טיפול מוסך בירושלים – עלות שעת עבודה
נכתב על ידי: הגר
תאריך: 13/11/17

כמעט כל משפחה בישראל מחזיקה ברכב אחד לפחות, כאשר הוצאות אחזקת הרכב מהוות אחוז משמעותי מן ההוצאות הכוללות שלה. מעבר להוצאות השוטפות על הדלק, מעת לעת מצטרפות לכך הוצאות על טיפול במוסך, בין אם לצורך טיפול תקופתי או תיקון תקלה. היות ופעמים רבות מדובר על סכומים בלתי מבוטלים, חשוב להבין את מרכיבי עלות הטיפול.


עלות טיפול רכב במוסך מורכבת לרוב משני חלקים: עלות שעות עבודה ועלות חלקי חילוף. במאמר קודם עסקנו בנושא של חלקי חילוף, ההבדלים בין חלקי חילוף מקוריים ללא מקוריים ומה המשמעויות של שימוש בכל אחד מן הסוגים מבחינת איכות ועלות. במאמר זה נעשות במרכיב עלות שעת עבודה.

חשוב לדעת כי קיימים פערים גדולים בתעריפי שעת עבודה בין מוסך למוסך. באופן כללי, מחירי שעת עבודה במוסכים כלליים זולים יותר מן המחירים במוסכי יבואן. נכון ל-2015, בדיקות שנערכו העלו שבמוסך כלליים המחיר של שעת עבודה נע בין 130 ל-200 ש"ח בעוד שהמחיר במוסכי יבואן היה בין 200 ו-300 ₪. זאת, לפני הוספת מע"מ. כך למשל יתכן שבמקרה והלכתם אל מוסך סובארו ירושלים או מוסך מאזדה ירושלים תדרשו לשלם 300 ₪ עבור שעת עבודה, בעוד מוסך מיצובישי בירושלים שהינו מוסך מורשה כללי ידרוש 180 ₪ לשעת עבודה בלבד. חשוב לציין כי כל מוסך חייב על פי חוק להציג במקום בולט שלט ובו מוצג תעריף שעת העבודה שלו.

אם כן, למרכיב זה בעלות הטיפול יכולה להיות השפעה משמעותית על הסכום הכולל, בוודאי ככל שהטיפול כרוך ביותר שעות עבודה. לכן, טרם הכנסת הרכב לטיפול, חשוב לברר מול המוסך מה עלות שעת העבודה שלו, ולהשוות מחירים בין מוסכים בירושלים או בכל עיר אחרת בארץ שונים.


יש לציין כי החוק בישראל קובע כי כל בעל רכב יכול לבחור באיזה מוסך לטפל ברכבו, ואינו חייב לבחור במוסך יבואן, גם כאשר הרכב עדיין במסגרת האחריות. הכנסת הרכב למוסך מורשה שאינו מוסך יבואן אינה פוגעת באחריות. משמעות הדבר היא שאם הנכם זקוקים לשירותי מוסך בירושלים ואתם לדוגמה בעלי רכב יונדאי וזכאים לאחריות היצרן, אינכם חייבים להכניס אותו לטיפול במוסך יבואן בלבד. כדאי להשוות מחירים בין מוסכי יבואן בירושלים ומוסכים מורשים כלליים. ברוב המקרים, עלות הטיפול אצל מוסך יונדאי בירושלים שהינו מוסך מורשה כללי תהיה זולה יותר מאשר במוסך יבואן.


כמו כן, מומלץ לבקש מהמוסכים הערכת זמן העבודה שיידרש עבור הטיפול בכדי שתוכלו לדעת מראש על אילו סדרי גודל מדובר. המוסך רשאי לחייב בעלות גבוהה יותר ממה שסוכם מולכם מבלי לקבל הסכמתכם מראש אם מדובר על פחות מ-20% מהעלות הכוללת שפורטה בהזמנת תיקון הרכב (עלות שעות העבודה ועלות חלקי החילוף). אם מדובר על יותר מ-20%, על המוסך לקבל את הסמכתם מראש. 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article52828.aspx