דף הבית אימון אישי אימון זוגי טיפול זוגי ומשפחתי
טיפול זוגי ומשפחתי
ד"ר כרמי אומרו 26/12/11 |  צפיות: 3746

מחקרים קובעים כי חיי המשפחה וחיי הזוגיות כרוכים זה בזה. חלק מן ההוכחות לקביעה זו מושתתות על השפעת מערכות היחסים – הזוגית על המשפחתית ולהפך. לא פעם יוצא שהבעיות שמתעוררות בחיי הזוגיות מעיבות על ההתנהלות המשפחתית, או שהחיכוכים שנוצרים בין בני המשפחה משפיעים לרעה על זוגיות ההורים. אי לכך, ומתוך הבנה והכרה שהאדם הינו חלק מתוך מערכות היחסים הללו, הומצאה שיטת הטיפול הזוגי והמשפחתי. במאמר קצר זה, נציג את שיטת הטיפול, את יתרונותיה ואת התנאים להצלחתה.

מהי שיטת טיפול זוגי ומשפחתי?

שיטת טיפול זוגי ומשפחתי היא תהליך טיפול פסיכולוגי זוגי שמטרתו לסייע לבני זוג ולבני המשפחה לפתור משברים שונים המתעוררים כתוצאה מהאינטראקציה הנורמלית בין מערכות היחסים השונות. דוגמא ראשונה למצבים בהם טיפול זוגי ומשפחתי מתאים לטפל הינו כאשר בני זוג מתקשים לפתור בעיות המתעוררות בחיי הזוגיות שלהם בעקבות מריבות משפחתיות עם הילדים, ההורים או האחרים. דוגמא אחרת הינה כאשר בני הזוג, דהיינו ההורים עוברים משבר עמוק ביחסים בניהם ומעוניינים לפרק את הזוגיות שלהם מבלי לפגוע בילדיהם ומבלי להשאיר להם משקעים או חסכים. דוגמא נוספת תהיה במקרים בהם אחד מבני המשפחה (למשל אחד הילדים או אחד ההורים) עובר משבר אישי דוגמת אובדן אדם אהוב, התמכרות לסמים, הפרעות אכילה או עבריינות. במקרים נוסח אלה, טיפול זוגי ומשפחתי יפעל על מנת לגשר על הפערים שנוצרו בין עולמותיהם של בני המשפחה, ולסייע להם להשיב את הסדר על כנו ולהתגבר יחד ולחוד על המשבר הנוכחי.

יתרונות טיפול זוגי ומשפחתי

טיפול זוגי ומשפחתי טומן בחובו יתרונות רבים בעוד אחד הבולטים בניהם הוא כמובן היכולת של התהליכים הטיפוליים שנעשים במהלך טיפול זוגי ומשפחתי לפשר, לשקם ולפתור את הבעיות הזוגיות והמשפחתיות של בני הזוג ובני המשפחה. נוסף על כך, חשוב לציין כי טיפול זוגי ומשפחתי פועל על ידי יצירת שיח תקשורתי פעיל ומכבד בין כלל בני המשפחה, דבר שמוביל אותם להשתמש בכלי התקשורתי להימנעות ופתרון משברים גם בעתיד. יתרון נוסף שיש לטיפול הזוגי והמשפחתי מתייחס בעיקר למצבים בהם מעורבים בסכסוך ובבעיות המשפחתיות בני נוער. נרחיב בעניין זה, ונסביר כי כאשר ישנם חיכוכים משפחתיים בין הורים לבני נוער, השקפתם הטבעית של בני הנוער נוטה לחשוב כי הוריהם סתם מדברים ואינם צודקים. באמצעות פניה לטיפול זוגי ומשפחתי, בני הנוער נחשפים אל המטפל הזוגי והמשפחתי המוסמך, שמהווה עבורם גורם מקצועי בעל ידע מוכח, וזה מצדו מציג להם את הדברים בפרספקטיבה אחרת תוך ניטרליות ושקיפות.

התנאים להצלחת טיפול זוגי ומשפחתי

על מנת שאותו טיפול זוגי ומשפחתי יצליח ויוביל לתוצאות חיוביות, צריכים להתקיים מספר תנאים ובראשם – על כלל בני המשפחה להיות מעוניינים לעבור את התהליך ולהתחייב לו מרצונם החופשי. התחייבות לתהליכי טיפול זוגי ומשפחתי שתיעשה ללא רצון, בכפייה או בכדי לצאת ידי חובה, תידון מראש לכישלון ואף לעיתים תוביל להחרפה במצב הנוכחי של בני הזוג ובני המשפחה. תנאי נוסף שנדרש להצלחת תהליכי הטיפול הזוגי והמשפחתי הינו לבוא אל הטיפול באווירה של פתיחות ונכונות להשתנות ולשנות, ולא לבוא במטרה להתנצח, להוכיח מי אשם או לאמת את התפיסה שאין מה לשנות. יתרה מזאת, בכדי שטיפול זוגי ומשפחתי יצליח, צריך כמובן לדאוג לפנות אל מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך ומקצועי בעל תעודות הסמכה ומכתבי תודה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ד"ר כרמי אומרו

מכון פתרונות מאגד פתרונות טיפול זוגי, ייעוץ זוגי וגישור ובנוסף הינו אחדהגופים המקצועיים בישראל שמספק הכשרה איכותית בתחומי לימודי ייעוץ זוגי,  קורס גישור וקורס אימון אישי 


מאמרים נוספים מאת ד"ר כרמי אומרו
 
זוגיות והפחד מלהיקשר
03/06/20 | נישואין
בתהליך טיפול זוגי, לעיתים נתקל אצל אחד מבני הזוג בפחד מלהיקשר. תהליך ייעוץ זוגי מזהה את הפחד הזה כמקום בו האדם משייך את המחויבות והקשר הזוגי למצב המאיים על הפרטיות והחופש האישי.

זוגיות והפחד מלהיקשר
03/06/20 | נישואין
בתהליך טיפול זוגי, לעיתים נתקל אצל אחד מבני הזוג בפחד מלהיקשר. תהליך ייעוץ זוגי מזהה את הפחד הזה כמקום בו האדם משייך את המחויבות והקשר הזוגי למצב המאיים על הפרטיות והחופש האישי.

אני מעוניין להתחיל עם נשים אחרות
יואב התקשר אלי "יש לנו משבר בקשר. אשתי ראתה אותי יוצר קשר באתר הכרויות עם נשים אחרות. יש לי צורך להכיר נשים נוספות ואני רוצה לפתוח את הדברים ולשים אותם על השולחן. אנחנו התחתנו בגיל עשרים ולא התנסתי עם נשים נוספות. אני רוצה שהיא תבין את הצורך שלי". לאחר שיחה נוספת עם אשתו, שרצתה להכיר אותי בטלפון קבענו להיפגש למחרת.

המסת הקרח במהלך הייעוץ הזוגי
כיצד מתנהג זוג כשהוא מגיע ליועץ זוגי - מאמר מנקודה קצת אחרת

אימון אישי לכל מטרה
בעולם שלנו, בו פרושות בפנינו כל כך הרבה אפשרויות, לא פעם יוצא שאנחנו מתבלבלים\לא מוצאים את ייעודנו או פשוט נתקעים\נקלעים למשברים שונים. בין אם מדובר במקרים בהם אדם לא יודע לאיזו מסגרת תעסוקתית להיכנס, מצבים לפיהם מתקשים לבחור במסלול לימודים כלשהו ובין אם לא מצליחים לבחור בשיטת ההתנהלות הכלכלית הנכונה. מה עושים? זה פשוט – פונים לקבלת אימון אישי, שהיום מסייע לכל מטרה ומטרה.

תרגילי דמיון מודרך
אחד הענפים הטיפוליים שזוכים להכרה בימנו הוא לא אחר מאשר – דמיון מודרך. טיפול באמצעות דמיון מודרך, נחשב לשיטה נהדרת, פשוטה, ובעלת תוצאות חיוביות מאוד, מה שהופך את הפופולאריות הרבה שנצברת סביב ענף זה להגיונית ומובנת מאליה.

גישור כחלופה משפטית לפתרון סכסוכים
גישור לא מהווה חלופה אפקטיבית, והמקרה מועבר לניהולה של מערכת המשפט ולפסיקתה הסופית. במאמר שלפניכם, נבאר את מטרותיו של הגישור, יתרונותיו ותחומיו.

לימודי דמיון מודרך בדרך אל האושר
13/03/12 | NLP
במאמר קצר זה, נבאר את המושג דמיון מודרך ואף נפרוש בפניכם את התכנים הנלמדים בקורס.

יעילות טיפול זוגי
במאמר זה שלפניכם, נרחיב מעט ונסביר מתי טיפול זוגי מסייע לבני זוג לשקם את הקשר הזוגי שלהם, ואף באילו מקרים טיפול זוגי ייחשב כפחות יעיל.

ייעוץ זוגי ומשפחתי
ידוע לכל, כי כל מערכת יחסים חווה עליות וירידות, פנייה אל ייעוץ זוגי תסייע לבני הזוג ובכלל, למשפחה להתגבר על משבריהם ולשקם את הקשר הזוגי שלהם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI