מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע מהעולם: כלי עזר חדש להשתלת תאי גזע לבביים
נכתב על ידי: מיקי שחם
תאריך: 20/07/14

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע מהעולם: כלי עזר חדש להשתלת תאי גזע לבביים

מחקר חדש של אוניברסיטת ורמונט ע"י פרופסור לרפואה ג'פרי ספיד ועמיתיו, זיהה כלי חדש שיכול לעזור להקל על טיפול בתאי גזע בעתיד.

נמסר עוד על ידי מיקי שחם כי יותר מ 700,000 אמריקאים סובלים מהתקף לב בכל שנה. המחקר הופיע ב Stem Cells Express.

לתאי גזע מעוברים, רקמה עוברית או מרקמות מבוגרים, יש את הפוטנציאל להתפתח למגוון של סוגי תאים בגוף, כגון תאי שריר, תאי מוח ותאי דם אדומים. לתאים אלה גם היכולת לתקן רקמות אנושיות.

הוסבר על ידי מיקי שחם, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.

עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות בניסויים קליניים ברפואה רגנרטיבית. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לכ 250 סוגי תאי הגוף השונים, הם משרתים גם השתלות דוגמת טיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורטופדיה וכיוב'.

תחום של רפואת רגנרטיבית - אשר בוחן את הכדאיות של שימוש בתאי גזע עובריים ובוגרים כדי לתקן ולחדש רקמות ואיברים.

"שתלים רבים פשוט לא עשו את העבודה ", מסביר ספיד. לכן, הוא וצוות המחקר שלו יצאו לפתח דרכים כדי לשפר את הצלחת השתלים.

הם התמקדו בסוג של תאים שמקורם במח עצם שיוצר תאי סטרומה. תאי סטרומה יוצרים רקמת חיבור וגם תומכים ביצירת תאי דם. החוקרים היו מודעים כי תאים אלה מפרישים מערך מגוון של מולקולות - בשם ליגנד – חומר המגן על רקמות פצועות, מקדם ומתקן רקמות ותומך בתאי גזע ואב בתרבית.

ליגנד שונה באינטראקציה עם קולטן ספציפי על פני השטח של תאי הגזע, בהעברת האותות שיכולים להורות לתא לדבוק, להתחלק, או להתמיין לתא תפקודי בוגר.

עורכי האתר מוסיפים כי מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית.

כדי לאשר או לשלול שסוגים אלה של ליגנד יגנו על תאים ובתאי לב ויעזור לשתל, הקבוצה מצאה כי המדיום היעיל הוא זה המכיל פקטור חיבור צמיחת רקמות (CTGF) והורמון אינסולין.

"שניהם CTGF ואינסולין הם המגן ", אומר ספיד. "יחד, יש להם השפעה סינרגטית. "

במסגרת המחקר, חוקרים השוו את ההשפעה של ליגנד מגן, על 125,000 תאי לב ב "קוקטייל " של CTGF ואינסולין על קרח במשך 30 דקות ומצא כי הקוקטייל עשוי להביא להצלחת שתל משופרת.

בעוד ספיד ועמיתיו מממשיכים ללמוד את השתלת תאי גזע לבביים מחולדות, בעתיד יעברו לתאי גזע מלב אנושי וניסויים בבני אדם.

"ישנם כ 650,000 ניתוחי מעקפים בשנה ", אומר ספיד. "לחולים אלה ניתן לקטוף תאים בניתוח הראשון שלהם להפקדה ליישום עתידי. אם הם חוזרים להליך לאחר מכן, הם יוכלו לקבל השתלה של תאי אב מהלב של עצמם ".


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article43521.aspx