשבון ובהבנת הנקרא.


אחד מהדברים שנבדקים במסגרת אבחון פסיכודידקטי הוא מציאת דפוסי פעולה החוזרים על עצמם במהלך אבחון לקויי למידה. המאבחנים עשויים למצוא קושי חוזר בביצוע חישובים או קריאה של דפים בגופן קטן, וכך ניתן להתאים לתלמיד הקלות המתאימות לו במבחנים - כגון הארכת זמן, ביצוע מבחן בעל-פה, כתיבה על מחשב, ועוד. למעשה, אבחון פסיכודידקטי מתאים את המבחנים אל הצרכים של המטופל, כדי לעזור לו להגיע להישגים בלימודים ובחברה.


 
אודות המחבר

סוקולוב 34
בניין השופינג קומה 4
רמת השרון
טלפון: 1-700-555-185
פקס: 03-5406986
[email protected]

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article16477.aspx