חלומות בשלב העמוק ביותר של מחזור השינה
נכתב על ידי: Bracha Gadot
תאריך: 07/10/12

אתה שקוע בשינה עמוקה וחולם חלום. זה מרגיש לך כל כך מציאותי שאתה ממש בטוח שהחוויה היא אמיתית, ההרגשה נשארת גם אחרי שאתה מתעורר. אם היה לך מזל אז חלמת על כוכב קולנוע אהוב, ובמיקרה הפחות טוב התעוררת מכוסה זיעה קרה לאחר סיוט שהיה לך. זיגמונד פרויד האמין שהחלומות הם חלון אל הלא מודע שלנו וחלק מהמחקרים מצביעים על כך שיכול מאוד להיות שזיגמונד פרויד עלה על משהו.

אז מה הם בעצם חלומות? לאמיתו של דבר, חלומות הם תמונות ודימויים, מחשבות, צלילים וקולות, ותחושות סובייקטיביות שאנו חווים כאשר אנו ישנים. חלום יכול לכלול אנשים שאתה מכיר, או אנשים שמעולם לא פגשנו, מקומות שהיינו בהם ומקומות שאף פעם לא שמעו עליהם. לפעמים הם ממש שיגרתיים ומבוססים על אירועים שהתרחשו מוקדם יותר באותו היום. הם יכולים גם להיות פחדים סמויים עמוקים ואפלים. חלומות יכולים להיות הסודות, והפנטזיות הכמוסות ביותר. מתחים בחיי היום יום יכולים להתבטא בחלומות ולצוף בצורה מתוחכמת במסווה של דימויים.

חלומות הם נפוצים ביותר ואנו חולמים כל לילה מספר חלומות. חלומות לרוב מתרחשים בשלב העמוק ביותר של מחזור השינה, המדענים מכנים את שלב זה R.E.M כאשר העיניים שלך נעות במהירות, קצב הלב והנשימה שלך הופכים להיות עקביים ומהירים, ושיתוק של שרירי השלד שלך מתרחש. החלק אחרון אולי נשמע די מפחיד, אבל זה בעצם אמצעי הגנה ששומר אותנו מלפעול מחוץ לחלומות שלנו מבחינה פיזית.

שלב R.E.M. מהווה כ- 20 עד 25 אחוזים ממחזור השינה אצל מבוגרים במרווחים קצרים, תחילה רק לכמה דקות בכל פעם, אבל לאחר מכן ככל שהשינה הופכת להיות עמוקה יותר שלב ה REM מתארך. חלק משלבי R.E.M יכולים להימשך עד 30 דקות בכל פעם. חלומות ארוכים ומפורטים לפעמים יכולים להימשך כמה דקות.

מדענים מאמינים שכל היונקים חלומים וכמובן בני האדם, גם אם לא כולם זוכרים את החלומות שלהם באותה התדירות, או בכלל, במקרים מסוימים. כאשר אתה מתעורר במהלך שלבR.E.M . ישנה סבירות גבוה כי תוכל לזכור את החלומות שלך. מדענים סבורים שלחוויות היום יום שלנו השפעה ישירה על החלומות שלנו, אבל הם לא בטוחים עד כמה או אם זה עקבי בקרב בני אדם. במחקר אחד, קיבצו מספר אנשים ולפני השינה ביקשו מחלק מהם להסתובב כשעה עם משקפיים בעלי שקיפות אדומה לפני שהם הלכו לישון, משתתפי הניסוי דיווחו שראו תמונות אדומות יותר בחלומותיהם מאשר אלה שלא הרכיבו את המשקפיים.

חלק גדול מבני האדם מאמין שבעזרת פירוש חלומות יתכן ונצליח לנבא או לשנות את העתיד שלנו. פתרון חלומות הוא נושא שלאחרונה מקבל מימד ונפח חשוב גם בקרב שחקנים מפורסמים, במאים ואפילו פוליטיקאים.

עדיין יש כל כך הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על המוח וכיצד הוא פועל, גם בזמן שאנו ערים וגם בזמן שינה, יתכן ולעולם לא נוכל להצביע ולומר בדיוק מה הם חלומות וכיצד הם משמעותיים או הכרחיים לבני אדם. מחקרים של חלומות הם תמיד בין המחקרים הפופולריים ביותר באוניברסיטאות ובמכוני מחקר.


 
אודות המחבר

להחזיק מקלדת ביד לא הופך אותי לסופרת, והעובדה שאני בעל מצלמה לא עושה אותי לצלמת אבל אני נהנת לצלם, לכתוב, ולחקור, פירוש חלומות הוא אתגר עבורי, מתכוני פשטידות מרתקים אותי. אני כותבת ברכות ליום הולדת ובזמן הפנוי במידה ונישאר אני רוכב על סוסים.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article33178.aspx