פחד טיסה
נכתב על ידי: אבנר כהן
תאריך: 08/07/13

הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר בעולם. משמעותו המעשית פשוטה מאד: בן האדם הסובל מחרדת טיסות חושש פחד משתק מפני מראה מטוס, עליה למטוס (או כלי תעופה אחרים) – לא מסכים לטוס או חש משותק עד אימה אם הוא טס באוויר במהלך הנסיעה. חרדת טיסות מופיעה  לבדה לעיתים קרובות, אך לפעמים היא מקושרת לתופעות פסיכולוגיות אחרות – כמו קלסטרופוביה (פחד מצפיפות ומקומות סגורים) או פחד גבהים. כאשר הפחד הוא קונקרטי, כלומר: פחד למות, פחד להתרסק, פחד להחטף – מדובר בחששות לגיטימיים המבוססות מאורעות היום יום. אבל אם אדם מקבל שיתוק בלתי מוסבר, מדובר בהתקף חרדה. אדם בדרך כלל מפחד מחוסר השליטה הנוכח בטיסה.

פחד טיסה לעומת חרדת טיסות

פחד טיסה כאמור – הוא אחד הנפוצים. לעומת זאת חרדה של ממש היא נחלתם של מיעוט קטן באוכלוסייה, כאלו שרואים מטוס ונתקפים שיתוק. במקרים קשים אנשים סובלים מאד בחייהם בשל חרדת טיסות כי הם לא מגיעים למפגשים משפחתיים או עסקיים ולא יוצאים לחופשות בכך פוגעים בחייהם. הפחד הרציונאלי הוא נורמלי וניתן לטיפול בקלות. לעומתו החרדה לא מעוגנת בפחדים קונקרטיים, קשה יותר לאבחון – אך אפשרי גם הוא לטיפול. חרדה דומה קיימת גם לגבי נסיעה במכונית.

טיפולי NLP  כדי להתגבר על החששות

ישנן דרכים רבות לטפל בחרדת טיסות. האחת, היא כדורים. השנייה היא פסיכולוגיה – בדרך כלל היפנוזה. השלישית, היא שיטת NLP. ההתנהגות, הנשימה, המחשבות, השליטה העצמית – וגם ההבנה שכן: במצבים אלו יש צורך לסמוך על בעלי המקצוע והטכנולוגיה, ואי אפשר לשלוט על הכל, כל אלו חשובים מאד. באמצעות NLP  לומדים להרפות, להתרכז בנשימות, להבין את הקשר בין החרדה להתנהגות שלנו ובעיקר לומדים שאסונות תמיד יכולים לקרות, והסיכוי להם קטן מאד.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article38744.aspx