דף הבית בית משפחה וזוגיות זוגיות ואהבה טיפול זוגי וההתמודדות עם הפחד מלהיקשר
טיפול זוגי וההתמודדות עם הפחד מלהיקשר
ד"ר כרמי אומרו 30/11/11 |  צפיות: 2571
טיפול זוגי מזהה את הפחד מלהיקשר

בני זוג במהלך ייעוץ זוגי יתלוננו זה על זו. היא תאשים אותו בהתחמקות. תתאר כיצד הוא נמנע מלהיות בבית אחרי הצהריים ואת העדפה שלו להיות עם משפחה וחברים. טיפול זוגי יוכל לאתר מצידו תלונות המעידות על קושי ליצור קרבה אצלה. היא איננה אוהבת שאני מחבק אותה, פעמים רבות אני מסובב את הראש והיא הלכה לישון לבד במיטה. תלונות כאלה משמשות במהלך טיפול זוגי כנורות אזהרה המעידות על קושי ליצור התקרבות רגשית. התנהגויות אלו בונות ריחוק בקשר הזוגי, מונעות מבני הזוג ליצור קרבה פיסית ורגשית. ייעוץ זוגי מטרתו מעבר לזיהוי הבעיה עצמה, לאתר את הקשיים הרגשיים המובילים ליצירת ריחוק רגשי ופיסי. בנוסף, יועץ זוגי ישאף להבין את האירועים והחוויות האישיות, באמצעותן התעצב סגנון ההתנהגות של יצירת ריחוק.

ייעוץ זוגי מאתר את הסיבות לריחוק

טיפול זוגי מציג בפני בני הזוג את הקונפליקט הטבעי, בו נמצאים רצונות מנוגדים. הצורך להיות ביחד ומנגד הרצון לשמר את הפרטיות. המאבק הפנימי בין הרצון לעולם אישי לבין הצורך בשיתוף ושותפות מייצר התלבטות לגבי המוכנות ליצור קרבה בקשר הזוגי. טיפול זוגי מדגיש את הדינמיקה המתרחשת בעקבות קושי ליצור קרבה רגשית. ככל שהפחד להיבלע בקשר גדול יותר, כך תגדל הנטייה תהייה לחזק את העולם האישי ולהקטין את המעורבות בקשר הזוגי. ייעוץ זוגי מאתר כוחות מנוגדים אלו. במהלך טיפול זוגי בני הזוג יבררו עם עצמם מה מניע את הפחד שלהם מליצור קרבה.

טיפול זוגי מזהה את התועלת שבריחוק

טיפול זוגי רואה בהימנעות מקרבה כפעולה המביאה רווחים לבני הזוג. חלקם לגיטימיים כמו; טיפוח העולם האישי, התאווררות מהקשר הזוגי. תהליך ריחוק המאפשר בהמשך להתגעגע לבן הזוג, יצירת אפשרות להיות במגע עם אנשים שאינם אהודים על בן הזוג האחר. פרט לסיבות האלו, שיכולות להיחשב כלגיטימיות, ישנן סיבות נוספות שמקורן באזורים של פחד.

ייעוץ זוגי יברר האם המניע בתהליך ההתרחקות, מתבסס על הימנעות מפגיעה עתידית. לדוגמה, בן זוג המפחד להיקשר לבת הזוג הנוכחית, עלול להגיב בקיצוניות כתוצאה מזיכרון ישן של פרידה מבת זוג קודמת. הכאב שקשור לאירועים מהעבר עדיין מלווה את האדם. הכאב הישן של הפרידה מביא את האדם לידי מחשבה, שקרבה יתרה בקשר הנוכחי עלולה להסתיים שוב בריחוק. קושי ופחד לחוות ניתוק ופרידה בעתיד, מביאים את האדם ליצירת ריחוק מתמיד והימנעות מקרבה. סגנון התגוננות המונע מימנו היקשרות לבן הזוג.

טיפול זוגי מעודד יצירת קרבה

בני הזוג זקוקים לחיבור. טיפול זוגי רואה בקרבה צורך חיוני ליצירת תחושת ביטחון בקשר הזוגי. ייעוץ זוגי מעלה את המודעות לצורך בקרבה. במהלך טיפול זוגי נמצא איזון בין רמת הקרבה והשותפות לבין ההתנהלות העצמאית. יצירת מוסכמות לגבי זמנים, בהם האדם חופשי לפתח את עולמו האישי, תוכל ליצור גבולות ברורים. הסכמה זו תמנע את מחלוקות עתידית סביב העדר קרבה בזוגיות.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ד"ר כרמי אומרו

מכון פתרונות מאגד פתרונות טיפול זוגי, ייעוץ זוגי וגישור ובנוסף הינו אחדהגופים המקצועיים בישראל שמספק הכשרה איכותית בתחומי לימודי ייעוץ זוגי,  קורס גישור וקורס אימון אישי 


מאמרים נוספים מאת ד"ר כרמי אומרו
 
זוגיות והפחד מלהיקשר
03/06/20 | נישואין
בתהליך טיפול זוגי, לעיתים נתקל אצל אחד מבני הזוג בפחד מלהיקשר. תהליך ייעוץ זוגי מזהה את הפחד הזה כמקום בו האדם משייך את המחויבות והקשר הזוגי למצב המאיים על הפרטיות והחופש האישי.

זוגיות והפחד מלהיקשר
03/06/20 | נישואין
בתהליך טיפול זוגי, לעיתים נתקל אצל אחד מבני הזוג בפחד מלהיקשר. תהליך ייעוץ זוגי מזהה את הפחד הזה כמקום בו האדם משייך את המחויבות והקשר הזוגי למצב המאיים על הפרטיות והחופש האישי.

אני מעוניין להתחיל עם נשים אחרות
יואב התקשר אלי "יש לנו משבר בקשר. אשתי ראתה אותי יוצר קשר באתר הכרויות עם נשים אחרות. יש לי צורך להכיר נשים נוספות ואני רוצה לפתוח את הדברים ולשים אותם על השולחן. אנחנו התחתנו בגיל עשרים ולא התנסתי עם נשים נוספות. אני רוצה שהיא תבין את הצורך שלי". לאחר שיחה נוספת עם אשתו, שרצתה להכיר אותי בטלפון קבענו להיפגש למחרת.

המסת הקרח במהלך הייעוץ הזוגי
כיצד מתנהג זוג כשהוא מגיע ליועץ זוגי - מאמר מנקודה קצת אחרת

אימון אישי לכל מטרה
בעולם שלנו, בו פרושות בפנינו כל כך הרבה אפשרויות, לא פעם יוצא שאנחנו מתבלבלים\לא מוצאים את ייעודנו או פשוט נתקעים\נקלעים למשברים שונים. בין אם מדובר במקרים בהם אדם לא יודע לאיזו מסגרת תעסוקתית להיכנס, מצבים לפיהם מתקשים לבחור במסלול לימודים כלשהו ובין אם לא מצליחים לבחור בשיטת ההתנהלות הכלכלית הנכונה. מה עושים? זה פשוט – פונים לקבלת אימון אישי, שהיום מסייע לכל מטרה ומטרה.

תרגילי דמיון מודרך
אחד הענפים הטיפוליים שזוכים להכרה בימנו הוא לא אחר מאשר – דמיון מודרך. טיפול באמצעות דמיון מודרך, נחשב לשיטה נהדרת, פשוטה, ובעלת תוצאות חיוביות מאוד, מה שהופך את הפופולאריות הרבה שנצברת סביב ענף זה להגיונית ומובנת מאליה.

גישור כחלופה משפטית לפתרון סכסוכים
גישור לא מהווה חלופה אפקטיבית, והמקרה מועבר לניהולה של מערכת המשפט ולפסיקתה הסופית. במאמר שלפניכם, נבאר את מטרותיו של הגישור, יתרונותיו ותחומיו.

לימודי דמיון מודרך בדרך אל האושר
13/03/12 | NLP
במאמר קצר זה, נבאר את המושג דמיון מודרך ואף נפרוש בפניכם את התכנים הנלמדים בקורס.

יעילות טיפול זוגי
במאמר זה שלפניכם, נרחיב מעט ונסביר מתי טיפול זוגי מסייע לבני זוג לשקם את הקשר הזוגי שלהם, ואף באילו מקרים טיפול זוגי ייחשב כפחות יעיל.

ייעוץ זוגי ומשפחתי
ידוע לכל, כי כל מערכת יחסים חווה עליות וירידות, פנייה אל ייעוץ זוגי תסייע לבני הזוג ובכלל, למשפחה להתגבר על משבריהם ולשקם את הקשר הזוגי שלהם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI