הערכת אומנות. ידע והבנה
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 18/10/22

אם תירצו שיצירת אומנות תקבל הערכת אומנות ראוי הדבר שתיפנו לאיש מקצוע בעל ידע וניסיון עשיר בעולם האומנות, בעל הכרות עם היסטוריית האומנות, חומרי הגלם וסוגי האומנות השונים

לכל הערכת אומנות קיימים שלבים בתהליך, בהם: בחינת סוג החומר.שלב זה הינו מהמשמעותיים בתהליך הערכת אומנות שכן לסוג החומר ישנה משמעות רבה במתן הערכת אומנות וקביעת שוויה.

כדוגמא לתהליך ההערכה ניקח ציור. ציור שמן יכול להתבצע על בד או על נייר. לכל אחד מהציורים תהיה כאמור הערכת אומנות שונה.

יש מי שינסו להעלות את ערכה של יצירת אומנות ולדוגמא לקחת ציור שמן שצויר על נייר ולבצע הדבקה שלו על בד. בדיקה מקצועית על ידי בעל מקצוע מיומן תעלה מהר מאוד את הניסיון להעלות את ערך היצירה בדרך של רמיה.

כדוגמא נוספת ניקח ציור שבוצע בצבעי גואש. על מנת להעלות את ערכו של הציור הוסיפו על צבעי הגואש שכבה של צבעי שמן. עין מקצועית תגלה כמובן את הניסיון הפסול להעלות את ערך היצירה.

מכאן, תפקידו של מעריך אומנות לגלות כל תהליך שגוי שנעשה במכוון ובמרמה על מנת להעלות את שווי היצירה.

עוד משלבי התהליך של הערכת אומנות: זיהוי היוצר. חתימת היוצר יכולה להיות ברורה על גבי יצירה, אך ישנם ציירים שלאורך השנים שינו את חתימתם, לכן על המעריך להכיר את החתימות השונות של אומנים לאורך שנות חייהם. בין היכולות של מעריך אומנות לזהות גם סגנון ואופי חתימה, שכן לעיתים קיים קשר בין החתימה לתקופת הזמן בה צויר הציור.

מעריך מקצועי יבצע הקבלות בין התקופה בה צויר הציור, חתימת האומן וסגנון הציור.

לסיכום הדברים, הערכת אומנות אם כך מחייבת ידע רחב והיכרות מעמיקהבאומנות ובהיסטוריית האומנות. סגנונות ציור, סוגי צבעים, שיטות ציור, אווירה ופרמטרים שונים המאפיינים תקופות זמן שונות. כל אלה מובילים לדיוק הערכת אומנות.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article62900.aspx