הצעד הראשון אל טיפול זוגי
נכתב על ידי: שירה ט
תאריך: 28/07/13

הצעד הראשון אל טיפול זוגי

כדי לקבל עזרה צריך קודם להודות שזקוקים לה. את המשפט הזה ודאי גם אתם כבר שמעתם בהזדמנות כזו או אחרת במהלך חייכם. בהקשר הזוגי, קל לזהות את העובדה שזקוקים לשינוי, אך לא תמיד פשוט להודות בעובדה שאתם נדרשים לבעל מקצוע שיעניק לכם טיפול זוגי. אז מדוע אנו נרתעים מחדר הטיפולים, ומהם הצעדים הראשונים בדרך לשם?

חוסר איזון וירידה באיכות
אחת הסיבות שבגללן זוגות נרתעים ללכת אל מטפל היא הקונוטציה במילים טיפול זוגי אשר נתפסות כעליית מדרגה. כלומר, אם אנו זקוקים לטיפול סימן שהגענו למצב קריטי, כזה הדורש התערבות חיצונית. כבר אי אפשר לפתור את הדברים לבד, אלא יש להגיע אל מומחה. אולם למען האמת ההפך הוא הנכון. להגיע אל טיפול זוגי פירושו לנסות שלא להגיע למצב קריטי, לא להגיע אל מקום שממנו כבר אין דרך חזרה. לפיכך, אחד הצעדים הראשונים אל טיפול היא ההבנה שהוא אינו נועד רק לזוגות במשבר עמוק הנדרשים לפעולות החייאה. טיפול זוגי מתאים גם כאשר ישנה תחושה של ירידה במידה כזו או אחרת באיכות הזוגיות, כשרוצים להשיב את האיזון הזוגי ואפילו כמניעה לפני שבכלל הגיע משבר.

לאט וללא אזהרה מוקדמת
סיבה נוספת שבגללה זוגות אינם פונים אל טיפול זוגי היא העובדה שהטיפול נתפס כמשהו שמתאים לזוגות שעברו משבר עמוק, שהיה להם אירוע גדול שטלטל את המערכת. למשל, בגידה של אחד מבני הזוג. כמובן שתפיסה זו היא מוטעית, הרבה פעמים הבעיות מגיעות לאט וללא אזהרה, וככל שעובר הזמן המשקעים רק מצטברים והופכים עמוקים יותר. מה שמעט הפריע בהתחלה, הופך בסופו של דבר לבלתי נסבל. לפיכך אחד הצעדים הראשונים בדרך לטיפול היא להבין שהוא מתאים גם לזוגות כמוכם, שלא קרה בחייהם שום אירוע ספציפי שהוביל להידרדרות.

אתם לא כישלון
סיבה נוספת שבגללה זוגות נרתעים להתחיל ללכת אל טיפול זוגי היא תחושת הכישלון. מבחינתם ללכת אל מומחה פירושו להודות שנכשלנו, שאנחנו לא זוג מוצלח. כמובן שזוהי טעות, קשיים בזוגיות אינם מצביעים על כישלון. למשל, הרבה פעמים איכות הזוגיות יורדת מכיוון שהזוג לא מקדיש זמן למערכת הזוגית. מערכת היחסים דורשת עבודה, אך כל אחד מהצדדים עסוק בחייו. אין כאן שום כישלון, ובמקרה כזה הטיפול יכול לעזור כי הוא מכריח לשקוד על מערכת היחסים ולשים אותה במרכז.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article39048.aspx