דף הבית עסקים ייעוץ עסקי תפיסת החזון העסקי בעסק שלכם
תפיסת החזון העסקי בעסק שלכם
ערן רגב 02/03/14 |  צפיות: 3877

טרם הקמת עסק חדש חשוב ראשית להגדיר חזון עסקי עבור אותו עסק. החזון העסקי יהיה מטרתו של העסק בטווח הארוך, האידיאולוגיה שלו. מאידיאולוגיה זו יגזרו מטרות ביניים ויעדים לעסק המדובר עד שלבסוף תתאפשר בניית תכנית פעולה לטווח הארוך. חזון עסקי יעיל יהיה עמוד אש בניהולו השוטף של בעל העסק שיכוון אותו בכיוון הנכון להפוך את החלום למציאות.

 

ישנן 3 שאלות מרכזיות עליהן יש לענות בעת כתיבת החזון העסקי:

 1. מהו החזון העסקי?

  חזון עסקי מהווה היעד הסופי של העסק, המטרה האולטימטיבית שתנחה את העסק במהלך פעילותו. חזון עסקי יעיל אמור להיות בגדר שאיפה תמידית ולא בר השגה במהירות, הרי עסק שישיג מטרתו יעודו להתפרק או לחפש יעוד שונה. ניקח לדוגמא את חזונה של חברת סלקום: “הובלת שוק התקשורת בישראל". חזון זה מכתיב כי חברת סלקום צריכה לפעול באופן תמידי על מנת להיות חברת התקשורת הגדולה ביותר בישראל. כפי שניתן לראות החזון לא מדבר על יעד ספציפי בר השגה אלא על רעיון גדול ורחב יותר שכולל התמדה, התפתחות ושיפור על מנת להמשיך ולהיות החברה המובילה בשוק התקשורת, בנוסף יש לשים לב שהחזון של סלקום נותן פתח גם לכניסה לתחומי תקשורת אחרים ולא הגבלתה לתחום סלולרי בלבד.

 2. מדוע גיבשנו את החזון העסקי?

  בדומה לאדם שגדל עם ערכים אשר מנחים אותו במהלך חייו כך גם חשוב להקנות לעסק ערכים שילוו אותו בפעילותו השוטפת. החזון העסקי אמור להכתב כאשר הוא מתבסס על ערכים אלו ומגלם אותם. לדוגמא, בעל עסק שמחליט שאיכות מוצריו יהיו הערך המרכזי עליו יושתת העסק שלו יגלם זאת בחזון העסקי שלו ויפעל באופן תמידי לצורך הגעה ליעד זה, פעילות העסק תכלול רכישת חומרי גלם איכותיים, גיוס עובדים בעלי ניסיון, רכישת מכונות חדשניות, שכירת חברת ייעוץ עסקי המתמחה ביעילות תהליכי עבודה וכדומה, כל זאת על מנת להבטיח איכות מוצרים עדיפה על פני המתחרים כפי שהחזון והערכים מכתיבים.

 3. איך נבצע את החזון העסקי מיום פתיחת עסק?

  בתור שלב סופי יש להגדיר אילו פעולות יש לבצע על מנת להגשים את החזון העסקי. יש להגדיר מטרות ביניים אפקטיביות תחת שיקולים אובייקטיביים ומחושבים. חשוב להגדיר מטרות מציאותיות וברות השגה על מנת לא להקלע למצב שהעסק לא מממש יכולתו מצד אחד או פועל באופן קשה מידי ובלתי אפשרי להתמדה מצד שני. מהחזון של סלקום ניתן להסיק שהמטרות של החברה על מנת להיות מובילה בשוק התקשורת יהיו: ביסוס תשתית תקשורת חדשנית, מתן שירות לקוחות עדיף, שליטה בכלל תחומי הסלולר וכדומה.

 

  מטרת החזון העסקי היא לספק לך, היזם, כלים שיאפשרו הצלחה בטווח הארוך. בניית חזון עסקי בצורה יעילה תאפשר לעסק בהקמה ליצור סביבת עבודה מצליחה וצמיחה עסקית.

  עם זאת חשוב לציין שלאחר בניית החזון ישנה חשיבות רבה לדרכי הפעולות שהעסק שלכם יבחר לממש את החזון העסקי. בין אם זה בחירת מסלול נכון של הלוואות לעסקים, או בין אם זה מיצוב פרופיל החברה שלכם.

  ובכן, מהו החזון העסקי שלכם?


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ערן רגב

ערן רגב, מוסמך במימון (MBA), מנכ"ל מנועי צמיחה - ייעוץ עסקי. 


מאמרים נוספים מאת ערן רגב
 
שיפור התנהלות העסק מול הבנקים – חוזק לעסק
ישנן יתרונות רבים להתנהלות נכונה מול המערכת הבנקאית. התנהלות נכונה תוביל להתחזקות פיננסית של העסק ותאפשר המנעות מבעיות עתידיות כגון בעיות תזרימיות, צורך במימון לצורך צמיחה ועוד. פגישה עם מנהל הבנק ושיפור מספר מצומצם של נקודות בחשבון יפתרו בעיות אלו ושיפרו משמעותית מצבו של העסק.

הלוואה חוץ בנקאית היא מנועי הצמיחה של המשק
06/03/14 | הלוואות
עסקים רבים נמנעים תכופות מלקחת הלוואה חיצונית או לפגוע באובליגו הבנקאי שלהם אך לעיתים קרובות ישנו צורך במימון חיצוני בעקבות קשיי תזרים או צרכי השקעה וצמיחה.

פתיחת עסק, זכיינות וכל מה שבניהם
בשנים האחרונות צצה שיטה עסקית חדשה בשם זכיינות, שיטה זו מאפשרת לבצע פתיחת עסק בצורה מהירה ויעילה יותר. במאמר הבא ננסה לענות על השאלה: מהי בעצם זכיינות והאם היא מתאימה לכל אחד?

קרן תבור ויתרונות ערבות מדינה
04/03/14 | הלוואות
קרן תבור הינה גוף מקשר לקרן סיוע לעסקים קטנים ובינוניים. מטרת הקרן היא סיוע לעסקים קטנים ובינוניים שחשופים הרבה יותר לקשיים וקריסה.

מסלולי קרן סיוע לעסקים ומי זכאי להגשה
04/03/14 | הלוואות
קרן סיוע לעסקים הינה קרן תמיכה שנוצרה ביוזמה ממשלתית על ידי משרד האוצר. מטרת הקרן הינה הענקת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בהתאם למגוון סיבות ובעיות. הקרן פועלת למעשה ב-2 מסלולים עיקריים: מסלול הון חוזר ומסלול השקעה.

ניהול עסק – מעשה פשוט או אתגר גדול
ניהול עסק קטן הינו אתגר גדול. ניהול נבון של עסק מצריך רכישת ניסיון לאורך זמן, וברוב המקרים מצריך גם קבלת עזרה.

בחינת מוצר, שירות וצרכי השוק
02/03/14 | מחקרי שוק
כל יזם המעוניין לפתוח עסק חייב לבחור, בראש ובראשונה, את היתכנות המוצר, שירות וצרכיה שוק שאותם הוא מעוניין לספק. יזמים רבים המבצעים בחינה נבונה וראויה של המוצר אותו הם מתכוונים לספק, יכולים להגדיל את סיכויי הצלחת העסק.

תפיסת החזון העסקי בעסק שלכם
מעטים רואים בחזון עסקי כמרכיב חשוב בהקמת עסק אך זאתי תפיסה לא נכונה. חזון מתווה את הדרך של העסק ומתווה דרך עסקית.

גיוס אשראי בקרב עסקים קטנים והקושי המתקיים בגיוס אשראי בקרב עסקים קטנים
17/02/14 | הלוואות
הדוח האחרון של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שפועלת במסגרת משרד הכלכלה מעיד על נתונים קשים של מצב המשק בכל הנוגע לגיוס אשראי. לפי נתוני הדוח, עסקים קטנים ובינוניים מדווחים על על קושי בגיוס אשראי ומימון כקושי משמעותי בניהול העסק.

ייעוץ עסקי לעסקים - הקלה על עסקים קטנים ובינוניים
קרן סיוע לעסקים הינה יוזמה של הרשות לעסקים קטנים ובינוניים אשר מטרתה להעניק הלוואות לעסקים בערבות מדינה וכך להקל על עסקים בשלבי צמיחה ובקשיים תזרימים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI