עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
נכתב על ידי: אירה פינסקר
תאריך: 20/05/13

עגלות  תינוק מסורתיות נושאות על גבי ארבעה גלגלים, כמו גם כלי רכב רבים. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו דגמים רבים בעלי שלושה גלגלים בלבד. בעגלות אלה ישנם שני גלגלים אחוריים, ורק גלגל קדמי אחד. ננסה לבחון כאן את היתרונות והחסרונות של שלושה גלגלים מול ארבעה.

היתרון הראשון של עגלות על שלושה גלגלים הוא יציבות. כידוע, שלוש נקודות מגדירות מישור, ושרפרף על שלושה רגליים לא יתנדנד כמו אחיו בעל הרגל הרביעית. אם נתחשב באופיין ההפכפך של רוב המדרכות בארץ, שאינן, לצערנו, מישוריות, אלא בעלות אופי עקמומי וגלי למדי, נבין שעדיף לעמוד עליהן בשלוש רגליים. כך נבטיח תנועה חלקה יותר ורמת יציבות גבוהה יותר.

ניתן לשער, בנוסף, שקיים יתרון נוסף של עגלות על שלושה גלגלים, והוא המשקל. נקודה זו מצריכה בדיקה נוספת, שכן חוזקו של הגלגל הבודד, וכתוצאה מכך, גם משקלו, צריך להיות גבוה ביחס לגלגל קדמי בודד מתוך זוג גלגלים. יחד עם זאת, אין צורך בציר הקדמי, וכל האלמנטים הקונסטרוקטיביים בחלק הקדמי של העגלה מתקצרים.

יחד עם זאת, לדגם על שלושה גלגלים ישנם גם חסרונות. החסרון הראשון הוא אורך העגלה. הגלגל הקדמי יבלוט בדרך כלל מהמושב, וכך העגלה כולה תהפוך לארוכה יותר. מבחינת הרוחב, לא יהיה שום חסכון, כי זה עדיין ייקבע על ידי זוג הגלגלים האחורי. לכן כל מי שגר בבניין עם מעלית קטנה צריך לבחון את הנושא במשנה זהירות. גם אותם ההורים שנוהגים ברכבים זעירים צריכים לבדוק היטב מהו אורך העגלה במצבה המקופל, והאם היא תוכל להכנס אל תוך תא המטען שלהם.

החסרון הנוסף של עגלות שלושת גלגלים הוא היעדר האפשרות להתקין עליו ידית מתהפכת. הגלגל הבודד תמיד חייב להיות הגלגל הקדמי. האפשרות היחידה להפוך את כיוון הנסיעה עבור התינוק היא להתקין מחדש את המושב. פעולה זו אפשרית בהחלט לפני הטיול, אך קשה מאוד במהלכו.

לסיכום, עגלות על שלושה גלגלים יכולות להתאים לחלק מההורים, ולהיות פסולות עבור חלק אחר. חשוב לבחון את ההיבטים הפונקציונליים של כל דגם, ולא לקבל את ההחלטה על סמך החלטות עיצוביות בלבד, או על סמך טעמי יוקרה.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article38069.aspx