שווי יהלומים – בדיקה ששווה יהלום
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 21/05/23

כשיש בידינו יהלום ולא משנה מה הסיבה לכך אם מרכישה או מתנה, סביר שנרצה לדעת את ערכו ושוויו. כחלק מכך נבצע פעולה לבדיקת שווי יהלומים. אך בטרם נגיע לאבחון משמעותי נצטרך לבדוק האם היהלום שזכינו שיהיה בידינו הוא באמת יהלום בעל שווי, טבעי, או שאולי הוא פשוט זיוף ברמה ממש גבוהה, שזה כמובן ייתכן מאוד.

כחלק מהתהליך לאבחון טיבו של יהלום, שווי יהלומים, ישנם מספר פרמטרים אותם יצטרך היהלום לעבור. את התהליך יבצע איש מקצוע שכן הידע שלו לעולם יעלה על מה שעין בלתי מיומנת רואה כלפי חוץ.

חשוב לדעת ששוק הזיופים גדול ומקצועי מאוד. כך שבקלות ניתן להתבלבל בין יהלום טבעי לזה המזויף.

כחלק מהתהליך כדאי לוודא שהבדיקה נעשית במקום בעל ותק. אנשי המקצוע אמינים, מקצועיים ומבינים היטב את גזרת היהלומים. זיהוי פגמים וכל פרמטר המוריד מערכו של יהלום או מזהה אותו כזיוף.

הפרמטרים לבדיקת יהלומים למטרת זיהוי שווי יהלומים:

אם כך מה הפרמטרים?

משקל היהלום– את משקלו של יהלום בודקים כך שמשקל 0.2 גרם שווה ערך לקראט אחד.

פגמים – בכל יהלום קיים פגם. השאלה אם הפגם קטן או גדול והאם ליטוש ישפיע וכמה. בגדול, פעולת הליטוש תעלה תמיד את ערכו של יהלום.

צבע היהלום – גם פרמטר הצבע משפיע על שוויו של יהלום. ככל שצבעו של יהלום שקוף יותר כך יעלה ערכו. בטבע נע צבע היהלומים בין חום צהוב ועד לצבע שקוף. המטרה של המלטש המקצועי להביא את היהלום לצבע השקוף ביותר ובכך להעלות את ערכו.

חיתוך – שטח הפנים של יהלומים נקבע על פי צורת החיתוך שלהם. שטח פנים רחב מעניק ליהלום ערך גבוה. החיתוך משפיע גם על צלילותו ושקיפותו של היהלום. כל אלה יחד מעלים את ערכו של היהלום.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article64695.aspx