איך עורך דין מנהלי יכול להגיש עתירה מנהלית לבית המשפט?
נכתב על ידי: עידן שלומן
תאריך: 21/01/19

האם אתם מרגישים שנפגעתם, קופחתם או נדרשתם לתשלום שאינו הוגן על ידי רשות ציבורית כלשהי (משרד ממשלתי, עירייה, מוסד ציבורי...) ואתם לא יודעים כיצד להתמודד מולם?

זה בדיוק הזמן לחפש אחר שירות משרד עורך דין מנהלי העוסק בתחום זה ויכול לספק לכם ייעוץ משפטי ראשוני וכמובן שירות משפטי של הגשת עתירה לבית המשפט העליון או לבתי המשפט המנהליים על פי העניין כמובן.

מהי עתירה לבית המשפט?

עתירה לבית המשפט (מנהלי או בג"צ) מתחילה ראשית כל בהבנת הנושא עליו האזרח מעוניין לעתור ואז הגשת כתב עתירה מטעם העותר, קבלת תשובה של הרשות מולה בוצעה העתירה ודיון המתנהל בבית המשפט הרלוונטי בו הוגשה העתירה.

במרבית המקרים ההליך קצר יחסית לתביעות אחרות ומדובר בדיון פרונטאלי אחד שמוביל לפסיקה כזו או אחרת בעניין העתירה. כמובן שניתן לעתים להגיש ערעור וכן הלאה, אך זו מהות ההליך.

הגשת עתירה לבג"צ

בית המשפט העליון בישראל המשמש בתור בית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) מאפשר לכל אזרח אשר מרגיש נפגע מהחלטה של רשות ציבורית להגיש עתירה בעניינו במטרה לבטל את ההחלטה, לשנות אותה או להקל בה לטובת האזרח העותר.

בג"צ מבסס את הפסיקות שלו ראשית כל על בסיס על שני חוקים עיקריים: חוק כבוד האדם וחירותו וחוק חופש העיסוק. לכן, על כל החלטה מנהלית לעמוד ראשית כל במסגרת שני חוקים אלו אחרת היא תבוטל או תשונה מהותית על ידי בג"צ.

כמו כן כל החלטה של רשות מנהלית חייבת לעמוד במסגרת הסמכויות שיש לאותה רשות על פי חוק, כלומר יש להקפיד על התאמה של ההחלטה לחוק וגם הצור הבה היא מוגשת חייבת להיות בצורה המקובלת ונכונה משפטית, אחרת ניתן לבטל או לשנות אותה לטובת העותר.

ניהול עתירה לבית משפט מנהלי

עתירה כנגד רשות מוניציפאלית או רשות ממשלתית אחרת הנוגעת לאזרח יכול להתקיים על ידי תושב הרשות המקומית או כזה אשר עוסק בה למחייתו (בעל בית עסק וכן הלאה).

עתירות אלו מתנהלות בבית המשפט, אלא אם הושגה הסכמה מול הרשות המקומית לאחר פניה אליה באמצעות עורך דין עתירות מנהליות המתמחה בכך.

התביעות במרבית המקרים הללו הן בתחומי מכרזים, חינוך, רישוי עסקים, תכנון בנייה ובעיקר תשלומי ארנונה ומיסים מוניציפאליים כאלו ואחרים. על כן חשוב להתנהל נכון ולשכור שירותי עורך דין מנהלי בעל ידע וניסיון בנושא מיסוי מוניציפאלי להגשת העתירה בשמכם בכל הנושאים הללו.

לנו האזרחים יש זכויות רבות גם כאשר אנו נאלצים לעמוד מול גופים גדולים כולל משרדי ממשלה ומוסדות ציבור חזקים. עורכי דין יכולים לעזור לפתור בעיות גדולות אלו במהירות וביעילות הרבה יותר גדולה מכפי שמרבית האזרחים אפילו מדמיינים.


 
אודות המחבר

עידן שלומן, מומחה לקידום אתרים בחברת Signup קידום אתרים.

קידום אתר זה מתבצע על ידי Signup קידום אתרים באינטרנט אשר עוסקת בשיווק וקידום אתרים באינטרנט.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article55182.aspx