דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה פוליטיקה פוליטיקה בישראל - המבנה הפוליטי במדינה
פוליטיקה בישראל - המבנה הפוליטי במדינה
דוד כהן 05/12/10 |  צפיות: 9056

הפוליטיקה בישראל ושיטת הממשל הפועלת בארצנו בדומה למדינות אחרות בעולם הינה נושא סבוך ומלבד העובדה כי ישראל היא מדינה דמוקרטית, אזרחים רבים אינם בקיאים בפוליטיקה הישראלית המורכבת. בישראל פועלת למעשה שיטת ממשל המוכרת כדמוקרטיה פרלמנטרית ובראש המדינה עומד נשיא המדינה, אך תפקידו נשאר סמלי יחסית ומלבד סמכויות כמו מתן חנינה לאסירים או הטלת המשימה של הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת וראשי המפלגות, תפקיד נשיא המדינה נשאר בעיקר ייצוגי.

הסמכות האמיתית נשארת בידיו של ראש הממשלה אשר נבחר בבחירות דמוקרטיות מדי ארבע שנים ולאחר הבחירות נשיא המדינה בוחר באדם שלו הסיכויים הגדולים ביותר להרכיב ממשלה חזקה ויציבה. 120 חברי הכנסת בישראל הם אותם נציגי מפלגות שנבחרים בכל ארבע שנים והם אילו המרכיבים למעשה את הרשות המחוקקת, כאשר חשוב להבדיל בין הממשלה בישראל שהיא למעשה הרשות המבצעת לבין הכנסת שהיא זו האחראית על חקיקת החוקים במדינה.

ראש הממשלה מקים למעשה קואליציה של מפלגות ועליו לזכות באמון של רוב חברי הכנסת על מנת לפעול ולהקים ממשלה. המפלגות הנותרות שאינן נכללות בקואליציה מוכרות לנו כאופוזיציה ותפקידן לייצג את עמדת המפלגות שנשארו כמיעוט אל מול מפלגות הרוב. מי שעקב אחר כמה וכמה מערכות בחירות שהובילו להרכבת ממשלות שונות במשך השנים וודאי כבר למד כי הפילוג בין הקואליציה והאופוזיציה נערך לרוב על בסיס השוני האידיאולוגי המבדיל בין הגושים הפוליטיים השונים בישראל.

כיום במדינות מערביות רבות נהוג לחלק את הגושים העיקריים בפוליטיקה לימין ושמאל, כאשר גוש הימין לרוב מתאפיין בשמרנות ומיליטאנטיות בעוד שגוש השמאל לרוב מתאפיין בליברליזם ופתיחות. בישראל שבה הנושא הבוער ביותר כנראה הוא הסכסוך הישראלי פלסטיני, השוני בין הימין לשמאל נע לרוב גם סביב העמדות הפוליטיות הקשורות לטיפול בסכסוך.

מפלגות הימין הכוללות את מפלגת הליכוד הגדולה יחד עם מפלגת ישראל ביתנו או האיחוד הלאומי לרוב יעדיפו לנקוט ביד קשה ויתמכו בפעולות צבאיות כדרך טיפול מועדפת ללחימה בטרור הפלסטיני ויתנגדו לכל פתרון של חילופי שטחים או ויתורים גדולים נוספים על מנת להגיע להסכם שלום. מולם בגוש השמאל ניתן לרוב לשמוע קריאות כנגד פעולות צבאיות ויעדיפו אסטרטגיה שכוללת משא ומתן ישיר מול אויבנו ומפלגות השמאל לרוב גם מוכנות לויתורים כמו חילופי שטחים.

מאז קום המדינה ועד לשנת 2006 המפלגה השולטת וראש הממשלה הגיעו ממפלגת ימין או שמאל, אך אז לראשונה עלתה לשלטון מפלגת קדימה שאינה שייכת למי מן הגושים, אלא מוכרזת כמפלגת מרכז אשר מצעה הפוליטי מדיני מצד אחד קרוב לליברליות של גושי השמאל ומן הצד השני תומך במידת הצורך בפעולות צבאיות כחלק מהלוחמה בטרור וכחלק מהצורך של מדינת ישראל להגן על עצמה מול אויביה המקיפים אותה.

בצמוד ובמקביל לגושי הימין והשמאל ולמפלגות המרכז פועלות בישראל גם מפלגות נוספות או גושים סקטוריאליים שהם למעשה מפלגות המייצגות זרמים, עדות או קבוצות אוכלוסייה בעם ובניהן ניתן למצוא מפלגות כמו ש"ס שהיא אחת מן המפלגות הדתיות, ישראל ביתנו שפונה בין היתר לציבור עולי ברית המועצות לשעבר ומפלגות ערביות כמו בל"ד, רע"ם, תע"ל וחד"ש המייצגות את המיעוט הערבי בישראל.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 דוד כהן

מיזם גרופ בניית אתרי מכירות באינטרנט עם שיווק באינטרנט להצלחת המכירות. 


מאמרים נוספים מאת דוד כהן
 
ניתוח לשטיפת סינוסים
24/04/19 | רפואה
הסינוסים הם למעשה חללים הנמצאים בעצם הגולגולת אשר מאפשרים זרימת אוויר תקינה דרך האף. בתוך הסינוסים מצוי נוזל צמיגי אשר נועד להגן על הריריות. במצב תקין נוזל זה מתנקז דרך הלוע, אך כאשר יש בעיה, בניקוז הנוזלים, עשויה להתפתח חסימה וכתוצאה מכך גם סינוסיטיס. כדי לפתור את הבעיה הזו, מבצעים היום ניתוח fess לצורך שטיפת הסינוסים.

כלים חד פעמיים בזול
לבחור את הכלים החד פעמיים שעושים את כל ההבדל וישדרגו כל מסיבה ואירוע זאת משימה כיפית. אז איך מעצבים אירוע באמצעות כלים חד פעמיים במראה יוקרתי?

טיפול בסינוסיטיס בהריון
18/03/19 | רפואה
אישה בהריון עוברת שינויים רבים בגופה, בתקופה זו היא עלולה להיות חשופה מפני צינון. תופעה זו יכולה להפוך לסינוסיטיס. מה הסימנים ,כיצד מטפלים ולאלו גורמים לפנות?

טיול מאורגן לנשים בחו"ל
טיול מאורגן לנשים בחו"ל הוא בדיוק ההזדמנות לעשות משהו חדש ובלתי שגרתי. אם את רוצה לצאת למסע בסימן אישה ולהתחבר לנשים אחרות ואל הנשיות שלך, טיול לנשים הוא כל מה שאת צריכה.

איך לשלב חטיף חלבון בתפריט היומי ?
18/03/19 | תזונה
מומלץ לשלב חטיף חלבון בתפריט היומי שלנו על מנת להעלות את מסת השריר

טיפים לרכישת בית עץ לילדים
18/03/19 | ריהוט
בית מעץ - המגרש המשחקים האולטימטיבי עבור ילדכם. אילו אביזרים נוספים נוכל להוסיף לבית העץ לילדים? כמה עולה לי לבנות בית עץ?

ניתוח סינוסים בעקבות סינוסיטיס כרוני
07/02/19 | רפואה
ישנם מחלות שעשויות להציק לנו מאוד, אך לשמחתנו הרפואה המתקדמת הפכה את הטיפול בהם להרבה יותר מהיר ו"נוח" מאשר היו בעבר. כך למשל הטיפול בסינוסיטיס. אם יש לכם כאבי ראש חוזרים ונשנים, ליחה או נזלת ייתכן ויש לנו סינוסיטיס. אין זה אומר שתצטרכו ישר לעבור ניתוח, אולם במקרים כרוניים גם הניתוחים כבר לא נוראיים כמו בעבר. נרחיב על כך כעת.

מדריך – איך לבחור נכון ריהוט גן?
07/02/19 | ריהוט
בחירת ריהוט לגן היא לא עניין של מה וכך. אתם הולכים להוציא אלפי שקלים כדי לעצב ולארגן את הגינה שלכם ולהפוך אותה לפינת חלומות קסומה שיהיה לכם כיף לשבת בה. אתם רוצים לוודא שאתם שואלים את עצמכם את השאלות הנכונות לפני בחירת ריהוט הגינה, כמו גם מעצבים את הגינה בצורה שתתאים לכם ותהיה שימושית ולא רק תהיה יפה כלפי חוץ. יש להתחשב במזג האוויר המשתנה במהלך השנה, בגודל הגינה שלכם ועוד.

טיפים לניתוח סינוסים
30/01/19 | רפואה
כיצד מתפתחת סינוסיטיס, האם כדאי לנתח, כיצד הניתוח עוזר לי ועוד

צילום תמונות בטיול מאורגן בחו"ל
תיעוד חוויות בטיולים מאורגנים בחו"ל
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI