קבלת החלטות בתנאי אי וודאות, קושי לקבל החלטה, קשה לקבל החלטה, תהליך קבלת החלטות, איך לקבל החלטה? למה קשה להחליט? קבלת החלטות בתנאי חוסר וודאות, שביעות
נכתב על ידי: אימון אישי / אליעד כהן - EIP.co.il
תאריך: 15/07/16

קבלת החלטותבתנאי אי וודאות, קושי לקבל החלטה, קשה לקבל החלטה, תהליך קבלת החלטות, איך לקבלהחלטה? למה קשה להחליט? קבלת החלטות בתנאי חוסר וודאות, שביעותרצון

ש: לגביהמצוקה הזאת של שני הבחירות האלה, מה הסיפור שמה למה הרגשתי מצוקה?

אליעד: אוקיתסביר את הסיפור, אני אסביר את הסיפור? עומד לפנינו אדם שטוען שהוא הגיע לחברה שהואהתלבט בה באיזה עניין והוא הרגיש מצוקה והוא ראה ששני הדברים נראים אותו דבר והואהיה במצוקה גדולה מזה שהוא לא ידע מה להחליט.

נכון? והשאלהשלך ממה נובעת המצוקה, עכשיו מצוקה נובעת מחוסר שביעות רצון מקונפליקט, אמת? יפה,אז איזה קונפליקט חווית האם ראית שזה אותו דבר איזה קונפליקט חווית ולמה קונפליקטכל כך חזק?

ש: כי לאידעתי מה לעשות.

אליעד: אבללמה שלא תדע מה לעשות אם זה אותו דבר?

ש: כי לאידעתי איך, כי זה כמו זוכר את הפרדוקס הזה של החמור ככה הרגשתי. החמור אתה זוכר אתהפרדוקס של החמור זאת אומרת שלחמור יש לך את הדלי מים ודלי אוכל.

אליעד: ואתהרעב וצמא באותה מידה ואתה לא יודע איך ללכת קודם.

ש: לא ידעתימה לעשות הייתי כאילו חייב להמציא הרגשתי שאני חייב להמציא.

אליעד: אזאוקי יש לך תשובה לשאלה שלך?

ש: לא אנישואל אני חושב כאילו.

אליעד: טובבוא אני אסביר מה עבר לו במוח, הוא אומר כזה דבר הוא הגיע למצב של שני דבריםשלכאורה נראים לו ואף על פי כן הוא חווה קונפליקט רציני הוא לא ידע מה לבחור, אניאומר אבל אם זה אותו דבר למה יש לו קונפליקט רציני? תשובה הקונפליקט הוא נובע מכמהאתה מחפש את המוחלט.

אם אתה מסתפקבדבר יחסי אתה אומר "אני לא מחפש להיות שבע רצון באופן מוחלט מקובל עלי להיות שבערצון באופן יחסי" אז במקרה כזה זה לא קריטי לך מה בחרת גם אם זה לא אותו דבר כל שכןשזה אותו דבר, אבל אם לדוגמא אני מראה לך שני דפים אני אומר לך איזה דף אתה רוצהעכשיו לכאורה אתה אומר מה זה משנה אבל אם אתה בלב שלך תתחבר למקום שאומר "אני לאמחליט עד שאני לא בטוח באופן מוחלט מה יותר טוב" אפילו בין שני הדפים האלה אתהתחווה מצוקה מה להחליט.

זאת אומרת זהביחס לרף של רמת הוודאות שרצית להגיע ביחס להחלטה, זאת אומרת אם אתה תגיד "מה זהמשנה תביא דף" אוקי אבל תגיד "לא אני עכשיו רוצה לבחור דף ושאני אהיה בטוח באופןמוחלט מה הדף היותר טוב אז גם אם הם נראים לך אותו דבר אתה במצוקה. עכשיו למההמצוקה נוצרה מזה שהם נראים אותו דבר? כי באופן יחסי כי אם נגיד אני אביא לך דףמקומט נגיד איזה דף אתה רוצה לכתוב אתה תגיד "אני רוצה לכתוב בגדול יותר" בגלל שהםנראו לך אותו אז היה לך יותר קשה להכריע מה יותר טוב ולכן היית במצוקה יותרגדולה.

עכשיו אם הייתמסתפק ביחסי "מה אכפת לי הם אותו דבר" אבל מאחר שאתה משכת את עצמך למוחלט והם נראואותו דבר אז היה לך קשה ליצור פער ביניהם כאילו אתה אמרת "אני רוצה אני חייב למצואפה הבדל, בלי הבדל לא מחליט לא יכול להחליט בלי הבדל".

ש: זה היה דיספונטני כזה זה לא היה משהו שתכננתי אותו.

אליעד: אנימסביר לך עוד פעם "הרגשתי רע" פירושו "הייתי בקונפליקט" קונפליקט מול חווית בחירה,עכשיו הם נראים אותו דבר החיסרון "לא יודע מה לבחור לא יודע מה יותר טוב", עכשיו אםזה היה אחד לא הייתה שאלה מה לבחור אבל אם זה שתיים והם נראים אותו דבר אז באופןיחסי הרבה יותר קל לבחור אבל אם אתה אומר "לא אני רוצה וודאות מוחלטת" אז פה, עכשיואתה לא באמת רצית וודאות מוחלטת כי בסוף בחרת משהו.

ש: הרגשתישהייתי חייב להציל איזה.

אליעד: חכה אזאם היית רוצה מוחלט גם לא היית בוחר בסוף היית במצב אחר אבל אתה באופן יחסי רציתחווית יותר מוחלט ואז אם זה היה "ככה" אז באופן יחסי יש משהו שהוא יותר קרוב ל -"באופן מוחלט אני רוצה את זה" אבל אם זה "ככה" אז הרבה יותר קשה להחליט שאתה רוצהאת זה יותר מוחלט.

זאת אומרת אםהוא היה אומר "אני רוצה לדעת באופן מוחלט מה לבחור" הוא בכל מקרה היה נתקע, אם הואהיה בכלל מתחבר למוחלט בכלל לא הייתה לו שום שאלה הוא היה רואה שבאופן מוחלט גם זהאותו דבר בכלל אבל באופן יחסי הוא רצה להגיע להחלטה שהוא יהיה שלם איתה בצורה מאודחזקה.

ואז אם "זה"המקרה אז באופן יחסי מאוד קל להגיע להחלטה שאתה שלם איתה בעוצמה x אבל מאחר "שזה"היה המקרה ואתה אמרת "אני רוצה להחליט רק אם יש לי וודאות של 80% לא של 51%, לא אניצריך 80%" אז פה אתה במצוקה כי "איך אני יכול להחליט אין לי פה 80%", עכשיו אם "זה"היה רק אחד לא הייתה שאלה אבל אתה לא באמת חווית שזה אחד חווית שזה דומה מאוד ובלבשלך אתה אמרת "ואולי זה באמת אותו דבר אז אולי אני מפספס משהו ואני רוצה להיותוודאי לי". הבנו?

ש: רגע.

אליעד: כןדברו...

המאמר מאת מאמן אימון אישי/ עסקי / ייעוץ / אליעד כהן - www.EIP.co.il | ייעוץ פילוסופי,טיפול אישי, הכוונה אישית, מטפל הוליסטי

הכנס לאתרותהנה מעוד מטפל רוחני, הדרכה, אימון / אימון אישיקאוצינג, שביעות רצון, ספקות, למכור, איך ל..., אימון / אימון אישי קאוצינג, תנאיאי וודאות, אימון עיסקי ועוד ...


 
אודות המחבר

מאת אליעד כהן - מאמן אימון אישי + יעוץ אישי - לכל תחומי החיים ועוד

מחבר הספרים! אהבה בחיים / חיים בלי פחד / חיים טובים / להיות אלוהים / להצליח בכח המחשבה ועוד

הכנס עכשיו לאתר EIP.co.il ותהנה מאלפי מאמרים + הרצאות וידאו על כל נושאי החיים בכלל, ועל האושר שלך בפרט ...

מאמן אימון אישי חרדה פחד דיכאון קבלת החלטות זוגיות ויחסים ביטחון והערכה עצמית אהבה אושר להתמודד עם בעיות הצלחה מוטיבציה כסף והצלחה לחנך חינוך ילדים לשכנע מכירות שכנוע משמעות החיים בחירה חופשית חשיבה חיובית לחשוב חיובי ידע רוחניות מודעות הארה אלוהים להיות אלוהים בריאת העולם ברסלב רבי נחמן מברסלב פורום ברסלב אימון טיפול ייעוץ אישי

תכנסו ותהנו ...

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article49199.aspx