מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב.
נכתב על ידי: מיקי שחם
תאריך: 25/02/15

מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב.

תאי גזע שמקורם בעור של בן 86 הראו יכולת מפתיעה לשרוד וליצור אקסונים ארוכים באתר הפגיעה בחוט השדרה בחולדות. התוצאות, שפורסמו ב Neuron, מצביעות על כך שתאי גזע פלוריפוטנטיים מושרים (iPSCs) תוכנתו מחדש מתאים בוגרים בגוף אדם ליכולת פנימית להתגבר על גורמים מעכבים ליצירת תאי עצב ולהרחיב את האקסונים.

דווח על ידי מיקי שחם כי מחקר קודם של אותה קבוצת מחקר, הראה כי תאי גזע נוירוניים - NSCs של חולדה יכול ליצור אקסונים בתוך מוח המכרסמים ועמוד השדרה ולהחזיר את התנועה לגפיים לאחר פגיעה בחוט השדרה.

"שני המחקרים פרובוקטיביים במונחים של כמות צמיחת האקסון שנצפתה," אמר מדען המוח פיליפ הורנר מאוניברסיטת וושינגטון, שחוקר התחדשות axonal (אקסון - זיז בסיב העצב היוצא מן הנוירון ומעביר אימפולסים מן התא). "השאלות שהנייר מעלה, עם זאת, הם אם הצמיחה טובה וברת שליטה."

מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.

מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורתופדיה ועוד.

טיפולים מבוססי תאי גזע מקיימים הבטחה לטיפול בפגיעות בעמוד השדרה. מחקרים קודמים הראו תאי גזע עצביים יכולים להאריך האקסונים הרחוקים על פני נגעים, האקסונים המקיפים את האתרים של פציעות חלקיות ולהגן ולשחזר את מוליכות פני הפציעה.

תכונות אלו מעלות את סיכויי טיפולים ניסיוניים. אך דיכוי המערכת החיסונית של המארח חיוני להצלחה של שתלים ודיכוי חיסוני יכול להוות סיכון גבוה לחולים שכבר סובלים מנזק בעמוד השדרה.

מארק טוסצינסקי ופול לו מאוניברסיטת קליפורניה, סן דייגו, ניסו לעקוף את הצורך הזה בדיכוי חיסוני באמצעות iPSCs, אשר יכולה לנבוע מעור של מטופל ובסופו של דבר מושתלת בו חזרה.

שלושה חודשים לאחר השתלת תאי גזע, האקסונים נגזרים מתאי העצב המוקדמים האלה הראו הארכה מהנגע על פני מרחקים ארוכים, הגיעו למוח ולעמוד השדרה המותני דיסטלי. האקסונים "בעצם הרחיבו את כל אורכו של מרכז מערכת העצבים בעכברוש מבוגר," המחברים כתבו במאמרם.

האקסונים במחקר זה הראו זמן כפול וכ 41% שופעים יותר מאקסונים שמקורם בתאים עצביים בעכברוש בעבודה הקודמת של החוקרים. "זו תופעה יוצאת דופן שמעלה שאלות רבות ובסיסיות נוירו-ביולוגיות, כגון האם אנו יכולים לנסות ולשנות את תאי עצב בוגרים נפצעו להתנהג באופן דומה," אמר טוסצינסקי.

התוצאות מרמזות כי הפנוטיפ סלולארי יכול להתגבר על גורמים המעבים את הצמיחה המחודשת סלולרית בפגיעה בחוט השדרה. "השאלה היא ההבנה מה הפנוטיפ העצבי, ומה שתאים אלה מבטאים," אמר הורנר. "אז אולי נוכל לקחת רכיבים ולהנדס השתלות טובות יותר."

הניסויים "מראים קליטה מאוד חזקה וצמיחת אקסונלית מצוינת," אמר הנוירולוג בריאן קאמינגס מאוניברסיטת קליפורניה, שלא היה מעורב בעבודה. עם זאת, הוא הוסיף, "חלק מהמסלולים האלה עשויים להיות חריגים, כך ששרידת תאים אלה עשויה הייתה להיות יותר מדי טובה."

מיקי שחם – ימשיך לעדכן את הגולשים בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית.

החוקרים גם ציינו שכאשר iPSC-NSCs האנושי מתפשט בסמוך לאתר של השתל, זה סימן לצמיחת יתר. למרות שההפצה לא גורמת לתסמינים חריגים, העבודה הקודמת של החוקרים הוכיחה כי NSCs של העכברוש שנוצר חיצונית, היו עלולים לגרום נזק למבנים במוח. "לפני שאנו יכולים לחשוב על תרגום, יש כמה דברים שאנחנו צריכים לקחת בחשבון," אמר טוסצינסקי. "לדוגמא, כמה יציבים קשרים אלה, אם אנחנו יכולים להדריך את האקסונים אלה, וכי גידולים סרטניים לא נוצרים."

"זה צעד ראשון מאוד מעניין ומרגש," אמר קאמינגס. "אבל הם עדיין צריכים להבין איך לגרום לתאי iPS לגרום להחלמה תפקודית וגם כיצד לשלוט בצמיחת התא."

מימיו הראשונים, הבעיה של התחום הפורץ ומציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף טבורי ועל כן במספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם לאביזר), שיכול לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואת חידוש איברים / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article45450.aspx