דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי
ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי
חיים נוי 13/03/22 |  צפיות: 681

ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי

מאת חיים נוי

מי היה הגיבור שבלם את הטנק הסורי בשערי דגניה ובכך הכריע למעשה את מלחמת העצמאות? הסיפור הלא ייאמן של 5 גיבורים הטוענים שהם היו אלה שהכריעו-כל אחד לחוד - את מלחמת התקומה על רקע קורותיהם במלחמות ישראל ובחיי היום יום, שזורים בהפקה המרתקת והקסומה – הטנק, העולה בתיאטרון הקאמרי.

הבמאי עירד רובינשטיין להטט עם להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא הצגה קולחת ומעניינת, שופעת הברקות בימוי , נוקבת ומענגת.

המחזה של יואב שוטן גושן ועירד רובינשטיין מבוסס על ספרו באותו השם של אסף ענברי ומנציח את הגרסאות לאותו מעמד שבו הגיח טנק סורי בשלהי מלחמת העצמאות לשערי דגניה ואולם נבלם בהתקפת אחד ממגני הישוב ובכך מנע את הפלישה והכריע למעשה את מהלך מלחמת התקומה.

העלילה עוסקת בחמישה אנשים שכל אחד מהם טוען שהוא היה זה שהכניע את הטנק ופגע בו. ברוך בר לב בורקה סיפר כי הערים על צוות הטנק כאשר פתח את השער והם חששו ממלכודת. הוא הצליח לידות לעברו בקבוקי מולוטוב והניס את אנשיו. שלמה אנשל גרס כי הוא שיגר לעבר הטנק רימונים ומספר פגזים ממטול הפיא"ט . יצחק עשת סיפר כי שיגר פגז לעבר יושבי הטנק וחיסל אחד מהם בעוד השני נמלט .דוד זרחיה דוידסקו סיפר כי הצליח להשחיל רימון לתוך הצריח וחיסל את יושביו. שלום אוכבאום ניצול שואה וחבר המשק סיפר כי חיסל את הסורים שבטנק על ידי השלכת בקבוקי תבערה.

למעשה אין זה משנה מי באמת הכניע את הטנק וכל סיפור הרואי חשוב כאמת הבלעדית. קורותיהם של חמשת הלוחמים בדגניה צצים על רקע מלחמת יום הכיפורים ועלילותיהם לאחר המלחמה והם מעניקים לצופים רובד נוסף של סיפורי גבורה והתבונה לרכז את האמת האישית של כל אדם וכיצד היא משפיעה על חייו.

שמחה ברבירו כשלמה אנשל מגלם בכישרון רב את התפקיד ועוד תפקידים והוא גם גונב לעתים את ההצגה בזכות יכולותיו הדרמטיות והווקאליות. השיר יהיה טוב שהוא מוביל יחד עם הלהקה מבוצע נפלא. יואב לוי כזרחיה הוא שחקן משובח ומשחקו הוא מרגש מאוד. נדב אסולין כבורקה מגלם את תפקידו בצורה מעולה. דודו ניב הוא יצחק עשת נפלא ומשה דיין מצוין. מיכה סלקטר כניצול השואה הוכבאום הוא נהדר במשחקו המשובח ובהגשת השיר המונוטוני עד לסיום המר.

שון מונגוזה משחק טוב מאוד את אידי אמין. מורן ארביב-גנס מגלמת ברגש רב את עליזה והמורה. היא שובת לב. טל וייס מצוין כעיתונאי ובתפקידים נוספים. דולב אוחנה משחק ברגש את בנו של זרחיה. גל סרי מצוינת כיהודית הלולנית.

ערן עצמון עצב תפאורה נהדרת שעיקרה שדה עפר הלום קרבות. מוני מדניק על התלבושות המצוינות. כל המשתתפים אגב בעלי כתמי בוץ על מכנסיהם. אבי יונה בואנו עיצב תאורה פרקטית וראויה. עמית זמיר על עיצוב התנועה היפה. רועי ירקוני עיצב מוזיקה מקורית קסומה. אמיר לקנר הלחין את השיר המצוין יהיה טוב.

אין ספק כי ההצגה היא חוויה תיאטרלית ייחודית ומיוחדת ופותחת צוהר לאירוע אולי קטן אך מכריע שהשפיע על המערכה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- רדי רובינשטיין


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
Cellebrite ו-Chainalysis שותפים למודרניזציה של חקירות דיגיטליות על ידי שחרור נתוני כסף קריפטוגרפי
Cellebrite DI Ltd מובילה עולמית בפתרונות מודיעין דיגיטלי (DI) למגזר הציבורי והפרטי, ו-Chainalysis, פלטפורמת נתוני הבלוקצ'יין, השיקו שותפות כדי לאפשר ללקוחות לזהות ולהעריך בקלות פעילות פלילית הכרוכה במטבעות קריפטוגרפים במהלך חקירות דיגיטליות כדי לזרז את פתרון הבעיה.

המרכז לחקר אנרגיה מוכוונת של המכון לחדשנות טכנולוגית יארח את כנס GLOBALEM באבו דאבי בנובמבר 2022
המכון לחדשנות טכנולוגית - Technology Innovation Institute (TII), מרכז מחקר עולמי ועמוד תווך בתחום המחקר היישומי של מועצת המחקר הטכנולוגי המתקדם של אבו דאבי (ATRC), הודיע כי המרכז לחקר האנרגיה המוכוונת (DERC) שלו, יארגן את המפגש הקרובה של GLOBALEM, כנס מוגדר לאלקטרומגנטיות גבוהה (HPEM).

SINOVAC משלבת ידיים עם צוות המחקר HKU-CTC ובית החולים גלנאיגלס הונג קונג כדי להתחיל ניסוי קליני של חיסון מומת מוגדר לאומיקרון לשימוש כזריקת דחף בהונג קונג, סין
הפתיחה של המיזם נערכה בבית החולים גלנאיגלס בהונג קונג עם התחלת ניסוי קליני להערכת הבטיחות והאימונוגניות של החיסון המבוסס על נגיף מומת של SINOVAC עבור קוביד-19, ובאופן מוגדר עבור זן האומיקרון. הוא שימש כזריקת דחף במבוגרים בריאים, בציפייה לקבלת ראיות מדעיות לאסטרטגיית חיסונים עתידית.

Juniper Research: ההוצאה עבור ניהול זהויות וגישה תגיע ל-26 מיליארד דולר גלובלית עד 2027, וזאת בשל צמיחת מודל המנויים
מחקר חדש של Juniper Research מצא שההוצאה העולמית על פתרונות ניהול זהויות וגישה תגדל מ-16 מיליארד דולר ב-2022 ל-26 מיליארד דולר ב-2027. מדובר בצמיחה כללית של 62% במהלך 5 השנים הבאות.

VOOPOO חושפת 3 מוצרים חדשים, ומספרת את סיפור מסע היזמות בן 8 השנים שלה ב-30 דקות
ההשקה הווירטואלית של המוצר החדש ל-2022, More than Infinity מבית VOOPOO, נערכה ב-29 ביוני 2022, אירוע בו נדרשה VOOPOO ל-30 דקות כדי לסקור את סיפור המותג שלה במהלך 8 השנים מאז הקמתה, תוך שהיא מסבירה את הקשר בין "סמל האינסוף" לרוח המותג, ומפגינה את מחויבותה ליצירת אינסוף אפשרויות חדשות באמצעות טכנולוגיה ב-3 פרקים. בינתיים, הדגש של האירוע היה סביב 3 מוצרי POD חדשים הכוללים את הטכנולוגיה החדישה ביותר של VOOPOO.

להרוס את הבית – שיפוצים קומדיה חסרת מעצורים על הנושא הישראלי ביותר – בית ליסין
04/07/22 | תיאטרון
שיפוצים , קומדיה רותחת על נושא ישראלי, היא הצגה משובבת נפש, אקטואלית ומצחיקה , ממש לימות הקיץ החמים. ההצגה העולה בבית ליסין מחזירה לתיאטרון את מיה דגן שפרשה בשעתו בטון צורם ועתה היא שבה אל מה שהיה ביתה.

רוזן, יועץ למשקיעים גלובלי, מעודד משקיעים ב- HUMBL, LLCעם עודף הפסדים העולים על מאה אלף דולר, לעבור ייעוץ
רוזן, יועץ למשקיעים גלובלי, מעודד משקיעים ב- HUMBL, LLCעם עודף הפסדים העולים על מאה אלף דולר, לעבור ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב של 19 ביולי בתביעה ייצוגית בניירות ערך– HMBL

רוזן, יועץ למשקיעים גלובלי, מעודד את המשקיעים ב- IonQ, Inc. שצברו עודף הפסדים העולים על 100 אלף דולר, לעבור ייעוץ
רוזן, יועץ למשקיעים גלובלי, מעודד את המשקיעים ב- IonQ, Inc. שצברו עודף הפסדים העולים על 100 אלף דולר, לעבור ייעוץ בטוח לפני מועד אחרון חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – IONQ

רוזן, יועץ למשקיעים גלובלי , מעודד משקיעים ב- World Wrestling Entertainment, Inc., עם עודף הפסדים
רוזן, יועץ למשקיעים גלובלי , מעודד משקיעים ב- World Wrestling Entertainment, Inc., עם עודף הפסדים העולים על 100 אלף דולר, לברר על תביעות פוטנציאליות בניירות ערך– WWE

רוזן, יועץ למשקיעים מהשורה הראשונה, מעודד את המשקיעים ב- Inotiv, Inc. שצברו עודף הפסדים העולים על מאה אלף דולר, לעבור ייעוץ
רוזן, יועץ למשקיעים מהשורה הראשונה, מעודד את המשקיעים ב- Inotiv, Inc. שצברו עודף הפסדים העולים על מאה אלף דולר, לעבור ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך שהחל המשרד – TDOC
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI