דף הבית חינוך ולימודים הפרעות קשב וריכוז זיהוי הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך
זיהוי הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך
אתי קסנר 16/05/13 |  צפיות: 4298

מתי מדובר בנטייה טבעית של הילד לצחוק ומשחקים ומתי יש צורך באבחון מקצועי וטיפול תרופתי. היום כבר ניתן לאבחן את ההפרעות וליקויי הלמידה גם בגיל הרך. במקרים קיצוניים ניתן גם לטפל בילדים בגיל הרך בריטלין. אבחון מוקדם מאפשר התמודדות טובה ובריאה יותר עם הקשיים שמתעוררים. חשוב להדגיש כי כאשר הילד סובל מהפרעות קשב, הדבר משפיע על המשפחה כולה. טיפול מוקדם ימנע קשיים מיותרים על הילד, האחים וההורים.

בעיות התנהגות בקרב ילדים מגבילות את אורח החיים. כאשר הילד לא מסוגל להתרכז או לשבת בשקט, לא ניתן לבלות עמו בקולנוע, בהצגות או בפעילויות קבוצתיות שדורשות ריכוז. הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם משימה לא פשוטה. הילד לא מסוגל להעסיק את עצמו, להתרכז או להעניק להם מנוחה. הגננות מתקשות גם כן בהתמודדות עם הילדים הללו, לא אחת מתבקשים ההורים למצוא לילדם מסגרת אחרת. בגילאים צעירים מתלוות ההפרעות עם ביטויים של אלימות מילולית ופיזית. גננות ומדריכי חוגים שמתמודדים עם קבוצות ילדים, לא יוכלו לאפשר לילד אחד להפריע לקבוצה כולה.

איך לזהות הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך?

חיים עם ילד או ילדה שסובלים מהפרעות קשב וריכוז אינם פשוטים. מרכזי הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון מציעים כיום ייעוץ, אבחון וטיפול כבר בגילאים מאוד צעירים. חשוב לציין כי אבחון בגיל הרך אינו פשוט. בגיל כה צעיר קשה להבדיל בין התנהגות עקשנית רגילה, לבין כזו שנובעת מהפרעות קשב. מידה מסוימת של תוקפנות או מרדנות מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות. הילדים בוחנים את הגבולות של ההורים, חוקרים את הסביבה ומפתחים את הדימוי העצמי שלהם. התנהגות עקשנית ומרדנית אינה מעידה באופן ישיר על הפרעות קשב. האבחון בגילאים מוקדמים מתבסס גם על כישורי ריכוז, רקע משפחתי, תכונות אופי ותחומי עניין.

סימנים של הפרעות קשב וריכוז – שימו לב לרמזים!

טיפול בהפרעות קשב וריכוז הופך יעיל יותר כאשר מתחילים אותו בשלבים מוקדמים. תהליך הטיפול הוא הדרגתי ואיטי, לא קיימת תרופת קסם שפותרת את הבעיה ברגע אחד. אנשי המקצוע מצביעים על מספר סממנים שמגדילים את הסיכון לפיתוח הפרעות הקשב והריכוז. ברשימת הסממנים אפשר יהיה למצוא : לידה מורכבת, דלקות אוזניים חוזרות, מצבי רוח בעייתיים בגיל הינקות, שנת לילה לא רצופה, בעיות מוטוריות, שיבושים במערכת הסנסו-מוטורית, התפרצויות זעם, פחדים לא הגיוניים וקושי בהסתגלות לסביבה חדשה.

הקשר בין לידה מוקדמת והפרעות קשב וריכוז

מחקרים מגלים כי הפרעות קשב וריכוז מופיעות בשכיחות גבוהה יותר, בקרב ילדים שבילו בפגייה, נולדו בלידת ואקום, לידת מלקחיים או לידה ממושכת שהתמשכה שעות ארוכות. בהתאם לכך, מתבקשים ההורים לספק פרטים על מהלך הלידה כבר בשלב הראשונים לאבחון הבעיה. לידה מוקדמת מעמידה את הילד בסיכון משמעותי לפיתוח קשיי למידה, בעיות מוטוריות וקשיים רגשיים. הורים לילדים שנולדו בלידה מוקדמת מתבקשים לגלות ערנות מוגברת לתסמינים ולעקוב היטב אחר התפתחות הילד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אתי קסנר

גלגל הצלה,

נוצר ע"י אתי קסטנר, מומחית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים

בראשון לציון. 


מאמרים נוספים מאת אתי קסנר
 
הפרעות קשב וריכוז – ממה הילד שלכם סובל ? אתם יודעים ?
הפרעות קשב וריכוז – לטפל בשורש הבעיה בצורה הנכונה והיעילה ביותר

הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון – לשים לב למצבו של הילד ולהגיש עזרה במהירות
הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון – לשבור את מעגל ההרס וחוסר ההצלחה

הוראה מתקנת – מתי התחילו להיעזר בשיטת ההוראה המתקנת ?
הוראה מתקנת - למה חשוב לאפשר לכמה שיותר אנשים לרכוש השכלה ?

הוראה מתקנת – לממש את הפוטנציאל האישי
הוראה מתקנת – איך נוסד המכון

הוראה מתקנת - תקן אותי אם אני טועה
הוראה מתקנת - הכנה לחיים הבוגרים

זיהוי הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך
שובבות של ילדים או הפרעות קשב וריכוז – איך מבחינים בין השניים?

לקויות למידה- אז מה?
לקויות למידה- אבחן וטפל עוד היום מכירים את זה שהילד שלכם חוזר הביתה בשעה שתיים, זורק את התיק והמעיל על הרצפה ומייד מתיישב על המחשב עד שאתם קוראים לו לאכול?

הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון- משפחה וחברים
הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון - מה יהיה עם מושיקו? מושיקו נולד למשפחה חסרת אמצעים. אחיו הגדול היה בחור מבריק מאין כמוהו, הוא היה מצוין במתמטיקה, פתר תרגילים במהירות ואף עזר לאחרים. כמו כן, היה אחיו הגדול שחקן כדורגל מעולה ומקובל מבחינה חברתית.

הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון – להפוך את הדרכים העקלקלות לקלות
הפרעות קשב וריכוז בראשון לציון- ללמוד בדרך הישרה שלך קיימות אינטליגנציות שונות, ביניהן: אינטליגנציה לוגית מתמטית, אינטליגנציה לשונית, אינטליגנציה מוסיקלית, אינטליגנציה מרחבית, אינטליגנציה גופנית- תנועתית, אינטליגנציה בן- בן אישית, אינטליגנציה תוך- אישית ואינטליגנציה נטורליסטית. ייתכן כמובן כי קיימות עוד. מה עשויה מערכת החינוך להבין מכל אלו? מערכת החינוך עשויה להבין כי כל התלמידים שונים זה מזה ולכל אחד צורת החשיבה אשר אופיינית לו.

מהן הפרעות קשב וריכוז?
קיים מידע רב על תופעה הזו של קשב וריכוז המסתובב ברשת שכבר קשה לדעת האם המידע מדויק ועד כמה. הפרעות קשב וריכוז (ADHD) היא תופעה השנויה במחלוקת
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI