רופאים, מטופלים ומה שביניהם
נכתב על ידי: אורי
תאריך: 23/10/16

רופאים, מטופלים ומה שביניהם

כאשר אתם מגיעים לבדיקות אצל רופאים ישנם מספר כללים המחייבים את נותן השירות, שכן היחסים שבין רופאים למטופלים מעוגנים בחוקים, כללי אתיקה ופסיקות, אשר נועדו לשמור על מערכת יחסים תקינה ועל זכויותיהם של הפציינטים. עוד חשוב לדעת כי ישנם אתרים ברשת האינטרנט הפועלים במישורים שונים לקידום ושיפור היחסים הללו, וזאת במגוון רחב של כלים וערוצים.

שמירה על זכויותיכם

כאמור, יש חוקים ותקנות המחייבים רופאים באשר הם. לדוגמא, חוק זכויות החולה מגדיר את זכותכם לקבל טיפול מקצועי הניתן בתשומת לב ובמידת הזהירות הראויה. זאת מטעם רופא שקיבל את הרישיונות המתאימים מטעם משרד הבריאות, לאחר שסיים את לימודי הרפואה הכלליים ואת תקופת ההתמחות הספציפית. בנוסף, חוק זה ותקנות האתיקה של איגוד הרופאים מגדירים את היחסים שבין רופאים לחולים, כגון היעדר אתיקה ברקימת יחסים רומנטיים, הערות פוגעניות על רקע מיני וכיוצא בזאת.

יחסים שהולכים ומשתפרים

עד לא מזמן, הגישה הרפואית הכללית התמקדה בפן המקצועי-אובייקטיבי, כאשר היחס לחולה התמקד בעיקר בסימפטומים ובתחלואה שלו ופחות באדם עצמו. אמנם, גישה זו נראית נכונה על פניה והיא עדיין קיימת, אך לכך הצטרפה ההכרה בגורם האישי, כלומר בצורך להסביר במתינות ובסבלנות לחולה אודות מצבו. כיום נראה לנו דבר זה כמובן מאיליו, אך השינוי התחולל רק לאור מחקרים שהראו את ההשפעה החיובית ביחס עמוק יותר לצרכיהם האישיים של המטופלים. על כן, בימינו עוברים סטודנטים לרפואה קורסים ייעודיים למתן יחס נאות, כולל תרגולים של מקרים מאתגרים במיוחד, וגם קופות החולים מקיימות השתלמויות דומות.

אתרי אינטרנט שמקדמים את הקשרים

אל ההתפתחויות שתיארנו מצטרפים אתרי רפואה ובריאות ברשת האינטרנט, שחרטו על דגלם לקדם את היחסים והקשרים שבין הציבור הרחב לרופאים. אתרים אלו מאפשרים לגולשים לצפות בסרטונים שהפיקו מומחי בריאות, לקרוא מאמרים מקצועיים וראיונות עימם, ולקבל טיפים חשובים שנכתבו על ידיהם. בנוסף, בפורטלים הללו ישנם פורומים בכל קשת תחומי העיסוק של רופאים, שם ניתן ליצור עימם קשר ישיר ולקבל במהירות תשובות בכל שאלה והתלבטות. חלקם מהאתרים גם מגדילים לעשות ומאפשרים לשלוח ולקבל הודעות ממנהלי הפורום במסרונים למכשיר הנייד, ואחרים גם מפעילים ערוצי טלוויזיה מקוריים ומעניינים.

לסיכום, היחסים בין רופאים למטופלים הולכים ומשתפרים עם השנים, והעידן הטכנולוגי מביא עימו שינוי חיובי של ממש בקשרים אלו.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article49952.aspx