דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דתות עושים טוב / גילי צרפתי
עושים טוב / גילי צרפתי
הדס כהן 17/10/11 |  צפיות: 11447

למדנו על הרע בעולם, על ההתלבטויות הרבות שחשות דמויות תנ"כיות, מדוע צדיק ורע לו רשע וטוב לו, כיצד והאם אפשר להתמודד עם הרע שנמצא בעולם? איך מתמודדים עם פיגועים? איך מתמודדים עם מלחמות? איך מתמודדים עם המצב הכלכלי? לא ידענו למי לפנות ואת מי לשאול.

השיעור התקיים כל שבוע, אני ועוד מספר בנות, כל שבוע, פעם בשבוע, משבע בערב ועד שמונה וחצי, למדנו תנ"ך והחלטנו לעסוק בנושאים תנ"כים. בדרך כלל ישבנו בחוץ במגרש, או בחדר נידח, לפעמים היה קצת קריר אבל הרגשנו מחמימות התורה, מחמימות העיסוק בתורה לשמה. לא לשם מבחן ולא בשביל להספיק אלא בשביל ללמוד תורה "בשביל התורה".

בסופו של כל שיעור שאלתי את הבנות איזה נושאים מעסיקים אותן איזה נושאים רוחניים הן מתחבטות? לפעמים היו חיוכים של בישנות, לפעמים חיוכים של חוסר יכולת להגדיר במדויק, ולפעמים נזרקה פצצה, שאלה עמוקה מיני ים, שכדי לענות עליה צריך לדעת תורה.

ישבנו שם במגרש ליד שער הכדורגל, רצינו לדבר על הרע בעולם. התחלנו ללמוד את "קול דודי דופק". קראנו ביחד, אני והבנות, התחבטנו, לא הבנו את כל המילים הלועזיות, לפעמים קראנו מהר לפעמים קראנו לאט התחלנו להסתגל לשפה, ואז עצרנו והחלטנו שנמשיך שבוע הבא...

השבוע הבא הגיע, אני הגעתי בזמן, הבנות החלו להתאסף אט אט והגיעו בנות נוספות שרצו לבחון האם להצטרף לשיעור. התחלנו ללמוד, קצת חזרנו על מה שלמדנו בשיעור הקודם בשביל להתאפס, ואז צללנו לתוך השאלה האם אפשר לדעת מדוע יש רע? האם לנו, ציבור אנשים פרטיים, יש אפשרות להתמודד עם כל כך הרבה רע? האם אנחנו יכולים בכלל לקדם משהו בעולם אנו רק אנשים קטנים...

למדנו על האדם הגורלי, למדנו על האדם שחי ברצף החיים, האדם שלא שואל שאלות, האדם שנמצא בתוך עולמו הצר. אבל מאידך למדנו גם על האדם הייעודי, האדם שלא נכנע לתכתיבים, שמנסה להבין, שמנסה לשאול. אבל גם כשהוא שואל את השאלות הנכונות - האם יכולים להיות לו פתרונות, האם יכולות להיות לו אפשרויות להתמודד באמת?

אז הבנו שאולי לא ניתן לשנות את הדברים הגדולים, אולי לא ניתן למצוא פתרון חד וחלק. אנחנו לא יכולים להבין את ההנהגה האלוקית, אבל יש לנו מה לעשות בעולם והוא לנסות למנוע רע וזאת על ידי עשיית טוב. לעשות טוב לשם טוב. להרים לכלוך מהרצפה, לשמח חברים ללמוד תורה, וכבר דאג ה' בעולמו לדרכים רבות לעשיית טוב.

ואז הבנו מימרת חז"ל עתיקה: "לא עליך המלאכה לגמור אך אין אתה בן חורין ליבטל ממנה". אין אנחנו יכולים לתקן את כל הרע שבעולם, אך אין אנחנו פטורים מלעשות טוב.

התחלנו לדבר על כל מיני רעיונות איך אנחנו עושים טוב, ברמה שלנו, וסיכמנו שנדבר על כך בשבוע הבא...

השיעור הסתיים, והתפזרנו כל אחד לביתו. בדרכי עצרני אדם צעיר, כיפה לראשו חולצה לבנה לגופו ושאלני: "אתה לומד כאן בהסדר לא?" עניתי בתמיהה: "כן". והאדם ממשיך לשאול אותי אם אני יכול לעשות מצווה ולקרוא לכמה חבר'ה מהישיבה כי יש חתונה לזוגחילונים, כאן באולם בית הכנסת, וצריכים כמה חבר'ה שיבואו וישמחו חתן וכלה.

אני עוד מופתע, קראתי מיד לכל בנות השיעור הישנות והחדשות: הזדמנה בפנינו הזדמנות לעשות טוב לשם טוב.ללא מילים מיותרות. הגענו לאולם ותוך מספר דקות הגיעו גם חברה מהישיבה.

שימחנו חתן וכלה, הבנות שימחו את הכלה והחבר'ה מהישיבה את החתן. ואז חשבנו כולנו כל אחד בנפרד שאין מקרה בעולם. אנו ננצח את הרע רק על ידי עשיית טוב, וזה לא קשה, זה אפשרי, הכל שאלה של רצון.__________________________________________________________
מתוך הבלוג של גילי צרפתי מאתר הארגון "צו פיוס".


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI