רשלנות רפואית בהריון
נכתב על ידי: הגר
תאריך: 10/09/17

המונח רשלנות רפואית בהריון מתייחס למקרים הנוגעים לתקופה שקדמה להריון, לתקופת ההריון ו/או לתקופת טרום הלידה. במקרים בהם נולד תינוק עם מום קשה או עם מחלה קשה, והוכח כי היה ניתן למנוע מצב זה אילו הרופא או הצוות הרפואי היה פועל כשורה, נקבעת רשלנות רפואית בהריון.

קיימים מספר סוגים של רשלנות בהריון. רשלנות רפואית נקבעת במקרים בהם לו הבעיה היתה מאובחנת בזמן, ניתן היה לפעול באופן שיביא בסופו של דבר ללידה של תינוק בריא. לדוגמא, מקרים בהם לא הופנתה אישה הרה לבדיקות מתאימות, או תוצאות בדיקות לא אובחנו כראוי, יכולים להיחשב כמקרי רשלנות רפואית בהריון. כמו כן, מעקב הריון רשלני יקבע במקרים בהם הוא בוצע בתכיפות בלתי מספקת או שלא בהתאמה לרמת הסיכון. אי אבחון של הריון בסיכון נחשב גם הוא מקרה רשלנות רפואית. הריון בסיכון נקבע במקרים של סכרת הריון, רעלת הריון, היפרדות שליה, קרע ברחם ועוד.

מקרים בהם המום העוברי לא אובחן במהלך ההריון, ובכך נמנעה מההורים הזכות להחליט על הפסקת ההריון, נחשבים גם הם למקרי רשלנות רפואית בהריון והם מכונים "הולדה בעוולה". מדובר במקרים בהם רשלנות רפואית הביאה ללידת אדם כשהוא סובל ממום, ונקבע כי מוטב היה לו אלמלא נולד. עילות לתביעות רשלנות רפואית בהריון יכולות להיות: אי הפנייה לייעוץ גנטי במהלך ההריון או יעוץ גנטי רשלני, בדיקות כגון שקיפות עורפית או סקירת מערכת אשר לא בוצעו כראוי, וכתוצאה מכך, לא נמצאו מומים.

סוג נוסף של מקרי רשלנות רפואית מכונה "הריון בעוולה" והוא נקבע כאשר זוג שאינו רוצה להביא ילדים לעולם, הוליד ילד בריא לחלוטין עקב התרשלות של הרופאים בפרוצדורות כגון קשירת חצוצרות. סוג זה של רשלנות רפואית מתייחס להולדה בלתי רצויה מתוך הכרה בזכות הבסיסית של הורים לתכנון המשפחה. קשירת חצוצרות, לדוגמא, נתפסת כאמצעי קיצוני אשר מעיד על הרצון נחוש ורציני מצד הורים, שלא להביא עוד ילדים לעולם.

עבור מי שסבור כי נפגע עקב רשלנות רפואית בהריון, מומלץ להתייעץ עם עורך דין בכדי לבדוק האם ישנה עילה לתביעה רפואית. היות והנושא מורכב, ונדרשים בו ידע וניסיון רב, פנייה לגורמים רלוונטיים לשם איסוף מסמכים וכו', יש לוודא כי העו"ד מתמחה בתחום של רשלנות רפואית באופן ספציפי. לרוב פגישה ראשונית עם עו"ד רשלנות רפואית הינה פגישת ייעוץ חינם.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article52402.aspx