דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דתות חופש המחשבה ופבלוב / אלחנן הורמנן
חופש המחשבה ופבלוב / אלחנן הורמנן
הדס כהן 23/01/12 |  צפיות: 10962

איזה ערך עצום הוא חופש המחשבה! חבל שכמו רוב הערכים, הוא נשאר בעולם השאיפות. כל רסיס אנושיות בלתי נמנע שיש לנו הוא הגבלה על המחשבה.

אחד מהדברים שגרמו לי להרגיש טוב אחרי שהחלטתי שאני לא משתייך לציבור הדתי הוא השחרור שחוויתי ביחס לחשיבה שלי. ההרגשה שמותר לשאול שאלות חתרניות ולא לקבל תשובות דחוקות הייתה נהדרת. אלא שברגע ששואלים את השאלות הללו מול אדם דתי שנותן תשובה טובה, ישנה נטיה טבעית לא לקבל את התשובה. כי אני לא דתי, אז למה שאני אקבל את התירוצים האלה? אבל אלה לא תמיד תירוצים. קורה שמדובר בסיבות. כך גיליתי את הכבל החדש שמגביל את המחשבה שלי. שיוך הוא כבל, חוסר שיוך הוא כבל.

כך מצליחים למכור לנו שוב ושוב בתקשורת שצניעות זה רע רק בגלל קומץ קיצוניים שלוקחים את הצניעות כמה צעדים רחוק מידי באותו הזמן שדוגמניות רזות עד כדי תת תזונה ולבושות עד כדי עלה תאנה מוכרות לנו דברים כמו אוכל ורהיטים ועוד פריטים שהקשר ביניהן לבין המיניות הבוטה הוא מקרי בהחלט. כל זאת בגלל שאנחנו שייכים לציבור שאינו צנוע ומתנגדים לציבור הצנוע.

גבולות המחשבה שלנו נובעים מהאנושיות שלנו. אנחנו חייבים להגדיר את עצמנו. אם זה על ידי שיוך ואם על ידי חוסר שיוך. ככל שאנחנו בורחים יותר משיוכים אוטומטיים, אנחנו מגדירים את עצמנו  במספר גדול יותר של שיוכים וכך זוכים למנה כפולה של הגבלות. במובן הזה אנחנו כולם כלבים של פבלוב. אין לנו מנוס מתגובות מותנות.

אבל בכל זאת, יש ניצוצות של תקווה. בכל פעם שאני נוהג בניגוד לטבע שלי ותומך בדעה של יריב אידיאולוגי אני מרגיש חופשי יותר. לעולם לא נהיה חופשיים לחלוטין. אבל אנחנו יכולים לקרוע כבלים אחדים תוך כדי התקדמות אם רק נקשיב עם כל תשומת הלב שלנו ונחשוב מתי ההתנגדות שלנו עניינית ומתי מותנית.

_____________________________________________________________

מתוך הבלוג של אלחנן הורמנן, מאתר הארגון 'צו פיוס'.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI