דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת - מחלת נעורים – הקלסיקה של ברוקנר בנוסח מודרני – משחק משובח ומרגש – בית צבי
ביקורת - מחלת נעורים – הקלסיקה של ברוקנר בנוסח מודרני – משחק משובח ומרגש – בית צבי
חיים נוי 17/02/22 |  צפיות: 765

ביקורת - מחלת נעורים – הקלסיקה של ברוקנר בנוסח מודרני – משחק משובח ומרגש – בית צבי

מאת חיים נוי

מחלת נעורים , יצירתו הקלאסית של פרדיננד ברוקנר מתמודדת עם חיי בני הנעורים על סף הבגרות וההפקה בבית צבי היא רוויה במשחק משובח ומרגש של להקת השחקנים שמפגינהיכולת מקצועית נפלאה. הבמאית ליאת פישמן לני, שגם תרגמה ועבדה מחדש את המחזה וגם ערכה את הליווי המוזיקלי, הצליחה ללהטט עם השחקנים והתוצאה היא חוויה תיאטרלית מענגת ועם זו נוקבת ומהדהדת לזמן רב לאחר הצפייה.

פרדיננד ברוקנר נולד בבולגריה בשם תיאודור טאגר, אך החליף את שמו והפך להיות אחד המחזאים הנודעים באוסטריה ובגרמניה . המחזה מחלת נעורים נכתב בשנת 1926 ועסק בבעיות הבוערות של התקופה עם דגש על יחסים של בגידה, מערכת יחסים לסבית, ניכור בין מעמדות, אלימות והתאבדות. הבמאית העבירה את האירועים לתקופתנו והשחקנים יוצאים לרחוב עטויים במסכות ועוסקים בווירוס הקורונה.

העלילה עוסקת בקבוצת סטודנטים לרפואה המסיימת את לימודיה והם מתגוררים במעון סטודנטים. במקור היה המחזה בן 3 מערכות , אך הוא עובד ותומצת להצגה בת שעה וחצי המכילה בפרק זמן זה את האירועים והטלטלות שעוברים הצעירים, טרם צאתם לחיים שבחוץ.

אלמוג כהן מגלם את פראדר באורח נפלא ומפגין יכולות תיאטרליות מעולות. פראדר מטיל מרות על החדרנית לוסי, שמאוהבת בו, משכנע אותה לגנוב חפצים ומתגאה בכך שזהו ניסוי שהוא עורך עליה.

ענבר כפיר היא לוסי מצוינת והיא נשלטת על ידי פראדר ואפילו מסכימה לאיפור מקושקש על פניה כדי לצאת איתו כביכול למסיבה. ענבר היא שחקנית מעולה.

תמיר עזורה מגלם בהצלחה את פטראל חברה לשעבר של מארי שתמכה בו כספית בלימודים אך הוא זנח אותה לטובת אירנה.

רוני טל הנפלאה מגלמת את מארי והיא חיית במה, משחקה מצוין וקולח. היא מתפלשת על הבמה ואפילו מצליחה לקשור את אירנה למיטה בשיערה כדי לנקום בה ובחברה החדש.

ניצן בצלאל הנהדרת מגלמת את אירנה במשחק מעולה ואין ספק שהיא בעלת יכולות תיאטרליות משובחות. הקטע בו היא ורוני מתפלשות על הבמה והיא נכפתת למיטה הוא מוצלח ומרגש במיוחד.

נטע בן אהרון הנפלאה מגלמת את דזירה הנהנתנית ובעלת הממון. דזירה מאוהבת במארי ולא בוחלת גם בגברים. משחקה הוא יוצא דופן ביכולת המשחק המעולה.

אביחי סזגר, הוא אלט ,מורה לחינוך גופני בתיכון לשעבר, שערך ניסוי על תלמידיו. הוא משמש מעין סטודנט בכירוגורו לסטודנטים ומגלה כי בעבר המית חולה סופני כדי לגאול אותו והיה בכלא. אביחי הוא שחקן אופי מרגש והוא מגלם את הדמות באורח משובח ובהזדהות מוחלטת.

זוהר אלמליח עיצבה תפאורה פרקטית סביב מיטה גדולה. נופר דרזנר עיצבה תלבושות נהדרות. אורי מורג עצב תאורה נאותה.

מעציב לגלות שאותן בעיות שהעסיקו את בני הנוער לפני כמעט מאה שנים עדיין אקטואליות גם בימינו. מדובר בהצגה שלא נס לחה ובזכות הבמאית ליאת פישמן לני ולהקת השחקנים המעולה אנו זוכים להצגה נוקבת ומרשימה, מרגשת ואפלולית ועם זאת עם מטען תיאטרלי שלא פג זמן רב אחרי הורדת המסך.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

צילום- יוסי צבקר


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
הקרן לפיתוח כלכלי של סורוס של קרנות החברה הפתוחה מתחייבת לסכום של 25 מיליון דולר לשותפות מימון הפרויקטים האקלימיים Allied Climate Partners
Soros Economic Development Fundהקרן לפיתוח כלכלי של סורוס (SEDF), זרוע ההשקעות המשפיעה של Open Society Foundations קרנות החברה הפתוחה, מתחייבת בסכום של 25 מיליון דולר ל-Allied Climate Partners (ACP) - שותפות ציבורית-פרטית חדשה וחדשנית המתמקדת בהגדלת מספר הפרויקטים האקלימיים באמצעות מענקים הניתנים מבנקים בשווקים פורצים ובכלכלות מתפתחות ברחבי העולם.

הישות של WadzPay בדובאי מקבלת רישיון ספק שירותי נכסים וירטואליים (VASP) מהרשות הרגולטורית לנכסים וירטואליים של דובאי
WPME Technology, הישות שבסיסה בדובאי של WadzPay, חברת פינטק מובילה המתמחה בטכנולוגיה מבוססת בלוקצ'יין לנכסים וירטואליים, הודיעה כי קיבלה רישיון לספק שירותי נכסים וירטואליים (VASP) עבור פעילויות שירות ברוקר וסוחר נכסים וירטואליים על ידי הרשות הרגולטורית לנכסים וירטואליים של דובאי (VARA).

ביקורת מחזמר: מלצרית - תוסס ומרגש – תיאטרון הקאמרי
28/02/24 | תיאטרון
המחזמר מלצרית העולה בתיאטרון הקאמרי הוא תוסס ומרגש, שזור תפאורה נפלאה, תלבושות ראויות ובמיוחד מבוצע בידי להקת שחקנים נהדרים.

תוכניות ההגירה באמצעות השקעות האטרקטיביות בעולם בשנת 2024
תוכניות אישור מגורים וקבלת אזרחות אירופאיות באמצעות השקעות ממשיכות לתפוס את המקומות הראשונים בדירוג השנתי של תוכניות הגירת ההשקעות המבוקשות ביותר בעולם של חברת ייעוץ העושר העולמית Henley & Partners.

מחקר של ASICS מאשר קשר חיובי בין פעילות גופנית לבריאות הנפשית של נשים, אך באופן מדאיג יותר ממחצית הנשים ברחבי העולם נושרות או מפסיקות פעילות גופנית לחלוטין
באופן מעודד, מחקרים מראים את ההשפעה של יחידים וארגונים עממיים בתמיכה ביותר נשים לזוז; ASICS מזהה את אלה שעושים את ההבדל.

קול קורא להגשת מועמדות לטקס פרסי העסקים הבינלאומי השנתי ה-21
קטגוריות פרסים של פתרונות טכנולוגיים חדשים עבור בינה מלאכותית

איגוד יצרני הסאקה והשוצ'ו ביפן קיים ארוחת ערב בליון לציון שיתוף הפעולה עם אומני קולינריה צרפתים
Japan Sake and Shochu Makers Association - איגוד יצרני הסאקה והשוצ'ו ביפן (JSS), בשיתוף עם ה-Union de la Sommellerie Française, קיים ארוחת ערב במכון Lyfe (מכון פול בוקוז לשעבר) בליון, צרפת, ב-19 בפברואר ב-7 בערב. שבעה סומלייה שמחזיקים בתואר MOF, אשר מוענק רק לאומנים בעלי כישורים מתקדמים שנחשבים לממשיכים ראויים של תרבות צרפת, הפגינו את מומחיותם על ידי שילוב הסאקה עם המטבח הצרפתי.

Karate Combat 46 תשפר את מעמדה של דובאי כיעד תיירות ספורט מוביל
Karate Combat, הליגה המובילה בעולם ללחימה מקצועית במגע מלא, שיתפה פעולה עם מחלקת הכלכלה והתיירות של דובאי (DET) ומועצת הספורט של דובאי (DSC) כדי להביא את Karate Combat 46 (KC46) לאמירות באביב הקרוב.

נדידת נתונים ללא דאגות, עכשיו בכל אפליקציה: eSIM חדשני של 1GLOBAL נותן ל- FinTech שירות נדידה עצמאי
*עניין גובר באינטגרציה הייחודית של תקשורת סלולרית API של GLOBAL1 מחברות נסיעות ופיננסים *בקרוב יוצעו חבילות נתונים ברחבי העולם ללא דמי נדידה למיליוני לקוחות אירופאים *קבוצת Fintech הופכת לראשונה במגזר המשלבת את 1GLOBAL tech באפליקציית הבנקאות

קוריה ממנה את סטיב לאווזולי לסגן נשיא, מוצרים ביולוגיים
Curia, חברה מובילה למחקר, פיתוח וייצור לפי חוזים, הודיעה היום כי מינתה את סטיב לאווזולי (Steve Lavezoli) לסגן נשיא לתכשירים ביולוגיים החל מה-26 בפברואר. לאווזולי יוביל את חטיבת הביולוגיה של Curia, ויפקח על שירותי הגילוי, הפיתוח והייצור שלה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI