על קלות התנועה (נוויגציה) בתוכנה להנהלת חשבונות
נכתב על ידי: אשבל טכנולוגיות
תאריך: 05/01/12

במאמר זה נסקור את המרכיבים העיקריים שמשפיעים על יכולת הנוויגציה בתוכנה להנהלת חשבונות.

מקשים פונקציונאליים מה הם המקשים הפונקציונאליים – אלו מקשים אותם ניתן למצוא בדרך כלל בחלק העליון של לוח המקשים ואשר ממוספרים ב F1  עד F12 וכן הקלדות של צירוף מקשים כמו CTRL  ומקש של אות מסויימת.

השימוש במקשים אלה נועד לצורך ביצוע של "קיצורי דרך" להפעלות מסויימות כמו גישה למסכים מקושרים, הפעלת תוכניות ועוד. ניתן לאמור בצורה גורפת כי אין תוכנת הנהלת חשבונות מדור התוכנות שקדם לתוכנות הענן שאינה מציעה למשתמש אוסף של מקשים פונקציונאליים. הסיבה לכך פשוטה, למרות שניתן לבצע את אותה פעולה באמצעות העכבר, זה דורש את העברת היד מהמיקלדת לעכבר, מה שמסרבל את הפעלת התוכנה.

למרבה הפלא, למרות שלא קשה להבין את המגבלה של הפעלת התוכנה ללא מקשים פונקציונאליים, בחרו מרבית יצרני התוכנות להנהלת חשבונות שפותחו עבור שירותי ענן, שלא לתמוך ביכולת זו בתוכנה שלהם.

כניסה למסכים מקושרים או בקיצור "זום" (Drill Down) – בתוכנת הנהלת חשבונות מסכי קלט רבים לרישום של תעודות כמו חשבוניות, קבלות ועוד. בכל מסך כזה, ניתן למצוא מספר רב של שדות אשר קשורים למסכים נוספים. כך למשל, במסך הקלט להקלדת חשבונית ללקוח, שדה הלקוח "מיובא" ממסך לקוחות שם רשומים פרטים נוספים רבים על הלקוח. פעמים רבות מבקש המשתמש לעיין בפרטים הנוספים שמקושרים לשדה "מיובא" בעודו נמצא במסך הקלט של התעודה. לשם כך, יש לאפשר למשתמש לבצע זום משדה הלקוח במסך חשבוניות למשל למסך הלקוחות שם ניתן למצוא את הפרטים הנוספים. כך גם כאשר "עבר" המשתמש ממסך החשבוניות למסך הלקוח, ייתכן כי ירצה לבצע זום נוסף ממסך הלקוחות למסך של סוכנים אפשריים, כי ייתכן שיש לשנות את הסוכן הרשום כעת לאותו לקוח. לפעולות אלה אנו קוראים "זום רקורסיבי" משום שהן מאפשרות לבצע זום מתוך מסך אליו הגענו מתוך פעולת זום.

שוב, כמו בהקשר של מקשים פונקציונאליים, הנחיצות של פעולות הזום והזום הרקורסיבי לתפעול "בסיסי" של המערכת אינה מוטלת בספק ולמרות זאת מרבית תוכנות הנהלת החשבונות המצויות כיום בשוק אינן מציעות יכולת זו למשתמשיהן.

כותבת המאמר: קרן שרר טיבר, מנהלת פיתוח עסקי חו"ל בחברת אשבל טכנולוגיות  היצרנית של תוכנת Priority החל משנת 1986.

אשבל מתמחה בפיתוח, שיווק ויישום של מערכות Priority ו-ZOOM, תוכנות אינטגרטיביות לניהול ארגוני כולל WMS/ERP/CRM של גופים תעשייתיים, מסחריים וציבוריים בארץ ובעולם.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article24767.aspx