אי-גרין (e-green.co.il) מציגה: אישור החוק למחזור פסולת אלקטרונית
נכתב על ידי: ליאור פולק
תאריך: 20/03/12

מזל טוב! הצעת החוק למחזור פסולת אלקטרונית עברה בקריאה ראשונה בכנסת בתאריך 19.2.12. החוק מגדיר את היצרנים והיבואנים של מוצרי אלקטרוניקה כאחראים לאיסוף המכשירים עם סיום השימוש בהם והעברתם למחזור או לשימוש מחדש. עד עתה עשתה מרבית הפסולת האלקטרונית את דרכה אל מאגרי האשפה הרגילים, הווה אומרשפסולת זו לא עברה מחזור או השמשה מחדש.

 

"פסולת אלקטרונית" מוגדרת כציוד מחשבים, טלוויזיות, מדפסות, מערכות סטריאו וכל סוגי המכשירים המכילים לוחות אלקטרוניים כרכיבים ראשיים.

 

בשנים האחרונות הושלכו קרוב ל100,000 טון של פסולת אלקטרונית בשנהלמזבלות האזוריות, מבלי לעבור פירוק או מחזור. פסולת זו מחלחלת אל מי התהום ואל הקרקע ומסבה נזק ארוך טווח לבני אדם ולבעלי חיים, השותים מי תהום או צורכים תוצרת חקלאית מקרקעות שזוהמו.

 

באופן פרטני, יחוייבו היצרנים והיבואנים של ציוד אלקטרוני לאסוף ציוד ישן (שהסתיים השימוש בו) בנפח של לפחות מחצית מנפח הציוד שמכרו בשנה הקודמת. לדוגמא: אם בשנת 2012 ימכור יבואן מחשבים ניידים ציוד בהיקף של 100 טון, אזי בשנת 2013 יידרש לקבל בחזרה ולמחזר ציוד ישן בנפח של לפחות 50 טון.

 

הצורך הדוחק בחוק נובע מהירידה הדרסטית במחירי הציוד האלקטרוני במהלך העשור האחרון. מחירים אלה ירדו בכ-90% והדבר הביא לרכישה מוגברת שלמכשירים אלקטרוניים בהיקף של פי כמה מזה שהיה מקובל עד שנת 2000 לערך. זאת ועוד, ירידת המחירים הביאה להיעדר מוטיבציה אצל הצרכנים לתקן ציוד קיים, כאשר עלות התיקון אינה נופלת בד"כ מרכישת מכשיר חדש.

 

יצויין כי בקרב יבואני הציוד האלקטרוני קיים חשש שהחוק יביא לעלייתמחירים לצרכן מכיוון שעלות האיסוף והמחזור (איסוף מחשבים ישנים לדוגמא) של הציוד האלקטרוני אינה מבוטלת ומטבע הדברים תיפול בעיקר על הצרכן הקמעונאי.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article27370.aspx