זיהוי הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך
נכתב על ידי: אתי קסנר
תאריך: 16/05/13

מתי מדובר בנטייה טבעית של הילד לצחוק ומשחקים ומתי יש צורך באבחון מקצועי וטיפול תרופתי. היום כבר ניתן לאבחן את ההפרעות וליקויי הלמידה גם בגיל הרך. במקרים קיצוניים ניתן גם לטפל בילדים בגיל הרך בריטלין. אבחון מוקדם מאפשר התמודדות טובה ובריאה יותר עם הקשיים שמתעוררים. חשוב להדגיש כי כאשר הילד סובל מהפרעות קשב, הדבר משפיע על המשפחה כולה. טיפול מוקדם ימנע קשיים מיותרים על הילד, האחים וההורים.

בעיות התנהגות בקרב ילדים מגבילות את אורח החיים. כאשר הילד לא מסוגל להתרכז או לשבת בשקט, לא ניתן לבלות עמו בקולנוע, בהצגות או בפעילויות קבוצתיות שדורשות ריכוז. הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם משימה לא פשוטה. הילד לא מסוגל להעסיק את עצמו, להתרכז או להעניק להם מנוחה. הגננות מתקשות גם כן בהתמודדות עם הילדים הללו, לא אחת מתבקשים ההורים למצוא לילדם מסגרת אחרת. בגילאים צעירים מתלוות ההפרעות עם ביטויים של אלימות מילולית ופיזית. גננות ומדריכי חוגים שמתמודדים עם קבוצות ילדים, לא יוכלו לאפשר לילד אחד להפריע לקבוצה כולה.

איך לזהות הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך?

חיים עם ילד או ילדה שסובלים מהפרעות קשב וריכוז אינם פשוטים. מרכזי הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון מציעים כיום ייעוץ, אבחון וטיפול כבר בגילאים מאוד צעירים. חשוב לציין כי אבחון בגיל הרך אינו פשוט. בגיל כה צעיר קשה להבדיל בין התנהגות עקשנית רגילה, לבין כזו שנובעת מהפרעות קשב. מידה מסוימת של תוקפנות או מרדנות מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות. הילדים בוחנים את הגבולות של ההורים, חוקרים את הסביבה ומפתחים את הדימוי העצמי שלהם. התנהגות עקשנית ומרדנית אינה מעידה באופן ישיר על הפרעות קשב. האבחון בגילאים מוקדמים מתבסס גם על כישורי ריכוז, רקע משפחתי, תכונות אופי ותחומי עניין.

סימנים של הפרעות קשב וריכוז – שימו לב לרמזים!

טיפול בהפרעות קשב וריכוז הופך יעיל יותר כאשר מתחילים אותו בשלבים מוקדמים. תהליך הטיפול הוא הדרגתי ואיטי, לא קיימת תרופת קסם שפותרת את הבעיה ברגע אחד. אנשי המקצוע מצביעים על מספר סממנים שמגדילים את הסיכון לפיתוח הפרעות הקשב והריכוז. ברשימת הסממנים אפשר יהיה למצוא : לידה מורכבת, דלקות אוזניים חוזרות, מצבי רוח בעייתיים בגיל הינקות, שנת לילה לא רצופה, בעיות מוטוריות, שיבושים במערכת הסנסו-מוטורית, התפרצויות זעם, פחדים לא הגיוניים וקושי בהסתגלות לסביבה חדשה.

הקשר בין לידה מוקדמת והפרעות קשב וריכוז

מחקרים מגלים כי הפרעות קשב וריכוז מופיעות בשכיחות גבוהה יותר, בקרב ילדים שבילו בפגייה, נולדו בלידת ואקום, לידת מלקחיים או לידה ממושכת שהתמשכה שעות ארוכות. בהתאם לכך, מתבקשים ההורים לספק פרטים על מהלך הלידה כבר בשלב הראשונים לאבחון הבעיה. לידה מוקדמת מעמידה את הילד בסיכון משמעותי לפיתוח קשיי למידה, בעיות מוטוריות וקשיים רגשיים. הורים לילדים שנולדו בלידה מוקדמת מתבקשים לגלות ערנות מוגברת לתסמינים ולעקוב היטב אחר התפתחות הילד.


 
אודות המחבר

גלגל הצלה,

נוצר ע"י אתי קסטנר, מומחית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים

בראשון לציון.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article37991.aspx