מדריך לבניית דק
נכתב על ידי: robiuzan
תאריך: 11/04/15

דק הוא פתרן נפלא שמוסיף נוי רב לגינה, פותר בעיות של תחזוקה והשקיית דשא בגינה, מאפשר תחושה של טבע בסביבת הבית ולא דורש תחזוק המיוחדת. אין פלא שהפופולאריות שלו עלתה מאד ורבים מבקשים להתקין דק יפה ואיכותי שישלים את עיצוב הגינה או החצר. לפני בניית הדק, רצוי לתת את הדעת לכמה הדגשים חשובים, שיסייעו בבניית הדק המושלם והמתאים ביותר לתנאי התאי והאקלים בסביבה ב הוא בנוי.

איזה עץ לבחור

ישנו מגוון רחב של עצים המתאימים לבניית דק. האיכותיים יותר, יהיו גם היקרים יותר. הדקים הנפוצים ביותר הם דק איפאה ודק אורן. שינהם חזקים, בעלי עמידות גבוהה לתנאי אקלים משתנים ועץ איפאה הוא גם עמיד נגד מזיקים, בהיותו עץ קשה בעל צפיפות גבוהה. לפני שבוחרים בעץ, רצי לבצע השוואת מחירים וכן השוואה בין התכונות והמאפיינים של כל סוג עץ.

כדי שדק ייראה אחיד ומושלם, יש חשיבת מכרעת באופן בו מונחות קורות העץ. ניתן להניח אותן לרוחב, כאשר צורת הנחה זו מתאימה בעיקר למשטחים גדולים או שבילים, או לאורך, ליצירת מראה עדין ואסתטי. אם תרצו לייצר מראה יוקרתי ואלגנטי לדק, תוכלו להוסיף לו מדרגות וליצר מעין במה ייחודית בגינה.

מתחזקים נכון

דקים מעץ דורשים טיפול ותחזוקה כדי לשמר את מראם הטבעי והיה. עץ הוא חומר גלם נפלא אולם הוא טבעי. ככזה, הוא עלול לאבד מיופיו  ועמידותו, אם לא יתוחזק, כנגד מזיקים, כנגד רטיבות וגם חידוש הצבע. התחזוקה כוללת שימון הדק בשמן ייעודי לכך, רצוי אחת לחצי שנה. זוהי פעולה קלה ופשוטה לביצוע ואין צורך באיש מקצוע שיעשה זאת. גם עץ איפאה, למרות עמידותו הרבה וצפיפותו הגבוהה, זקוק לשימון כדי לשמר את מראהו היפה.

כמו כן, יש לתת את הדעת על היחס שבין גובה הגינה לבין גובה הדק. נדרש תכנון מקדים לאחר בחינת הקרקע וגובהה. לרוב מותקן הדק בגובה השווה לגובה הרצפה בבית או נמוך ממנה. כשהוא נמוך יותר, הדבר מסייע לניקוז מי הגשמים.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article45839.aspx