טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
נכתב על ידי: אירה פינסקר
תאריך: 20/05/13

סוכנויות רכב רבות מציעות מדי פעם מבצע מיוחד של עסקת טרייד אין במחיר מחירון . מדובר בעסקה בה הלקוח מוכר לסוכנות את המכונית הישנה שלו במחיר מחירון, ורוכש מהסוכנות מכונית חדשה יותר, שגם היא במחיר מחירון. שתי העסקאות יכולות להתבצע במכה אחת. כתוצאה מכך הלקוח נהנה מעסקת חליפין בתנאים הוגנים ושקופים, תוך תכנון ההוצאות מראש, וללא צורך בהתמקחות, פרסום מודעות מכירה, שכנוע הקונים הפוטנציאליים, וכדומה. הסוכנות נהנית ממשיכת קהל לקוחות רחב, מפרסום רחב, ומהגדלת מכירות משמעותית.

על מנת למזער את סיכוניה בעסקת טרייד אין במחיר מחירון, סוכנות הרכב תגדיר בדרך כלל את המאפיינים של המכוניות שיכולות להשתתף במבצע. במרבית המקרים יוגדרו דגם ושנת ייצור בצורה כזאת שהסוכנות תרכוש מכוניות חדשות יחסית ומבוקשות יחסית, שניתן יהיה למכור אותן בהמשך. בנוסף, תדרוש סוכנות הרכב הוכחות להעדר תאונות ודו"ח מצב מכאני של המכונית.

מדוע , אם כן, טרייד אין במחיר מחירון יהיה לרוב הצעה חד פעמית המוגבלת בזמן ולא שירות קבוע של סוכנויות הרכב? מדובר ברוב המקרים בתרגיל שיווקי. הבא נראה: כל סוכנות רכב בה קיימת מחלקת טרייד אין תקבל מכונית משומשת. במידה והמכונית המשומשת היא חדשה יחסית ובמצב טוב, ידרוש בעל הרכב תשלום בגובה של מחיר מחירון, וזה יהיה רק הוגן. במידה והסוכנות לא תהיה מוכנה לשלם לו את המחיר, במקרים רבים הוא יקום וילך, על מנת לבצע את המכירה באופן עצמאי – עם טרחה, אך ללא הפסד.

במידה והסוכנות תסכים לקבל את הרכב במחיר מחירון, ולמכור לו רכב חדש יותר במחיר המחירון שלו, תתקבל, למעשה, עסקת טרייד אין במחיר מחירון אמיתית, רק ללא הכותרת. חשוב לציין, שאם הלקוח בוחר לרכוש רכב חדש לחלוטין, אז המחיר שלו יהיה מחיר מחירון מתוך הגדרה.

לסיכום, התנאים והמגבלות שמטילות סוכנויות הרכב על עסקאות מסוג טרייד אין במחיר מחירון, הופכות אותן לתרגיל שיווקי שנועד למשוך את הקהל על ידי פרסום נוסף והפעלת לחץ עדין על הלקוחות על ידי הגדרה של מועדי המבצע. מדובר, למעשה, בעסקת חליפין הוגנת, שאמורה להתקיים גם ללא כל הכרזה, במידה והמכונית של הלקוח עומדת בקריטריונים של גיל ומצב מכאני.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article38061.aspx