שחזור השד לאחר טראומה וחזרה לחיים רגילים
נכתב על ידי: שחזור שד
תאריך: 29/05/13

גילוי של גידול סרטני בשד מחייב פעולה מהירה. ככל שהגידול מתגלה בשלב מוקדם יותר, כך ניתן לטפל בו במהירות וביעילות רבה יותר. במקרים שהגידול הגיע לממדים בעייתיים או שנראה כי התערבות ניתוחית לא תשיג את המטרה הרצויה, נאלצים הרופאים לבצע כריתה של חלק מהשד הנגוע או של השד כולו.

כריתת שד, כמו כריתה של כל אבר אחר, היא טראומה לא קטנה עבור האישה. עם זאת, השד איננו אבר חיוני להישרדות. לכן, כריתת השד יכולה להתבצע במהירות יחסית תוך מניעת כל אפשרות ליצירת גרורות.

החזרת המצב לקדמותו בעזרת כירורגיה פלסטית משחזרת

למרבה השמחה, הקדמה הטכנולוגית מזמנת פתרונות מגוונים ואיכותיים במקרים של כריתת שד. הפתרון הטוב ביותר האפשרי הוא שחזור שד – טיפול פלסטי שמטרתו להחזיר את המצב לקדמותו, לפחות מבחינה אסתטית.

קיימת יותר משיטה אחת לשחזור השד. חלק מהרופאים נוטים לחכות עד לבירור התוצאות הסופיות של הניתוח ואף מעבר לכך. המטרה במקרה הזה היא להימנע מביצוע ניתוחים וטיפולים חוזרים. מצב כזה עלול להתרחש אם וכאשר יהיה צורך בביצוע טיפולים רפואיים חוזרים או נוספים, דוגמת הקרנות או טיפולי כימותרפיה. במקרים אחרים יבוצע ניתוח השחזור זמן קצר לאחר הניתוח. במקרים הללו נלקחת בחשבון ההשפעה הנפשית של הטראומה שבכריתת השד על המטופלים ושחזור השד הוא חלק ממעטפת כוללת של טיפולים המסייעת להם להתמודד עם אבדן חלק מגופם.

שחזור שד בזמן טיפולים אחרים

באופן עקרוני, אין מניעה לבצע ניתוח לשחזור השד שנכרת. אין חשש לניגוד בין שני הדברים. ואכן, בלא מעט מקרים מבוצע הליך השחזור תוך כדי טיפולים אחרים שהמטופלת מקבלת. יחד עם זאת חשוב להבין כי עצם קבלת הטיפול מצביעה על כך שהעניין הרפואי טרם הסתיים וקיים סיכוי, קטן ככל שיהיה, שיתעורר הצורך בניתוח נוסף. כיון ששחזור השד טומן בחובו גם לא מעט מרכיבים פסיכולוגיים, לש לשקול את העניין בזהירות תוך התחשבות בהשפעה של הטיפול על המצב הנפשי של המטופלת.

בכל מקרה, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא להתייעץ עם מומחה בתחום ולקבל ממנו הסבר מפורט באשר לכל אחת מהאפשרויות. תשובות ברורות טבען שהם מרגיעות את המטופלים ומזרזות את תהליך ההסתגלות שלהם למצב החדש.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article38204.aspx