פטנט – הפיכת רעיון מופשט למוצר מתפקד
נכתב על ידי: עיצוב תעשייתי
תאריך: 19/05/13

מאז המצאת הגלגל קבעו המצאות חדשות ומעניינות את מסלול ההתקדמות הטכנולוגי של האנושות. כל עוד היה השימוש בטכנולוגיה נדיר, גם אפשרויות החיקוי היו זניחות והממציא יכל לשמור על הייחוד שלו במשך שנים ארוכות. נכון להיום, כאשר המידע זמין וזולג במהירות רבה לרשת האינטרנט, נוצר הצורך להגן על הממציא ולשמר את האפשרויות שלו ליהנות מפרי המצאתו.

מהו פטנט

פטנט הוא כאמור המצאה של טכנולוגיה חדשה, מוצר או תהליך חדש לייצור. ההמצאה חייבת להיות מקורית וחדשנית. חשוב להדגיש, עם זאת, כי גילוי חדש או פרסום התוצאות של מחקר מדעי חדש אינם נחשבים בשום פנים לפטנט.

על מנת שההמצאה תזכה לבלעדיות, חייב הממציא לרשום את ההצעה כפטנט במדינות שונות. הרישום יעניק לממציא זיכיון לתקופה ארוכה לייצור בלעדי של המוצר, כאשר בתום תקופה קצובה יוכל כל אדם החפץ בכך לייצר אותו בלא חשש לתביעה. רישום פטנטים הוא תחום רחב ומעניין אך יחד עם זאת בעייתי. לא כל המדינות בעולם מסכימות ביניהן על אופי הרישום ובלא מעט מקרים מופיעים בשוק חיקויים למוצר המקורי ממדינות שלא הכירו ברישום הפטנט המקורי.

איך המצאה הופכת למוצר

הפיכת הרעיון המופשט לדבר מעשי דורשת השקעה מרובה של מחשבה ותכנון. בנוסף, בחלק ניכר מהמקרים נדרשת גם השקעה כספית לא קטנה. כיון שחלק ניכר מהממציאים אינם משופעים בממון, הם חייבים למצוא אותו במקומות אחרים. חברות המתמחות בתחום פיתוח פטנטים משקיעות בעצמן או מעניקות הלוואה לבעל הרעיון, על מנת לאפשר לו להוציא לפועל את הרעיון שאותו הגה.

תהליך הפיתוח כולל תהליך אפיון של המוצר העתידי, תכנון ראשוני, תכנון פרטני ובניית אב טיפוס. כל התהליכים הללו חייבים להיות מכוונים ומותאמים למטרה הראשונית. בניית האב טיפוס נועדה לבחון את הפטנט על כל היבטיו השונים ולהחליט האם כדאי להמשיך ולייצר אותו בכמויות גדולות.

ישנן חברות שונות המתמחות בתחום. הן רוכשות את זכויות הפיתוח והייצור של פטנטים שונים ונוטלות על עצמן את הסיכון בכישלון עתידי שלהם. עם זאת, החברות הללו נהנות גם מהתוצאות במקרה שהרעיון אכן מתגלה כרווחי.


 
אודות המחבר

Quattro-d

חברה לעיצוב תעשייתי המסוגלת לתת מענה בקשת רחבה של תחומים. ממוצרים מורכבים בהייטק ומכשור רפואי ועד למוצרי הצריכה השכיחים ביותר.

לפרטים נוספים כנסו לאתר שלנו:
http://www.quattro-d.co.il/

או בטלפון:
03-6322252

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article38018.aspx