טיפול משפחתי ויחסים בין הורים לילדים
נכתב על ידי: שירה ט
תאריך: 01/08/13

טיפול משפחתי ויחסים בין הורים לילדים

יחסים בין הורים לילדים יכולים להיות מורכבים לעיתים, וישנם מקרים שבהם המערכת הסבוכה יוצרת רגשות שליליים כמו כעס, מתח, עצב, תסכול וייאוש. כאשר מגיעים למצב שבו החיכוכים נעשים משמעותיים ובלתי פוסקים, או כאשר רוצים למנוע זאת מראש או לעצור הידרדרות, אפשר להגיע אל טיפול משפחתי ולנסות להתמודד עם הבעיות בעזרתו של איש מקצוע.

בשונה מטיפול פסיכולוגי אחר, טיפול משפחתי משתף בתהליך את כל בני המשפחה. השיטות והגישות שקיימות בתחום זה הן שונות ומגוונות, אך המשותף הוא שהטיפול מתייחס אל הפרטים במשפחה לא רק כיחידים העומדים בפני עצמם, אלא כחלק ממערכת משפחתית שיכולה להשפיע על כל אחד ממרכיביה. לפיכך אל חדר הטיפולים מגיעים ההורים יחד עם הילדים, והמטפל לומד להכיר כל אחד מהם ואת היחסים שביניהם. בדרך זו המטפל יכול לבחון ולהכניס למשוואה את כל מרכיבי הגרעין המשפחתי ולהתבונן על כל פרט בהקשר המשפחתי הרחב.

ניתן לפנות אל טיפול משפחתי על מנת להתמודד ולפתור בעיה ספציפית שמתעוררת ביחסים בין הורים לילדים. למשל, ילד שנכנס לגיל ההתבגרות ומתקשה לתקשר עם הוריו, או העתקת מקום המגורים וקושי להסתגל לשינוי. דוגמאות שכיחות נוספות הן גירושין של ההורים המשפיעים על מערכת היחסים של ההורים והילדים, התמכרות לסמים או אלכוהול של נער מתבגר, קשיי למידה והתנהגות של הילד ועוד. במצבים כאלה אין צורך להישאר לבד מול הבעיות, ובהחלט כדאי לפנות לאיש מקצוע מומחה לקבלת עזרה.

כיום טיפול משפחתי הוא שכיח ונפוץ, וניתן למצוא אנשי מקצוע טובים בכל מקום ברחבי הארץ. הפתיחות לנושא כיום גבוהה מתמיד כך שבמקרים רבים כל הצדדים מעוניינים לשתף פעולה. אחרי הכול כשהאווירה עכורה בבית, גם לילדים לא נעים וגם הם רוצים לשפר את המצב. כשיש כימיה טובה עם המטפל אז התהליך זורם וניתן לפתור את הבעיות בהצלחה, כאשר מטפל טוב ידע לפנות לילדים באופן המתאים, ילמד להכיר אותם וידע ליצור אווירה נינוחה שמעודדת פתיחות והקשבה. כדי למצוא מטפל כזה שיתאים בדיוק למשפחה, ניתן לפנות לעזרה של מתווך, שדואג להתאים מטופל למטפל המתאים ביותר מבין מאגר פסיכולוגים גדול.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article39136.aspx