המסת הקרח במהלך הייעוץ הזוגי
נכתב על ידי: ד"ר כרמי אומרו
תאריך: 13/04/20

לימודי ייעוץ זוגי – הנמכת חומת הכעס

בתהליך ייעוץ זוגי אני נתקל לרוב בסגירות והתנגדות אישית לשינוי. בני הזוג באים למעשה להתנגח ולהאשים זה את זו. להוכיח את צדקתם. ברוב המקרים מטרת הגעתם לייעוץ הינה שהיועץ יוכיח לבן זוגם שהצדק נמצא איתם. מבחינתי החיפוש האינסופי אחר הצדק היננו מיותר לחלוטין ומונע מהם ליצור את השינוי הנחוץ. בתחום הזה אני אעדיף שלא לספק את הצורך הזה, להאשים את האחר ולצאת צודק. די מהר אהפוך את שניהם לצודקים. מנגד אראה להם שהם טועים, שהרצון שלהם להוכיח את צדקתם למעשה מנציח את המאבק ביניהם. מכיוון שלכישלון צריך שני שותפים, אדגיש את התרומה השלילית של כל אחד מהם לכישלון בקשר הזוגי. ייעוץ זוגי מבקש מכל אחד מהם להתבונן על התרומה האישית שלו לקושי הזוגי.

ייעוץ זוגי מקדם יצירת רגישות וגישה המביאה חמלה כלפי בן הזוג האחר. שינוי גישה כזה ממיס את הקרח, ומקטין את חומת הכעס המפרידה ביניהם.

לימודי ייעוץ זוגי – התחברות מיידית עם בני הזוג

...אבי ויונית שהקדימו חיכו לי שאגיע לפגישה. אבי ישב מרוחק מיונית על ספסל קרוב למעלית בעוד יונית מחכה לבדה מול דלת המשרד. קיבלתי כל אחד מהם בחמימות והודיתי לכל אחד מהם על שהגיע. זו הדרך שלי ליצור קירבה מיידית עם הלקוחות שבאים לפגוש אותי. הרצון בתוכי הוא להעניק להם אהבה וחיבה. לעודד אותם מול התחושה הנמוכה והמכבידה שמלווה אותם. לנער אותם לרגע מתוך המצוקה והבדידות שאליה נקלעו...

במהלך לימודי ייעוץ זוגי, קיים דגש על יכולת יצירת קרבה מיידית עם כל אחד מבני הזוג. לימודי ייעוץ זוגי מדגישים את הצורך ביצירת קרבה רגשית למטפל. ההתקרבות הזו מקלה על בני הזוג לסמוך על היועץ ולהיפתח בקלות. מה שמאפשר התקדמות מהירה בתהליך הזוגי. לימודי ייעוץ זוגי מדגישים את השימוש במרכיבים לא מילוליים המאפשרים את ההתקרבות ליועץ. לימודי ייעוץ זוגי מדגישים את חשיבות יצירת קשר ראשוני מוצלח, ואת הידיעה כי הדעה המתגבשת כלפי היועץ נבנית בדקות הראשונות של המפגש.

לימודי ייעוץ זוגי – יצירת הרצון להתחברות

...התבוננתי בשניהם. הרגשתי את הסגירות הגדולה שיונית מביאה איתה. סוג של קשיות המונע מימנה להיפתח לאבי ולמצב. אבי מצד שני, מכווץ בתוך המסכנות שלו. הערכת המצב של בני הזוג שיושבים מולי, הביאה אותי לבחור בגישה אסרטיבית כלפי יונית. "יונית האם את רוצה את הקשר ביניכם?". כדי להמיס אותה מעט הרחבתי את השאלה. "האם יש בך רצון לבחון את הקשר?, האם הדלת שלך לא סגורה לגמרי כלפי אבי?, האם יש אצלך מעט פתיחות היכולה לתת לקשר הזה סיכוי?. יש לך שלוש אפשרויות לתת לי תשובה. לומר לא אני לא רוצה, לומר כן אני רוצה לתת הזדמנות. מכיוון שהיה די ברור משפת הגוף שלה, שאין בה תשוקה גדולה לקשר ביניהם, הנחתי שאין לה את ההתלהבות לבחור בתהליך של התחברות, המשכתי לאפשרות השלישית: את יכולה לומר שאת לא יודעת, שאת לא בטוחה. עדיין הרגשתי שהיא עלולה לתת תשובה שלילית. נזהרתי מלעצור ולקבל תשובה שתתקע את התהליך, והמשכתי ברצף הדיבור שלי... במהלךלימודי ייעוץ זוגי מושם דגש על שפת הגוף המביעה את שמתרחש בעולם הפנימי ובקשר ביניהם. יצירת מוטיבציה להתחברות עלולה להיתקל בהתנגדות שמקורה באכזבות ותסכול מהעבר. לימודי ייעוץ זוגי מכשירים את היועץ לאתגר אצל בני הזוג את המוכנות להתקרבות ויצירת שינוי. לימודי ייעוץ זוגי מדגישים את האפשרויות העומדות בפני בני הזוג להתמודד, זאת על רקע הבלבול והמצוקה שלהם. בכל צומת בחיים האדם ניצב בפני שלוש אפשרויות: כן, לא ואולי. ייעוץ זוגי רוצה לרתום את שני בני הזוג לטובת התהליך. כאשר שניהם רוצים להתמודד ביחד על מנת להצליח בקשר, תהליך של ייעוץ זוגי מקבל עוצמה רבה יותר. לימודי ייעוץ זוגי מיצרים את המיומנות לגרום לבני הזוג לבחון את הרצון האמיתי שלהם ולעודד את ההתחברות המחודשת ביניהם. יועץ זוגי עוזר לבני הזוג לעבור תהליך מדורג ממקום של התנגדות לשינוי, למקום של היסוס ומוכנות לשקול את הדברים מחדש. משם כבר יהיה יותר קל להם לראות את המקום חיובי שבו הם מאמינים בסיכוי לתקן את הקשר.


 
אודות המחבר

מכון פתרונות מאגד פתרונות טיפול זוגי, ייעוץ זוגי וגישור ובנוסף הינו אחדהגופים המקצועיים בישראל שמספק הכשרה איכותית בתחומי לימודי ייעוץ זוגי,  קורס גישור וקורס אימון אישי

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article57080.aspx