סוכרת – המחלה והטיפול
נכתב על ידי: neri bennun
תאריך: 04/10/12

סוכרת נחשבת למחלה של המאה ה-21. אורח החיים המלחיץ רבים מאיתנו גורם לרבים להזניח את אורח החיים הבריא, לתזונה לא נכונה הכוללת אוכל שומני ורווי סוכרים, לחוסר פעילות גופנית המביאים לעלייה לא מבוקרת במשקל ולצריכת חומרים ממכרים. אלה הם גורמי הסיכון המרכזיים לסוכרת מסוג 2. סוכרת נחשבת למחלה כרונית וגנטית הפורצת בשעה שהלבלב מתקשה לייצר אינסולין. תפקיד האינסולין הוא ויסות ופירוק של הסוכרים בדם. ללא אינסולין מגיעה רמת הסכר בדם לרמות גבוהות המזיקות לגוף.

סוכרת היא סיבת המוות מספר ארבע בקרב גברים ומספר שלוש אצל נשים. שכיחות המחלה זהה בכל העולם המערבי וגם בישראל. למרות הנתונים הללו והיותה של המחלה מחלה כרונית ניתן לטפל בה ולהחזיר את החולה לאורח חיים תקין.

טיפול מונע למחלת הסוכרת יכול להיות הקפדה על אורח חיים בריא של תזונה נכונה ושתיית מים מינראלים. מים מינראלים הם בעלי מליחות קטנה בהרבה ממים רגילים ולכן שתיית מים מינראלים בנוסף לתזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימה ויום יומית עשוייה למנוע את התפרצות המחלה אצל אנשים רבים.

כיצד נזהה את מחלת הסוכרת

יש כמה סימנים שכדאי לשים אליהם וכאשר הם מופיעים יש לערוך בדיקות לסוכרת. הליכה לשירותים יותר מהממוצע עשוייה להיות סמפטום של המחלה. כאשר יש עודף סוכר בגוף והאינסולין אינו פועל הכליות אינן מחזירות את הגלוקוז לדם והן פועלות בצורה מוגזמת. תהליך זה גורם להתמלאות מהירה של השלפוחית והליכה לשירותים לעיתים תכופות יותר מהרגיל. גם צימאון גדול מהרגיל ושתיית נוזלים רבים, כגון מים מינרלים יכול להיות סימן נוסף לסוכרת.

אובדן משקל ללא תוכנית דיאטה מיוחדת מתרחשת בסוכרת מסוג 1. הדבר מתרחש כאשר הלבלב מחפש אחר מקור אנרגיה חלופי מכיוון שהתאים אינם קולטים גלוקוז. המצב מביא להיחלשות רקמות השריר והשומן לכדי קבלת אנרגיה מהם. גם סימנים של חולשה ועייפות יכולים להעיד על אפשרות של סוכרת. כשהתאים בגוף אינם מגיבים לאינסולין הגלוקוז נשאר מחוץ לתאי הדם של מחזור הדם. במצב זה תאי הדם משתוקקים לאנרגיה הגוף נחלש והעייפות מבטאת זאת. סימנים של עיקצוץ ותחושת רדימות ברגליים ובידיים יכולים להעיד על המצאות של סוכרת. תופעה זו מתרחשת כתוצאה מעודף סוכר בדם הפוגעת במערכת העצבים ובעיקר באזורי הגפיים ומכאן תחושת העיקצוץ בקצות האצבעות ברגליים או בידיים.

סוכרת מסוג 2 יכולה להתפתח באופן הדרגתי ללא ידיעת החולה כלל. ערכי הסוכר בדם יכולים להיות מאד גבוהים במשך זמן ממושך עוד לפני שנעשתה בדיקה לאיבחון המחלה.

סימנים נוספים לסוכרת

סימנים נוספים נפוצים להימצאות סוכרת הם טישטוש בראייה, עיקצוץ או תחושת גירוד שאינה מרפה. יובש בעור, התפתחות דלקות באופן תכוף, פצעים שונים הנרפאים באיטיות גדולה וכדומה. כל אלה מעידים על רמת גלוקוז גבוהה בגוף וכאשר אתם מבחינים בסימנים אלה מומלץ לגשת לרופא כדי לערוך בדיקות מקיפות לאבחנת המחלה.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article33124.aspx