תפיסת החזון העסקי בעסק שלכם
נכתב על ידי: ערן רגב
תאריך: 02/03/14

טרם הקמת עסק חדש חשוב ראשית להגדיר חזון עסקי עבור אותו עסק. החזון העסקי יהיה מטרתו של העסק בטווח הארוך, האידיאולוגיה שלו. מאידיאולוגיה זו יגזרו מטרות ביניים ויעדים לעסק המדובר עד שלבסוף תתאפשר בניית תכנית פעולה לטווח הארוך. חזון עסקי יעיל יהיה עמוד אש בניהולו השוטף של בעל העסק שיכוון אותו בכיוון הנכון להפוך את החלום למציאות.

 

ישנן 3 שאלות מרכזיות עליהן יש לענות בעת כתיבת החזון העסקי:

 1. מהו החזון העסקי?

  חזון עסקי מהווה היעד הסופי של העסק, המטרה האולטימטיבית שתנחה את העסק במהלך פעילותו. חזון עסקי יעיל אמור להיות בגדר שאיפה תמידית ולא בר השגה במהירות, הרי עסק שישיג מטרתו יעודו להתפרק או לחפש יעוד שונה. ניקח לדוגמא את חזונה של חברת סלקום: “הובלת שוק התקשורת בישראל". חזון זה מכתיב כי חברת סלקום צריכה לפעול באופן תמידי על מנת להיות חברת התקשורת הגדולה ביותר בישראל. כפי שניתן לראות החזון לא מדבר על יעד ספציפי בר השגה אלא על רעיון גדול ורחב יותר שכולל התמדה, התפתחות ושיפור על מנת להמשיך ולהיות החברה המובילה בשוק התקשורת, בנוסף יש לשים לב שהחזון של סלקום נותן פתח גם לכניסה לתחומי תקשורת אחרים ולא הגבלתה לתחום סלולרי בלבד.

 2. מדוע גיבשנו את החזון העסקי?

  בדומה לאדם שגדל עם ערכים אשר מנחים אותו במהלך חייו כך גם חשוב להקנות לעסק ערכים שילוו אותו בפעילותו השוטפת. החזון העסקי אמור להכתב כאשר הוא מתבסס על ערכים אלו ומגלם אותם. לדוגמא, בעל עסק שמחליט שאיכות מוצריו יהיו הערך המרכזי עליו יושתת העסק שלו יגלם זאת בחזון העסקי שלו ויפעל באופן תמידי לצורך הגעה ליעד זה, פעילות העסק תכלול רכישת חומרי גלם איכותיים, גיוס עובדים בעלי ניסיון, רכישת מכונות חדשניות, שכירת חברת ייעוץ עסקי המתמחה ביעילות תהליכי עבודה וכדומה, כל זאת על מנת להבטיח איכות מוצרים עדיפה על פני המתחרים כפי שהחזון והערכים מכתיבים.

 3. איך נבצע את החזון העסקי מיום פתיחת עסק?

  בתור שלב סופי יש להגדיר אילו פעולות יש לבצע על מנת להגשים את החזון העסקי. יש להגדיר מטרות ביניים אפקטיביות תחת שיקולים אובייקטיביים ומחושבים. חשוב להגדיר מטרות מציאותיות וברות השגה על מנת לא להקלע למצב שהעסק לא מממש יכולתו מצד אחד או פועל באופן קשה מידי ובלתי אפשרי להתמדה מצד שני. מהחזון של סלקום ניתן להסיק שהמטרות של החברה על מנת להיות מובילה בשוק התקשורת יהיו: ביסוס תשתית תקשורת חדשנית, מתן שירות לקוחות עדיף, שליטה בכלל תחומי הסלולר וכדומה.

 

  מטרת החזון העסקי היא לספק לך, היזם, כלים שיאפשרו הצלחה בטווח הארוך. בניית חזון עסקי בצורה יעילה תאפשר לעסק בהקמה ליצור סביבת עבודה מצליחה וצמיחה עסקית.

  עם זאת חשוב לציין שלאחר בניית החזון ישנה חשיבות רבה לדרכי הפעולות שהעסק שלכם יבחר לממש את החזון העסקי. בין אם זה בחירת מסלול נכון של הלוואות לעסקים, או בין אם זה מיצוב פרופיל החברה שלכם.

  ובכן, מהו החזון העסקי שלכם?


 
אודות המחבר

ערן רגב, מוסמך במימון (MBA), מנכ"ל מנועי צמיחה - ייעוץ עסקי.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42118.aspx