הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון- משפחה וחברים
נכתב על ידי: אתי קסנר
תאריך: 19/12/12

ההורים שיבחו אותו, המורים סגדו לו והוא אפילו היה הראשון בכיתה שהייתה לו חברה. מושיקו הרגיש מאז ומתמיד כי הוא הכבשה השחורה בבית. הוא הרגיש שלא מעריכים אותו ואפילו פחד לקבל עזרה במתמטיקה מאחיו משום שחשש כי יצחק עליו. בשלב כלשהו היו ההורים כל כך מאוכזבים ממושיקו עד כי רצו להעביר אותו לבית ספר אחר, שם ירכוש מקצוע.

ההורים פנו אל מנהל הבית ספר, אך גישתו של המנהל הייתה שונה. המנהל המליץ על הליכה למרכז אשר מטפל בבעיות הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון. הוא קיבל מידע מהמחנכת כי מושיקו יושב תמיד בשורה האחרונה בכיתה, רגלו מתנדנדת כל הזמן, עם הישמע הצלצול הוא שועט החוצה למגרש ושם הוא יושב לבדו. חברים אין לו וכאשר הוא בא במגע עם הילדים בכיתתו תמיד נוצרים ריבים.

הליכה לבדיקה- הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון

המשפחה הקשיבה למנהל והם נסעו לראשון לציון, אל המרכז מרכז אשר סיפק טיפול בהפרעת קשב וריכוז. שם גילו הוריו של מושיקו כי הוא סובל מחוסר איזון חושי, כלומר קיימים אצלו חושים מסוימים חזקים וחושים מסוימים חלשים.  במרכז הרגיעו את ההורים ואמרו להם כי ניתן לטפל בבעיה על ידי ויסות חושי. היפראקטיביות וכן בעיות התנהגות עלולות להיות קשורות לבעיה זו, הסבירו להם.

התהליך אשר נלמד במכון כלל שלושה שלבים- "איזון דינמי" היה הראשון בהם ובמהלכו פירקו את הבעיה לגורמים. השלב הזה כולל פתירת תרגילים פשוטים אשר עזרו למושיקו להתאזן. "איזון סטטי" היה הצעד השני ובו לומד מושיקו  טכניקות ודרכי למידה  במסגרת הוראה מתקנת אשר מותאמת לטיפול בבעיות של לקויות למידה. מטרתן הייתה  לסייע לו במהלך הלימודים בהווה וכן בעתיד.

השלב האחרון כלל את הדרכתם של מושיקו, ההורים והמורים. המטרה הייתה יצירת הבנה והזדהות בקרב הוריו ומוריו. ככל שידעו ההורים כיצד להתמודד עם בנם בצורות טובות יותר, ללא כעס ומתן עונשים מיותרים הצליח הילד להשתפר בכל התחומים : במישור החברתי הלימודי והמשפחתי.

מצבו של מושיקו החל להשתפר באופן ניכר. הוא אפילו לא הזדקק לכדור ריטלין. תחילה הפסיק להיכשל, לאחר מכן רכש לו חבר ועד סוף השנה כבר קיבל כמה ציוני שבעים והיו לו שני חברים. הוא הפסיק לכעוס על כל מי שסביבו והתחיל להאמין בעצמו. אחיו הגדול שם לב לשינויים  הרבים אשר עבר אחיו ושמח מאוד. כל האווירה בבית הספר ובבית השתנתה. כל יום היה מושיקו חוזר הביתה, אוכל ויושב שעתיים להכין שיעורים. לאחר מכן הלך לשחק כדורגל במתנ"ס  או נפגש עם חברים. הוא שלח מכתב תודה עבור המכון אשר טיפל בו בבעיית הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון ושמח מאוד על הישגיו.


 
אודות המחבר

גלגל הצלה,

נוצר ע"י אתי קסטנר, מומחית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים

בראשון לציון.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article35226.aspx