דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי
ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי
חיים נוי 13/03/22 |  צפיות: 1395

ביקורת: הטנק - מרתק וקסום – מי בלם את הטנק הסורי והכריע את מלחמת העצמאות – תיאטרון הקאמרי

מאת חיים נוי

מי היה הגיבור שבלם את הטנק הסורי בשערי דגניה ובכך הכריע למעשה את מלחמת העצמאות? הסיפור הלא ייאמן של 5 גיבורים הטוענים שהם היו אלה שהכריעו-כל אחד לחוד - את מלחמת התקומה על רקע קורותיהם במלחמות ישראל ובחיי היום יום, שזורים בהפקה המרתקת והקסומה – הטנק, העולה בתיאטרון הקאמרי.

הבמאי עירד רובינשטיין להטט עם להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא הצגה קולחת ומעניינת, שופעת הברקות בימוי , נוקבת ומענגת.

המחזה של יואב שוטן גושן ועירד רובינשטיין מבוסס על ספרו באותו השם של אסף ענברי ומנציח את הגרסאות לאותו מעמד שבו הגיח טנק סורי בשלהי מלחמת העצמאות לשערי דגניה ואולם נבלם בהתקפת אחד ממגני הישוב ובכך מנע את הפלישה והכריע למעשה את מהלך מלחמת התקומה.

העלילה עוסקת בחמישה אנשים שכל אחד מהם טוען שהוא היה זה שהכניע את הטנק ופגע בו. ברוך בר לב בורקה סיפר כי הערים על צוות הטנק כאשר פתח את השער והם חששו ממלכודת. הוא הצליח לידות לעברו בקבוקי מולוטוב והניס את אנשיו. שלמה אנשל גרס כי הוא שיגר לעבר הטנק רימונים ומספר פגזים ממטול הפיא"ט . יצחק עשת סיפר כי שיגר פגז לעבר יושבי הטנק וחיסל אחד מהם בעוד השני נמלט .דוד זרחיה דוידסקו סיפר כי הצליח להשחיל רימון לתוך הצריח וחיסל את יושביו. שלום אוכבאום ניצול שואה וחבר המשק סיפר כי חיסל את הסורים שבטנק על ידי השלכת בקבוקי תבערה.

למעשה אין זה משנה מי באמת הכניע את הטנק וכל סיפור הרואי חשוב כאמת הבלעדית. קורותיהם של חמשת הלוחמים בדגניה צצים על רקע מלחמת יום הכיפורים ועלילותיהם לאחר המלחמה והם מעניקים לצופים רובד נוסף של סיפורי גבורה והתבונה לרכז את האמת האישית של כל אדם וכיצד היא משפיעה על חייו.

שמחה ברבירו כשלמה אנשל מגלם בכישרון רב את התפקיד ועוד תפקידים והוא גם גונב לעתים את ההצגה בזכות יכולותיו הדרמטיות והווקאליות. השיר יהיה טוב שהוא מוביל יחד עם הלהקה מבוצע נפלא. יואב לוי כזרחיה הוא שחקן משובח ומשחקו הוא מרגש מאוד. נדב אסולין כבורקה מגלם את תפקידו בצורה מעולה. דודו ניב הוא יצחק עשת נפלא ומשה דיין מצוין. מיכה סלקטר כניצול השואה הוכבאום הוא נהדר במשחקו המשובח ובהגשת השיר המונוטוני עד לסיום המר.

שון מונגוזה משחק טוב מאוד את אידי אמין. מורן ארביב-גנס מגלמת ברגש רב את עליזה והמורה. היא שובת לב. טל וייס מצוין כעיתונאי ובתפקידים נוספים. דולב אוחנה משחק ברגש את בנו של זרחיה. גל סרי מצוינת כיהודית הלולנית.

ערן עצמון עצב תפאורה נהדרת שעיקרה שדה עפר הלום קרבות. מוני מדניק על התלבושות המצוינות. כל המשתתפים אגב בעלי כתמי בוץ על מכנסיהם. אבי יונה בואנו עיצב תאורה פרקטית וראויה. עמית זמיר על עיצוב התנועה היפה. רועי ירקוני עיצב מוזיקה מקורית קסומה. אמיר לקנר הלחין את השיר המצוין יהיה טוב.

אין ספק כי ההצגה היא חוויה תיאטרלית ייחודית ומיוחדת ופותחת צוהר לאירוע אולי קטן אך מכריע שהשפיע על המערכה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- רדי רובינשטיין


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
הקרן לפיתוח כלכלי של סורוס של קרנות החברה הפתוחה מתחייבת לסכום של 25 מיליון דולר לשותפות מימון הפרויקטים האקלימיים Allied Climate Partners
Soros Economic Development Fundהקרן לפיתוח כלכלי של סורוס (SEDF), זרוע ההשקעות המשפיעה של Open Society Foundations קרנות החברה הפתוחה, מתחייבת בסכום של 25 מיליון דולר ל-Allied Climate Partners (ACP) - שותפות ציבורית-פרטית חדשה וחדשנית המתמקדת בהגדלת מספר הפרויקטים האקלימיים באמצעות מענקים הניתנים מבנקים בשווקים פורצים ובכלכלות מתפתחות ברחבי העולם.

הישות של WadzPay בדובאי מקבלת רישיון ספק שירותי נכסים וירטואליים (VASP) מהרשות הרגולטורית לנכסים וירטואליים של דובאי
WPME Technology, הישות שבסיסה בדובאי של WadzPay, חברת פינטק מובילה המתמחה בטכנולוגיה מבוססת בלוקצ'יין לנכסים וירטואליים, הודיעה כי קיבלה רישיון לספק שירותי נכסים וירטואליים (VASP) עבור פעילויות שירות ברוקר וסוחר נכסים וירטואליים על ידי הרשות הרגולטורית לנכסים וירטואליים של דובאי (VARA).

ביקורת מחזמר: מלצרית - תוסס ומרגש – תיאטרון הקאמרי
28/02/24 | תיאטרון
המחזמר מלצרית העולה בתיאטרון הקאמרי הוא תוסס ומרגש, שזור תפאורה נפלאה, תלבושות ראויות ובמיוחד מבוצע בידי להקת שחקנים נהדרים.

תוכניות ההגירה באמצעות השקעות האטרקטיביות בעולם בשנת 2024
תוכניות אישור מגורים וקבלת אזרחות אירופאיות באמצעות השקעות ממשיכות לתפוס את המקומות הראשונים בדירוג השנתי של תוכניות הגירת ההשקעות המבוקשות ביותר בעולם של חברת ייעוץ העושר העולמית Henley & Partners.

מחקר של ASICS מאשר קשר חיובי בין פעילות גופנית לבריאות הנפשית של נשים, אך באופן מדאיג יותר ממחצית הנשים ברחבי העולם נושרות או מפסיקות פעילות גופנית לחלוטין
באופן מעודד, מחקרים מראים את ההשפעה של יחידים וארגונים עממיים בתמיכה ביותר נשים לזוז; ASICS מזהה את אלה שעושים את ההבדל.

קול קורא להגשת מועמדות לטקס פרסי העסקים הבינלאומי השנתי ה-21
קטגוריות פרסים של פתרונות טכנולוגיים חדשים עבור בינה מלאכותית

איגוד יצרני הסאקה והשוצ'ו ביפן קיים ארוחת ערב בליון לציון שיתוף הפעולה עם אומני קולינריה צרפתים
Japan Sake and Shochu Makers Association - איגוד יצרני הסאקה והשוצ'ו ביפן (JSS), בשיתוף עם ה-Union de la Sommellerie Française, קיים ארוחת ערב במכון Lyfe (מכון פול בוקוז לשעבר) בליון, צרפת, ב-19 בפברואר ב-7 בערב. שבעה סומלייה שמחזיקים בתואר MOF, אשר מוענק רק לאומנים בעלי כישורים מתקדמים שנחשבים לממשיכים ראויים של תרבות צרפת, הפגינו את מומחיותם על ידי שילוב הסאקה עם המטבח הצרפתי.

Karate Combat 46 תשפר את מעמדה של דובאי כיעד תיירות ספורט מוביל
Karate Combat, הליגה המובילה בעולם ללחימה מקצועית במגע מלא, שיתפה פעולה עם מחלקת הכלכלה והתיירות של דובאי (DET) ומועצת הספורט של דובאי (DSC) כדי להביא את Karate Combat 46 (KC46) לאמירות באביב הקרוב.

נדידת נתונים ללא דאגות, עכשיו בכל אפליקציה: eSIM חדשני של 1GLOBAL נותן ל- FinTech שירות נדידה עצמאי
*עניין גובר באינטגרציה הייחודית של תקשורת סלולרית API של GLOBAL1 מחברות נסיעות ופיננסים *בקרוב יוצעו חבילות נתונים ברחבי העולם ללא דמי נדידה למיליוני לקוחות אירופאים *קבוצת Fintech הופכת לראשונה במגזר המשלבת את 1GLOBAL tech באפליקציית הבנקאות

קוריה ממנה את סטיב לאווזולי לסגן נשיא, מוצרים ביולוגיים
Curia, חברה מובילה למחקר, פיתוח וייצור לפי חוזים, הודיעה היום כי מינתה את סטיב לאווזולי (Steve Lavezoli) לסגן נשיא לתכשירים ביולוגיים החל מה-26 בפברואר. לאווזולי יוביל את חטיבת הביולוגיה של Curia, ויפקח על שירותי הגילוי, הפיתוח והייצור שלה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI