דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דתות יחסים ולא משפטיזציה / איתן אלחדז
יחסים ולא משפטיזציה / איתן אלחדז
הדס כהן 23/02/12 |  צפיות: 10887

בעת הזאת נדמה לכולנו שהיחסים הטעונים בין דתיים לחילוניים נמצאים בשפל המדרגה. לא צריך להזכיר מה שקרה בבית שמש, ועד קודם לכן פרשת עמנואל, חניון קרתא, 'אימא טאליבן', ועכשיו פסיקת הבג"צ בנוגע לחוק טל. הקריאות שעולות משני המחנות לא נעימות זה עוד ממש בלשון המעטה.

למרות כל זאת צריך לקחת בחשבון כמה דברים :

טועה מי שחושב שאת הבעיות בנינו לבין הדתיים (לצורך הדיון אני מכליל פה הרבה תתי מגזרים) ניתן לפתור על דרך 'המשפטיזציה' דהיינו בדרך של חקיקת חוקים כאלו ואחרים כיוון שמלכתחילה מדובר על ויכוח על סמכותם של החוקים בכלל ולכן כפי שאני אומר תמיד לחבריי: בין אידיאולוגיות לעולם לא תיתכן פשרה אבל בין אנשים ודאי וודאי. לפיכך יש צורך בהידברות אמיתית. לא מתוך התנשאות של אף צד ולא מתוך כפייה אלא מתוך הבנה ורגישות של שני הצדדים.

אחת הבעיות העמוקות ביחסי דתיים חילונים היא שכל צד חושב שהשני לוקה בתפיסת המציאות, וערכיו - אם יש לו בכלל - אינם ערכים. אני אחדד זאת ואומר כי הוויכוח הוא אינו בין 'אמת' ל'אמת' אלא בין סגנון חיים לסגנון חיים וברגע שאנחנו מסוגלים לעשות את 'הפאוזה' הזאת לפתע הסכסוך לא מאיים, ואם הוא 'צודק' זה לא אומר בהכרח שאני 'טועה'. שלא תבינו אותי לא נכון - לכל צד יש את הערכים שלו, אבל אלו נובעים מסגנון החיים בו הוא מאמין.

עוד רעה חולה בסכסוך היא שאנו נוטים להכליל את התופעות הרעות על כל המחנה. למשל: אם איזה חרדי נתפס לוקח שוחד - אז מן הסתם 'החרדים הללו ידועים כלוקחים שוחד'. כך גם לגביי החילונים אותם נוהגים החרדים לצייר כעבריינים שצורכים סמים. האמת היא שרוב רובנו, גם הדתיים וגם החילונים, מתפקדים באופן נורמטיבי ביום יום.

את הסכסוך לא ניתן לבחון אך ורק לפי הפן הפוליטי-משפטי שלו כי בחיים ישנם עוד שטחים. קחו למשל את נושא האומנות, שם מתחולל בשנים האחרונות רנסס תרבותי מדהים שנובע מהמפגש שבין אומנים ישראלים לתכנים יהודיים. (עיינו ערך אהוד בנאי, ברי סחרוף, קובי עוז, אתי אנקרי ועוד הרבה) וזה לא רק בשירה. הנה הסרט הישראלי שמועמד לאוסקר עוסק גם הוא בתכנים יהודיים ואף אחד לא מרים גבה. כך גם באומנות הפלסטית באופנה ובאקדמיה.

כשאנו בוחנים את הסכסוך הדתי - חילוני אי אפשר, כך אני חושב, להתעלם מהמימד הפסיכולוגי שבו: אני אעיז לומר שבכל ישראלי חילוני יש משהו לא פתור עם היהדות שלו. היהדות מייצגת עבורנו כחלק מאומה את העבר: אותו עבר שהשלנו מעלינו בבוז כאשר יצרנו מדינה חדשה. עכשיו שיש לנו כבר מדינה ואנחנו עומדים בכוחות עצמנו הגיע הזמן לעשות פיוס עם 'היהודי שבתוכי'. אין זה אומר שצריך לקיים מצוות או להאמין במשהו. אבל זה בהחלט אומר שכל אחד מאתנו צריך לבדוק מה העבר הזה עבורו? מקור השראה? לימוד? היסטוריה?

יש לנו תחושה שאף צד לא יכול ללמוד מהשני. אבל זאת טעות: בכל צד טמונה המון חוכמה: הדתיים יכולים ללמוד מהחילונים פלורליזם, פתיחות לעולמות אחרים, תחומי ידע שנחקרו באקדמיה ואומנות. החילונים יכולים ללמוד יותר על ערבות הדדית, צרכנות נבונה והסתפקות במועט.

לסיכום אומר שיש הרבה תהומות עליהם צריך לגשר אבל אלו הם תהליכים שלפעמים לוקחים שנים ולכן צריך להיות סבלניים. בינתיים, בואו ננסה להינות ממה שאפשר...

____________________________________________________

מתוך הבלוג של צו פיוס, מאתר הארגון 'צו פיוס'.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI