ביקורת: מגנוליות מפלדה מרגשות, נוקבות, תוססות – בית צבי ברמת גן
נכתב על ידי: חיים נוי
תאריך: 01/06/22

ביקורת: מגנוליות מפלדה מרגשות, נוקבות, תוססות – בית צבי ברמת גן

מאת חיים נוי

מגנוליות מפלדה, העולה בבית צבי ברמת גן - היא הצגה מרגשת מאוד, נוקבת ותוססת, המתנהלת במספרה שכונתית בעיירה קטנה בדרום ארצות הברית ובה מתנקזים זיכרונות ואורחות חיים, בעיות וצרות של חבורת נשים בניהולה של בעלת המקום.

המחזה נכתב על ידי המחזאי האמריקני רוברט הרלינג בעקבות מות אחותו והוא נחשב למחווה אנושית לנשות העיירה שבה גדל. ההצגה עלתה באוף ברודווי ואחר כך בברודווי ומשם למסך הגדול ובסרט כיכבו מבכירות כוכבות הוליווד: שירלי מקלין, אולימפיה דוקאקיס, סאלי פילד, דולי פרטון, דריל האנה וג'וליה רוברטס.

העלילה מתמקדת בסלון תסרוקות, מעין קבינט נשים, שבו הן דנות בכל העובר עליהן. בתה של אחת הנשים עומדת להינשא בערב , אך היא לוקה בהתקף בשל מחלת סוכרת לא מאוזנת. מסופר כי נאסר עליה להרות מחשש שכליותיה שנפגעו מהסוכרת , יקרסו וחייה יהיו בסכנה. העלילה המסופרת במרווח של שנתיים מגלה כי שלבי, הבחורה הסוכרתית, החליטה להיכנס להריון, אך כפי שניבאו לה הרופאים כליותיה כשלו והיא נזקקת להשתלת כליה, אותה תורמת לה אימה. כשל הכליות חוזר למרות זאת ועימו משתנים חייה וחיי משפחתה עד לסיום הצפוי ובמקביל משתנים חיי חברות המועדון שבמספרה.

הבמאית אלה ניקוליבסקי להטטה עם להקת שחקניות מוכשרות והתוצאה היא הצגה קולחת, מרירה ומרגשת מאוד, על אימהות , משפחה וידידות של אמת. נהניתי ממספר הברקות בימוי ובין היתר מאפיזודה שבה יוצאות הנשים מהמטבח ומהצד למרכז המספרה כדי לשמוע רכילות מסוימת, כעת ועכשיו.

אורלי טבג'ה מגלמה את טרובי בעלת המספרה ומשחקה משובח , נעים ויפה.

ניצן בצלאלמגלמת נפלאאת אנל, עוזרת הספרית, שנאלצת לעבוד תמורת שכר זעום לאחר שבעלה חמס את רכושם ונמלט. ניצן היא חיית במה, המשתוללת בקטעי הריקוד הקצביים ומרגשת במשחקה ובהחלטה חשובה בעקבות נישואיה החדשים וכניסתה להריון.

שירה בן חמו היא קלארי, אלמנת ראש העיר, המגישה משחק מצוין וראוי, קולח ואמין מאוד.

דניאל החנוכי מקסימה כשלבי הצעירה הסוכרתית שלוקה בכשל כליות בשל הריונה. דניאל היא שחקנית מוכשרת מאוד ומשחקה מוקפד ומוצלח מאוד.

לירי בנדר היא מלין אימא של שלבי ומשחקה מרגש במיוחד ומקצועי. המונולוג שלה לקראת הסיום הוא כובש ומעלה לחלוחית.

עלמה שילון היא וויזר אשתו של היורה הסדרתי, המניס בעלי חיים מהבית שלהם. עלמה מגלמת את התפקיד באורח מצוין, מוקפד וראוי לתשבחות מיוחדות. היא כובשת במשחקה הנהדר.

התרגום של רבקה משולח הוא קולח ורהוט. שי אהרון עיצב תפאורה מצוינת של מספרה. נופר דרזנר עצבה תלבושות ססגוניות ונאות. אמיר קסטרו עיצב תאורה ראויה. שירה בן חמו ערכה את המוזיקה הקצבית. תות מולאור עצבה את התנועה והריקודים התקופתיים.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

צילום –שמחה ברבירו


 
אודות המחבר

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article62079.aspx