הדברה כימית או הדברה ירוקה
נכתב על ידי: מיקי עטיה
תאריך: 05/03/14

מהי הדברה יעילה?

הדברה נחשבת ליעילה כאשר היא גורמת להיעלמותם של המזיקים מסביבתנו. כלומר, מטרתה של ההדברה – לפתור את בעיית המזיקים על ידי הרחקתם מהאזור או באמצעות קטילתם. לאור שיטות וטכניקות ההדברה הרבות העומדות לרשותנו כיצד נדע איזו מהן עדיפה ובאילו נסיבות?

שיטות הדברה

אפשר לחלק את שיטות ההדברה לשתי קבוצות עיקריות: שיטות הדברה כימיות, ושיטות הדברה ירוקות.

בהדברה כימית נעשה שימוש בחומרים כימיים ורעלים הפוגעים כמעט בכלל סוגי המזיקים וקוטלים אותם. לעומת זאת, חומרים המעורבים בשיטות ההדברה הירוקה מתבססים בעיקר על הרחקת המזיקים וכוללים שימוש בחומרי הדברה שמקורם בטבע. הדברה ירוקה כוללת בחלקה גם השמדת מזיקים, אך בניגוד לשיטות ההדברה הכימיות, החומרים הירוקים אינם גורמים לנזק סביבתי ולא מסכנים את האדם, החי והצומח.

תחת קטגוריית ההדברה הירוקה אפשר להכליל את שיטות ההדברה הביולוגיות (שימוש באורגניזמים חיים לצורך הדברת מזיקים), הדברה אורגנית מתבססת על הדברה באמצעות פיזור חומרים המופקים מצמחים, והדברה אלקטרונית המרחיקה מזיקים על ידי יצירת גירויים על ידי ממכשירים אלקטרוניים.

יתרונות וחסרונות של שיטות ההדברה

בין עם מדובר בהדברה כימית או הדברה ירוקה – לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות. מדבירים מקצועיים ובעלי ניסיון בתחום ההדברה יוכלו להמליץ על השיטה המתאימה ביותר בנסיבות הקיימות.

שיטות ההדברה הכימיות, בייחוד אם ההדברה מתבצעת בחוסר מקצועיות, עשויים לגרום לנזק סביבתי ואקולוגי ואף מהוות סכנה לבריאות האדם ובעלי חיים. מנגד הדברה כימית ממשיכה ליהנות מפופולאריות לאור האפקטיביות שלה ומחיריה הזולים. חומרי הדברה כימיים עמידים לתקופה ארוכה ולרוב בעלי יכולת פגיעה בכלל סוגי החרקים באזור ההדברה. מדבירים מקצועיים בעלי ידע והיכרות מעמיקה עם חומרי ההדברה הכימיים יתאימו את סוג החומר ומינונו לטיפול בבעיית המזיקים וכן, יתדרכו אתכם לגבי ההתנהלות הבטוחה בזמן ההדברה ולאחריה – כך ניתן למזער את הפגיעה הסביבתית ולשלול נזק לבריאות האדם.

שיטות ההדברה הירוקות הפכו לפופולאריות מאוד בשנים האחרונות, בשל המודעות הגוברת לשמירה על איכות הסביבה. כמו כן, שיטות הדברה ירוקות מהוות פתרון מושלם להדברה בענף החקלאות, בו השימוש בחומרי הדברה כימיים כמעט ובלתי אפשרי: הרעלים חודרים לאדמה, מחלחלים למי תהום, נספגים ביבולים חקלאיים ובצמחים ומסכנים בכך את האדם והצאן. יתר על כן, הדברה כימית באזורים חקלאיים עשויה להפר את האיזון האקולוגי העדין ולפגוע, פרט במזיק שממנו רוצים להיפטר, בחרקים נוספים.

הדברה ירוקה נחשבת בטוחה בהרבה לבריאות האדם לעומת הדברה כימית ומומלצת בבתים עם ילדים, תינוקות, נשים בהריון וחיות מחמד. עם זאת, הדברה ירוקה לרוב יקרה יותר ועמידה פחות לאורך זמן. בנוסף, מאחר ומכוונת לרוב להתמודדות עם מזיק ספציפי, במידה וישנם מזיקים ממינים אחרים באזור, הדברה ירוקה לא תהיה אפקטיבית.

אי אפשר לטעון באופן גורף כי הדברה ירוקה עדיפה על הדברה כימית או ההיפך. כל מקרה לגופו, ומומלץ להתייעץ לגבי שיטת ההדברה המיטבית עם גורם מוסמך – מדביר מקצועי ובעל ניסיון בתחום ההדברה לגבי הדרך הנכונה ביותר להיפטר מבעיית המזיקים בסביבתכם!


 
אודות המחבר

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42177.aspx